نکات قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

nose

دکتر سهرابی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ، جراحی زیبایی بینی گوشتی و استخوانی است که در همه جنبه های جراحی زیبایی صورت دارای تجربه است. دکتر سهرابی تخصص و تجربه زیادی در همه جنبه های رینوپلاستی و جراحی سینوس دارد و تلاش می کند یک ظاهر بینی طبیعی و متوازن با بقیه اجزای صورت برای بیمار ایجاد کند. در طول جلسه مشاوره دکتر سهرابی قبل از عمل بینی درباره تمام جنبه های درمان با بیمار صحبت کرده و مناسب بودن بیمار برای عمل جراحی بینی، انتخاب ها و تکنیک های قابل استفاده برای جراحی، خطرات و عوارض جانبی بالقوه جراحی، نکات قبل از عمل بینی و دستورالعمل های بعد از عمل جراحی، دوره ریکاوری، و نیز نتایج مورد انتظار پس از درمان اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار می دهد. دکتر سهرابی همچنین به بیمار عکسی از صورت سایر بیماران قبل و بعد از عمل جراحی رینوپلاستی و جراحی زیبایی صورت نشان می دهد. در اکثر مواقع این تصاویر دارای ویژگی های مشابه با وضعیت بیمار مورد نظر هستند و بیمار با توجه به آنها می تواند درک مناسبی از نتایج درمان خود به دست آورد.

بهترین راه آمادگی برای عمل جراحی بینی چیست؟

آمادگی برای عمل جراحی بینی، بر انتخاب یک رژیم غذایی متناسب که دارای سطح پروتئین بالا است، تمرکز دارد. به این منظور شما می توانید اطلاعات مربوط به تغذیه و رژیم غذایی مورد نیاز قبل از انجام عمل جراحی را مطالعه نمایید. با وجودی که خوابیدن می تواند به بهبود وضعیت بیمار کمک کند، فرد ممکن است با مشکل خوابیدن چند روز قبل از عمل بینی مواجه شود. در این زمان ممکن است بیمار تشویش داشته و واقعاً نسبت به شرایطی که ممکن است پس از عمل جراحی برای وی ایجاد شود، نگران باشد. به هر حال این شرایط عادی است و اکثر افرادی که بینی آنها جراحی می شود، قبلاً این عمل جراحی را انجام نداده اند. به همین خاطر این مسئله برای آنها یک تجربه ناشناخته است. به این ترتیب مواجه شدن با شرایط نا آشنا می تواند برای فرد تشویش و نگرانی ایجاد کند. این شرایط می تواند شبیه شب قبل از روز اول مدرسه یا شروع یک شغل جدید باشد. به هر حال توجه داشته باشید که کم خوابی به خودی خود نمی تواند باعث ایجاد عوارض جانبی برای بیمار شود، به همین خاطر نیازی به نگرانی درباره آن نیست.

مقابله با ترس از بی هوشی

در واقع ترس از جراحی بینی و ترس از بی هوشی یک مسئله عادی در بین افراد بیمار است. بطور کلی مردم از آنچه تحت کنترل آنها نباشد، همیشه می ترسند. در این حالت نیز فرد با اعتماد به سایر افراد وضعیت خود را به دست آنها می سپارد. بهترین روش برای مقابله با این ترس ملاقات با متخصص بی هوشی است. انجام این کار در بسیاری از مواقع می تواند حداقل تا حدودی تشویش بیمار را از بین ببرد. به این ترتیب بیمار می تواند با متخصص بی هوشی آشنا شده و از فرآیند کاری وی مطلع شود. به هر حال توجه داشته باشید که نحوه بی هوش کردن بیمار امروزه پیشرفت زیادی کرده و مطمئن تر از هر زمان دیگر می باشد. در واقع هر روز هزاران بیمار بدون مشاهده هر گونه عوارض جانبی تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرند. حتما نگرانی ها و ترس عمیق خود را بیان کنید زیرا جراح و متخصص بی هوشی می توانند به شما کمک کنند با اطلاع از حقایق مربوط به این فرآیند با ترس خود در این رابطه مقابله نمایید.

رژیم غذایی مناسب قبل از عمل جراحی

معمولا مراقبت قبل از عمل بینی بسیار حائز اهمیت است و داشتن یک رژیم غذایی متوازن و سرشار از پروتئین بهترین راه برای ترمیم زخم های ایجاد شده در بدن پس از عمل جراحی است. پروتئین نقش اساسی در بهبود بافت بدن دارد و به این منظور لازم است پروتئین مورد نیاز از منابع مناسب تهیه و مصرف شود. مواد پروتئینی مثل مرغ، تخم مرغ، سبوس، و گوشت قرمز برای این منظور ایده آل هستند. همچنین باید توجه داشت مصرف زیاد ماهی می تواند خون بیمار را رقیق کرده و احتمال ایجاد کبودی در آن بعد از عمل جراحی بینی را افزایش دهد.

بعضی از مواد غذایی که اخیراً برخی افراد آنها را مصرف می کنند، دارای سطح کربو هیدرات بالا و چربی کم هستند و نمی توانند پروتئین لازم را برای بدن تامین نمایند. در حقیقت به منظور اجتناب از چاق شدن، فرد سعی می کند از منابع غذایی دارای سطح پایین پروتئین در رژیم غذایی خود استفاده نماید. به هر حال، مقدار بهینه مصرف پروتئین 50 تا 60 گرم در روز برای خانم ها و 70 تا 90 گرم در روز برای آقایان است، یا باید در حدود نیم گرم پروتئین برای هر پوند وزن بدن توسط فرد مصرف شود.

مصرف ویتامین و مکمل های غذایی پیش از غذا

استفاده از یک مولتی ویتامین مناسب، سه هفته قبل از عمل بینی مردان و زنان، می تواند به بهبود سریع تر زخم آنها کمک نماید. شما باید سطح ویتامین بدن خود را قبل از عمل جراحی در حد بهینه تنظیم نمایید و نباید یک ویتامین خاص را بیش از حد مصرف کنید. تنها استثنا برای این موضوع ویتامین سی (C) است. در واقع نتایج مطالعات انجام شده در این حوزه نشان می دهد مقدار زیاد ویتامین سی می تواند به بهبود سریع تر زخم کمک نماید. همچنین لازم است در این زمان در ارتباط با مصرف ویتامین ای (E) مراقب باشید. مقدار زیاد ویتامین ای (بیش از 400 میلی گرم در روز) می تواند احتمال ایجاد کبودی و خون ریزی بیمار را افزایش دهد. همچنین نباید در این دوره از مکمل های هومئوپاتی استفاده شود. در این رابطه بسیاری از مکمل ها می توانند باعث افزایش کبودی و خون ریزی بیمار شوند. در این حالت با وجود تبلیغاتی که نشان می دهد مصرف این مکمل ها برای حفظ سلامت شما مفید هستند، اما بسیاری از آنها می تواند در عمل جراحی اختلال و مشکل ایجاد نمایند.

خلاصه ای از اقدامات قبل از عمل جراحی بینی

در ادامه برخی از مهم ترین اطلاعات مربوط به آمادگی برای عمل جراحی بینی و اقدامات قبل از جراحی بینی آورده شده است:

 • تقریباً یک تا دو هفته قبل از عمل جراحی لازم است یک ارزیابی عمومی قبل از جراحی در مطب پزشک انجام شود که در این زمان همچنین از آزمایش خون و نوار قلب در صورت نیاز استفاده خواهد شد.
 • در این زمان لازم است تمام سوابق پزشکی بیمار توسط پزشک بررسی شود و برای این کار حتی اطلاعاتی که ممکن است به نظر شما اهمیت نداشته باشند نیز، مورد توجه قرار خواهند گرفت. در این مرحله حتی وضعیت چشم و سلامت آن نیز نقش حیاتی دارد. در صورتی که بیمار قبلاً عمل جراحی بینی انجام داده باشد، این شرایط می بایست با پزشک در میان گذاشته شده و قبل از درمان نباید از اسپری بینی یا داروهای ضد آلرژی استفاده کرد. علاوه بر این مشکلاتی همچون مسدود بودن مسیر هوای بینی، خر و پف کردن، یا وقفه تنفسی در این شرایط تاثیرگذار هستند.
 • پس از بررسی روش درمان و پاسخگویی به سوالات بیمار، به وی یک دستورالعمل مکتوب درباره داروها، ویتامین ها، یا مواد گیاهی که حداقل باید دو هفته قبل از عمل جراحی از مصرف آنها اجتناب شود، داده خواهد شد. این دستورالعمل شامل داروها یا ویتامین هایی است که مصرف آنها نیاز به نسخه پزشک ندارد و ممکن است باعث رقیق شدن خون و در نتیجه خون ریزی بیش از حد هنگام عمل جراحی یا بعد از آن شود. برخی از جراحان پیشنهاد می‌کنند برای کنترل کبودی و تجزیه بافت اسکار بهتر است بعد از عمل، به‌ آرامی بینی را ماساژ داد و یا فشار خفیفی روی استخوان بینی وارد کرد اما برخی با ماساژ بینی بعد از عمل کاملا مخالف بوده و معتقدند این کار منجر به مشکلات و آسیب‌های دیگر می‌گردد.
 • در صورت سیگاری بودن بیمار، به وی توصیه می شود مصرف سیگار خود را برای یک هفته قبل و بعد از عمل جراحی کاهش دهد، زیرا این شرایط می تواند در فرآیند بهبود بیمار اختلال ایجاد کند.
 • در این زمان توصیه های لازم برای مصرف داروهای مسکن، آنتی بیوتیک، و ضد تهوع به بیمار ارائه می شود. به این ترتیب لازم است بیمار قبل از عمل جراحی این داروها را تهیه نماید.
 • قبل از عمل بینی باید وضعیت خانه به منظور استراحت و ریکاوری پس از عمل جراحی به نحو مناسب مرتب شود تا به این ترتیب مشکلی در ارتباط با انجام کارهای خانه پس از عمل برای بیمار ایجاد نشود.
 • لازم است بیمار بسته مواد غذایی یخ زده یا کمپرس سرد، آماده داشته باشد تا در صورت نیاز از آنها پس از عمل جراحی استفاده کند.
 • به منظور راحتی بیشتر بیمار، بهتر است برای تخت محل استراحت وی تعداد زیادی بالش یا کوسن در نظر گرفته شود. به این ترتیب بیمار می تواند سر خود را در زمان استراحت بالا نگه داشته و احتمال ایجاد ورم بینی بعد عمل و درد در ناحیه تحت درمان را کاهش دهد.
 • پس از جراحی نباید از عینک های سنگین که باعث وارد شدن فشار به بینی می شود، استفاده کرد.
 • قبل از عمل جراحی لازم است با یک فرد قابل اعتماد که ترجیحاً یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک بیمار است، هماهنگی لازم برای رساندن بیمار به کلینیک و برگرداندن وی به خانه انجام شود. این فرد می بایست بتواند شب بعد از عمل جراحی در کنار بیمار بوده و به وی در انجام فعالیت های مورد نیاز کمک کند. در صورتی که بیمار به چنین فردی دسترسی نداشته باشد، لازم است در این رابطه با پزشک صحبت شود تا به این ترتیب بتوان به بیمار راهکارهای جایگزین را پیشنهاد داد.
 • در روز عمل جراحی لازم است از لباس و کفش های آزاد و راحت استفاده شود. بطور خاص، بهتر است از لباس هایی که از جلو پوشیده می شوند، استفاده کرد تا به این ترتیب از وارد کردن فشار به سر در زمان پوشیدن لباس پس از عمل جراحی دوری کرد.
 • هشت ساعت قبل از عمل جراحی، بیمار نباید به غیر از داروهای خود مواد غذایی خورده یا نوشیدنی مصرف نماید.
 • در روز عمل جراحی نباید از لوازم آرایشی، کرم های صورت، یا عطر استفاده شود. صبح روز عمل لازم است دوش گرفته و موها با شامپو شسته شود، تمام لوازم جانبی زیبایی از ناحیه پلک و ابرو برداشته شود، و از ژل یا روغن مو استفاده نگردد.
 • تمام داروهای تجویز شده لازم است در هنگام عمل جراحی همراه بیمار باشد.
 • در زمان جراحی نباید از گردن بند، حلقه زبان، گوشواره، ساعت مچی، کلاه گیس، مژه مصنوعی، یا لنزهای چشمی و هر گونه جواهرات استفاده شود.

 






به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است