نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی

Untitled

عمل زیبایی بینی زمانی انجام می شود که فرد از ظاهر بینی خود راضی نباشد. این عمل جراحی زیبایی، به تغییر شکل و حالت کلی بینی کمک کرده و همچنین می تواند نواقص ایجاد شده در بینی در اثر آسیب یا جراحت را نیز، بر طرف کند.

معمولا پس از انجام عمل زیبایی بینی، مراقبت های بعد از عمل، اهمیت ویژه ای دارند. اگر این مراقبت ها به خوبی انجام نپذیرند، می توانند فرایند بهبودی را مختل کرده و مشکلاتی را ایجاد کنند. بدین ترتیب ممکن است نیاز به انجام دوباره ی عمل باشد.

پس از عمل جراحی، جراح به شما توصیه می کند که به بینی خود چسب بزنید. این امر برای کمک به منقبض شدن پوست در اطراف بینی انجام شده و باعث می شود پوست، استخوان و غضروف های بینی را به خوبی در بر بگیرد. چسب زدن بینی معمولا برای افراد با پوست معمولی یا نسبتا ضخیم توصیه می شود. در این افراد، پوست به زمان بیشتری برای منقبض شدن نیاز دارد. چسب زدن همچنین به پیشگیری از تشکیل بافت زخم در بین پوست و بافت استخوان و غضروف، کمک می کند. اگر بافت زخم ایجاد شده و سپس پوست منقبض شود، آن گاه پوست نمی تواند به خوبی و به صورت پایدار و محکم اطراف ساختار اصلی خود را بپوشاند و این امر می تواند موجب به وجود آمدن ناهمواری و بر آمدگی بر روی بینی شود.

به طور معمول، 2 تا 3 هفته پس از انجام عمل بینی، چسب زدن بینی توصیه می شود. از زمانی که چسب زدن شروع می شود، برای گرفتن بهترین نتایج می بایست این کار را برای چند ماه ادامه داد. همچنین فرد باید قبل از رفتن به رختخواب، بینی خود را چسب زده و پس از بیدار شدن آن را باز کند.

فیلم آموزش چسب زدن بینی

 

چسب زدن بینی دو فایده ی بزرگ دارد :

  • کاهش التهاب و تورم
  • شکل گیری بهتر بینی

در طول دو هفته ی اول، چسب زدن بر التهاب، تورم و همچنین شکل گیری بینی موثر خواهد بود. با این حال از هفته ی دوم به بعد، این کار فقط برای کاهش تورم انجام می شود.

علاوه بر این، چسب بینی می تواند یک اعلام هشدار برای اطرافیان شما باشد که با دقت با شما برخورد کنند. هنگامی که به بینی خود چسب زده اید، به دوستان خود هشدار می دهید که نباید بینی شما را لمس کرده، با شما شوخی کنند و یا شما را به فعالیت های خشن که ممکن است به بینی شما آسیب برسانند، وادار کنند.

از چه نوع چسبی استفاده کنیم؟

حال شما خواهید پرسید که پس از انجام عمل زیبایی بینی، از چه نوع چسب بینی بعد از عمل باید استفاده کرد؟ توصیه می شود که افراد، حدودا یک و نیم سانتی متر از نوار چسب های پزشکی ساخته شده از کاغذ را استفاده کنند. این نوار چسب ها در داروخانه موجود بوده و قیمت آن ها به هیچ عنوان بالا نیست. برخی از پزشکان نوار چسب های دارای میکرو منفذ را ترجیح می دهند؛ چرا که این نوار ها در افراد پاسخ آلرژیک ایجاد نمی کنند.

پوست خود را تمیز کنید

قبل از چسب زدن به بینی، پوست روی بینی و گونه های خود را کاملا با یک پنبه ی آغشته به الکل تمیز کنید. این کار چربی های پوست و مواد آرایشی را پاک می کند. این مواد در صورت وجود روی پوست، از چسبیدن درست چسب بینی ممانعت می کنند.

نحوه  صحیح چسب زدن بینی

در واقع نحوه چسب زدن بینی به صورت صحیح به شرح زیر می باشد:

  1. بینی و گونه های خود را با آب گرم و صابون ملایم و یا یک تکه پنبه ی آغشته به الکل بشویید. به کمک یه حوله ی نرم، صورت خود را کاملا خشک کنید. به مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا پوست کاملا خشک شود.
  1. از یک نوار چسب مناسب استفاده کنید و برای راحتی بیشتر آن را در پایه چسب قرار دهید. بسته به اندازه ی بینی خود، یک نوار 10 تا 12 سانتی متری جدا کرده و آن را به شکل U لاتین، در زیر بینی خود قرار دهید. اجازه دهید که نوار سوراخ های بینی را بپوشاند. وسط نوار باید در زیر نوک بینی قرار گرفته و بقیه ی نوار از کنار بینی به سمت بالا بروند. لبه های نوار باید تا نزدیکی زیر چشم ادامه پیدا کنند. هدف این نوار، حمایت از نوک بینی و جلوگیری از افتاده شدن بینی تازه شکل گرفته می باشد.
  1. از سه تکه نوار 3 تا 5 سانتی متری، به صورت عرضی بر روی بینی استفاده کنید و آن ها را به صورتی که مقداری از هر کدام در زیر دیگری قرار بگیرد، از پل تا نوک بینی بچسبانید. این نوار ها را به آرامی و با احتیاط روی بینی بچسبانید.
  1. دوباره یک لایه چسب عرضی روی بینی خود چسبانده و به آرامی آن را بمالید تا محکم بر روی لایه های قبلی قرار بگیرد.
  1. در نهایت، قسمت کوچک بیرون زده ی چسب را با نوک قیچی جدا کنید.

توجه داشته باشید که نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بسیار مهم می‌باشد و نکات ذکر شده باید با دقت انجام شود.

طرزجدا کردن چسب از بینی

جدا کردن چسب  بینی باید با دقت بسیار انجام شود. شما نمی توانید یک انتهای چسب را گرفته و به سادگی آن را از روی بینی خود بکنید. این کار، هدف اصلی چسب که تشویق پوست برای چسبیدن بیشتر به بینی است را، با شکست مواجه می کند. اگر بتوانید از یک محلول جدا کننده ی چسب برای شل کردن اتصال نوار ها به پوست استفاده کنید، بسیار مفید خواهد بود. همچنین می توانید هنگام گرفتن یک دوش آب گرم و با کمک کف صابون، چسب ها را به آسانی جدا کنید. توصیه می شود که برای گرفتن انتهای چسب ها، از یک موچین و یا یک وسیله ی مشابه آن استفاده کنید. به آرامی انتهای چسب را از روی پوست جدا کرده و بلافاصله آن را 180 درجه برگردانید و کندن بقیه ی چسب را به همین جهت و در همین زاویه انجام دهید. به طوری که چسب را از روی پوست به طرف بالا نکشید بلکه با کشیدن آن به صورت موازی با پوست، آن را از پوست جدا کنید. این کار به کم کردن خطر کشیدن پوست به سمت بالا و جدا کردن آن از استخوان و غضروف های زیر آن، تا حد امکان کمک می کند.

سوالات متداول

چه زمانی باید بینی خود را چسب بزنیم؟

توصیه ی ما بر چسب زدن بینی در طول شب و هنگام خواب می باشد. التهاب و تورم بینی معمولا در طی شب اتفاق می افتد و این کار باعث جلوگیری از ملتهب بودن بینی در صبح می شود.

آیا می توانیم در همه وقت، بینی خود را چسب بزنیم؟

توصیه می شود که اجازه دهید پوست بینی در طول روز نفس بکشد. چسب زدن بینی برای مدت های طولانی و بیش از حد، می تواند باعث رنجش آن شده و در واقع باعث افرایش التهاب و تورم آن گردد.

تا چند ماه باید به بینی خود چسب بزنیم؟

تنها در صورتی که پزشک به شما دستور داده است، بینی خود را چسب بزنید. بیشتر افرادی که به آن ها گفته شده بینی خود را چسب بزنند، این کار را به مدت 1 تا 3 ماه پس از عمل جراحی انجام می دهند. با این حال برخی از افراد برای مدت بیشتری این کار را انجام می دهند. مدت زمان چسب زدن بینی به افراد مختلف و تفاوت در مدت زمان بهبودی و چسبندگی بافت نرم آن ها، بستگی دارد.

فواید چسب زدن به بینی چیست؟

این کار باعث تسریع فرایند شکل گرفتن بینی می شود. در برخی موارد نیز چسب زدن از به وجود آمدن بافت اسکار در بینی، پیشگیری می کند.

معایب چسب زدن به بینی چیست؟

چسب زدن می تواند در برخی موارد باعث رنجش بینی شود. برخی از افراد در جدا کردن باقی مانده ی چسب در صبح، دچار مشکل می شوند.

چگونه در صبح، باقی مانده ی چسب را جدا می کنند؟

شستشوی ملایم می تواند کار ساز باشد. یک محلول ملایم جدا کننده نیز می تواند برای حل کردن چسب پشت نوار، کار آمد باشد.

از چه نوع نوار چسبی استفاده کنم؟

مطب ما چسب های مورد نیاز شما را تامین می کند. چسب کاغذی با پهنای حداکثر یک و نیم سانتی متر توصیه می شود.

چه موقع چسب زدن به بینی خود را متوقف کنیم؟

زمانی که فرد در صبح ها احساس کند که چسب زدن یا نزدن به بینی، برای او تفاوتی نداشته است، می تواند چسب زدن را متوقف کند. این امر را با جراح خود نیز در میان بگذارید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است