جراحی پلک (بلفاروپلاستی): رفع چین و چروک و پف پلک بالا و پایین

بلفاروپلاستی

چشم‌ها حساس‌ترین بخش بدن هستند و هرگونه جراحی زیبایی که شامل چشم‌ها نیز شود ترجیحاً باید توسط یک جراح مجرب و متخصص انجام گیرد. جراحی پلک، که در علم طب به آن بلفاروپلاستی می‌گویند، عملی است که برای جوانسازی پلک بالا و پایین، سفت کردن پوست شل و برطرف کردن کیسه‌های زیر چشم طراحی شده است. بر طبق مرکز بلفاروپلاستی بوستون “ درک کامل از بلفاروپلاستی حتی پیش از جلسه مشاوره، ولی قطعاً پیش از جراحی، باعث می‍شود راحتی بیمار در این عمل بطرز چشمگیری افزایش یابد. بیماری که اطلاعاتی درباره بلفاروپلاستی دارد، ارتباط بهتری را با جراح پلاستیک خود پیش و از پس از جراحی پلک انجام خواهد دارد. به همین خاطر بررسی این نوع از جراحی اهمیت زیادی دارد.

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک تغییر چشمگیری را در چهره به ظاهر خسته و با افتادگی پلک چشم ایجاد می‌کند. این تحول مطلوب با برداشتن کیسه‌های چربی (پف بالای چشم) و پوست اضافی پلک‌های بالا و پایین تحقق می‌یابد. بسیاری از بیماران همزمان با جراحی پلک چشم درمان‌های دیگری مانند بالا بردن ابرو و یا تزریق ژل را نیز انجام می‌دهند تا پلک‌ها دیگر افتاده به نظر نرسد و خطوط ناخوشایند صورت از بین برود.  بلفاروپلاستی واقعاً می‌تواند ظاهر چشم‌ها را بهبود بخشد و چین‌خوردگی‌های مغولی (چینی که گوشه‌ی داخلی چشم را می‌پوشاند) را اصلاح کند و در نتیجه منجر به واضح‌تر شدن پلک‌های پایینی ، درشت کردن چشم و جذاب‌تر شدن ظاهر کلی چشم‌ها شود. با مراجعه به آقای دکتر حمیدرضا سهرابی عضو ثابت و رسمی جامعه جراحان پلاستیک بینی آمریکا میتوانید نسبت به مشاوره و انجام این جراحی زیبایی اقدام کنید.

انواع مختلف جراحی پلک

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی می‌تواند با برداشتن بافت چربی اضافه، پف و بادکردگی پلک چشم، ظاهر چهره شما را بهبود ببخشد. از آنجا که مسائل مربوط به پلک درباره هر بیمار، منحصر به فرد است؛ روش‌های مختلفی برای جراحی پلک وجود دارد. در اینجا چند گزینه برای کسب نتایج زیبایی و کاربردی بهینه ارائه شده است:

جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی زیبایی یک روش جراحی است که هیچگونه الزام پزشکی ندارد و صرفا برای بهبود زیبایی انجام می‌شود. این درمان برای کاهش پف ناخوشایند زیر چشم‌ها و پلک‌های افتاده انجام می‌‌شود. بلفاروپلاستی زیبایی برای برگرداندن گذر زمان و برطرف کردن تاثیرات بالا رفتن سن و ایجاد کردن ظاهری جوان‌تر و پرانرژی‌تر طراحی شده است. همانطور که سن ما بالا می‌رود، کیسه‌های چربی برجسته‌تر می‌شوند، عضلات تضعیف می‌گردند و پوست پلک‌ها کشیده می‌شوند. این عوامل ممکن است باعث کاهش زیبایی ظاهر صورت شده و ظاهر شما را پیرتر و خسته‌تر نشان دهد.

 

جراحی پلک کاربردی

بلفاروپلاستی کاربردی، برای بهبود بینایی بیمارانی است که بینایی آنها توسط افتادگی پوست پلک فوقانی دچار مشکل شده و به عنوان یک عمل پزشکی درمانی در نظر گرفته می‌شود. مشکل دیگری که توسط این عمل برطرف می‌شود، دشواری گذاشتن لنزهای تماسی یا عینک به علت بادکردگی پلک بالایی یا پایینی، می‌باشد. سایر مسائل کاربردی که نیاز به عمل جراحی پلک دارند شامل ناراحتی ناشی از فرسودگی ماهیچه‌هایی که برای بالا کشیدن پلک درگیر می‌شوند و ناراحتی ناشی از بی‌حسی پوست اضافه در حین حرکات چشم می‌باشد.

بلفاروپلاستی بالایی

بلفاروپلاستی بالایی شامل حذف چربی‌ها، عضلات و پوست اضافه‌ای می‌شود که می‌تواند باعث سنگینی، چین خوردگی و افتاده به نظر رسیدن چشم‌ها شود. در طول جراحی برشی در چین پلک بالایی ایجاد می‌شود. این عمل همچنین لیفت پلک بالایی نیز نامیده می‌شود. بلفاروپلاستی بالایی به بیماران کمک می‌کند تا آرامتر، هوشیارتر و جوان‌تر به نظر برسند. اگرچه روش سنتی جراحی پلک بالا در بسیاری از موارد استفاده می‌شود؛ برخی از بیماران به روش‌های تخصصی‌تری برای عمل نیاز دارند. بیماران مبتلا به درماتوکلوناز (پوست پلک اضافی)، نیاز به روشی دارند که تنها پوست اضافه را حذف می‌کند. سایر بیماران ممکن است از انباشتگی لایه‌های چربی که می‌تواند بدون برداشتن پوست حذف شود رنج ببرند. با این حال در دیگر مواقع یک نوار باریک ماهیچه‌ای از عضله حلقوی چشم، برای کاهش حجم پلک برداشته می‌شود. داشتن پوست اضافه در پلک بالایی می‌تواند باعث سنگینی پلک شود که منجر به کار کردن بیش از حد نرمال پلک برای باز نگه داشتن چشم می‌گردد. در این موارد جراحی پلک فوقانی با حذف این پوست اضافه باعث باز شدن میدان دید می‌گردد. این جراحی تحت پوشش بیمه‌های درمانی قرار می‌گیرد.

بلفاروپلاستی پایینی

این عمل همچنین جراحی پلک پایینی نیز نامیده می‌شود و شامل برداشتن چربی، ماهیچه و پوست اضافه‌ای که باعث ایجاد چین و چروک و گودی، بادکردگی یا پف زیر چشم می‌شوند، می‌باشد. این عمل همچنین می‌تواند باعث تغییر وضعیت و سفتی پلک چشم یا ایجاد یک تغییر بسیار خوب در پلک پایینی نسبت به میانه چهره شود.

برش پنهان برای بلفاروپلاستی پلک پایینی

این شکل جراحی پلک پایینی، رسوبات چربی را از طریق یک برش پنهان درون پلک حذف می‌کند. ممکن است برای برداشتن پوست اضافه و سفت کردن پلک یک برش دوم نیز استفاده شود.

بلفاروپلاستی برش پلک

بلفاروپلاستی برش پلک برای برداشتن چربی عضلات و پوست اضافه از طریق یک برش نامشخص زیر خط پلک پایینی، باعث ایجاد یک تغییر ملایم بین گونه و پلک می‌شود. این روش‌های مختلف بلفاروپلاستی ممکن است به صورت یک روش مستقل یا چند روش همزمان برای ایجاد نتایج زیبایی یا کاربردی مورد نیاز انجام شوند.

 

مزایای بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی علائم و نشانه‌های افزایش سن را که در چشم بروز می‌کند، برطرف می‌کند؛ از جمله:

 • افتادگی پوست پلک بالا
 • پف کردگی یا کیسه‌ها بالا یا پایین چشم
 • افتادگی پوست پلک انحنای پلک را برهم بزند
 • افتادگی پلک در برابر میدان دید
 • ابناشتگی بیش از حد چربی در پلک
 • پوست اضافی و چروک ظریف پلک پایین

اگر هر یک از علائم بالا را در چشم خود مشاهده می‌کنید، شاید بلفاروپلاستی برای شما مناسب بوده و اهداف جوانسازی پلاستیک شما را برآورده سازد. گاهی اوقات از تزریق بوتاکس می‌توان علاوه بر بلفاروپلاستی یا بجای آن استفاده کرد، خصوصاً برای نرم کردن خطوط پنجه کلاغی چشم.

کاندیدهای بلفاروپلاستی

کاندیدهای بلفاروپلاستی

طبق مرکز مراقبت های بهداشتی استنفورد کاندیدهای جراحی پلاک، زنان و مردانی هستند که:

 • از لحاظ جسمانی سالم
 • از لحاظ روانی با ثبات
 • در انتظارات خود واقع بین
 • 35 ساله یا بیشتر هستند

با این حال جراحی افتادگی پلک برای همه مناسب نیست. متقاضی ایده‌آل این عمل باید بداند که در جراحی پلک صرفاً پف زیر چشم برداشته می‌شود، پلک پف‌آلود بالایی اصلاح می‌شود و قدرت بینایی کاهش یافته ناشی از وجود چربی و پوست اضافی در پلک و در نتیجه مسدود شدن میدان بینایی به حالت طبیعی بازمی‌گردد. متاسفانه ابتلا به بعضی بیماری‌ها و عارضه‌های چشمی خاص مانع انجام جراحی پلک می‌شود. در ادامه به شرح ویژگی‌های متقاضی مناسب جراحی پلک و عمل پف زیر چشم و توصیه‌های پیش از عمل افتادگی پلک می‌پردازیم. بهترین متقاضیان جراحی افتادگی پلک چشم افرادی با خصوصیات زیر هستند:

 • پف آلود بودن پلک بالایی: این عمل افتادگی پلک چشم ، حالت پف‌ چشم و کیسه‌های زیر چشم را از بین می‌برد.
  •    چشم‌های خسته: جراحی زیبایی پلک چشم ویژگی‌هایی را از بین می‌برد که چهره را خسته نشان می‌دهد و سن را بالا می‌برد.
 • پوست اضافی پلک بالایی: جراح پوست را سفت می‌کند و بخش اضافی آن را برمی‌دارد.
 • سن 18 سال به بالا: اکثر متقاضیان بیش از 35 سال سن دارند، اما اگر پف‌آلودگی یا افتادگی پلک در خانواده‌ای رایج باشد، می‌توان عمل درمان پف چشم را در سنین پایین‌تر نیز انجام داد.
 • سلامت جسمی و روانی مناسب: اگرچه جراحی پلک یک عمل کوچک است، با این حال مانند هر عمل دیگری با عوارض بالقوه‌ای همراه است که بهتر است بیمار با آگاهی کامل از آنها تصمیم به انجام عمل بگیرد.
  مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی (نقاهت عمل بینی)

واقع‌بینی: بیماران باید انتظارهایی واقع‌بینانه از انجام عمل افتادگی پلک داشته باشند.

برخی از بیماری‌هایی که می‌تواند جراحی پلک را خطرناک کند، عبارتند از:

 • مشکلات تیروئید
 • خشکی چشم
 • عدم وجود اشک به مقدار کافی
 • فشار خون بالا
 • اختلالات گردش خون
 • بیماری‌های قلبی-عروقی
 • دیابت
 • قرنیه جدا شده
 • گلوکوما (آب سیاه)

اگر به هر یک از این بیماری‌ها مبتلا هستید، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا بلفاروپلاستی برای شما مناسب هست یا خیر.

 

مراجعه اول

بلفاروپلاستی

از آنجایی که ترمیم پلک یکی از دقیق‌ترین کارهاست، جراح این عمل را با بیشترین حد دقت انجام می‌دهد. جراح مراقب خواهد بود تا ترمیم پلک آسیبی به حالات چهره وارد نسازد. زیرا حالات چهره بخشی از شخصیت صورت است که نباید دچار دستخوردگی شود. در اولین مراجعه شما می‌توانید در مورد مزایا و معایب، خطرات و انتظارات خود با یکی از جراحان مجرب ما مشورت کنید. پزشک سوالاتی را در مورد سابقه پزشکی شما، سلامت عمومی، انتظارات و اهدافتان از انجام جراحی از شما خواهد پرسید. متقاضی پس از اتخاذ تصمیم قطعی در وهله نخست باید با جراح تماس بگیرد و درخواست وقت مشاوره کند. جراح در طول جلسه مشاوره به بیمار کمک می‌کند تا انتظاری واقع‌بینانه از نتیجه عمل به دست بیاورد و از هزینه عمل زیبایی پلک نیز مطلع شود. جراح شیوه عمل را کاملاً توضیح می‌دهد تا کوچک‌ترین سوال و ابهامی برای بیمار باقی نماند.

روند جراحی پلک پایین

پلک بالا در اصل به منظور برداشتن پوست افتاده جراحی می‌شود، حال آن که جراحی پلک پایین با هدف برداشتن چربی انباشته‌ای انجام می‌شود که بیشتر زیر چشم قابل مشاهده است. تخلیه این چربی‌ها و برطرف کردن مشکل افتادگی پوست سطحی صاف و هموار، محکم و جوان‌تر را در بالای گونه ایجاد می‌کند. به علاوه پزشک در جراحی پلک پایین این امکان را می‌یابد تا چربی یا ژل را نیز در بخش‌های فرورفته و گودی زیر چشم تزریق کند تا به پوست ظاهری برجسته و سالم ببخشد و حالت خستگی پیشین را از بین ببرد. بالا بردن پلک پایین با هدف اصلاح افتادگی یا رفع پف زیر چشم انجام می‌شود. چربی و بافت اضافی در جراحی پلک برداشته می‌شود تا بیمار چهره‌ای جوان‌تر، شاداب‌تر و جذاب‌تر بیابد. جراحی پلک بالا و پایین برخی بیماران تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، البته بیمار را می‌توان در صورت تمایل شخص وی بیهوش کرد. جراح هنگام عمل پلک چشم پایین در ابتدا به دقت برشی را زیر مژه‌های پایین به گونه‌ای ایجاد می‌کند که قابل مشاهده نباشد. عضله، پوست و چربی اضافی بنا به تشخیص جراح برداشته می‌شود و گاهی چربی به منظور به حداقل رساندن پف دور چشم و یک دست کردن ورم زیر چشم مجدداً توزیع می‌شود. مشکل شل بودن عضله‌ها را نیز می‌توان در این جراحی برطرف نمود. برش ایجاد شده در جراحی بالا بردن پلک به سرعت بهبود می‌یابد و پس از جوش خودن زخم ظاهری شبیه به چین‌های طبیعی اطراف پلک پیدا می‌کند و به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند.

جراحی پلک بالا

جراحی بالا بردن پلک عمل نسبتاً ساده‌ای است که چهره را سال‌ها جوان‌تر می‌کند. جراحی پلک بالایی برای بیمارانی مفید است که افتادگی پلک‌ های بالایی‌شان به قدری است که میدان دیدشان را مسدود می‌کند. جراح در عمل بالا بردن پلک بالایی می‌تواند پوست اضافی و بافت چربی‌ای را بردارد که باعث افتاده و متورم به نظر رسیدن پلک می‌شود. رفع نشانه‌های افزایش سن مانند تجمع چربی، رفع افتادگی پلک و درمان پوست شل را می‌توان با کمک این جراحی انجام داد ، زمان را به عقب برگرداند و دیگر بار صورتی شاداب و جوان یافت. در جراحی پلک بالایی خط‌های برش در چین‌های طبیعی پلک‌های بالایی به گونه‌ای ایجاد می‌شود که جای زخم کاملاً مخفی باشد. جراح هر گونه پوست اضافی مسدود کننده میدان دید یا عامل افتاده یا خسته به نظر رسیدن چهره را از بین می‌برد. عضله‌ها نیز گاهی مجدداً تنظیم می‌شود و موقعیت‌شان اصلاح می‌شود. پوست باقی‌مانده بالا برده و مجدداً متصل می‌شود تا بیمار چهره‌ای جوان‌تر بیابد. سپس جراح برش‌ها را با بخیه‌هایی بسیار ظریف می‌بندد. پلک بالا با هدف بخشیدن جوانی و شادابی دوباره به چهره بیمار جراحی می‌شود و اگر عمل توسط جراح ماهر و مجرب انجام شود، بیمار می‌تواند مطمئن باشد که پس از عمل چهره‌ای غیرطبیعی با چشم‌های بسیار باز نخواهد یافت.

مراقبت های پس از بلفاروپلاستی

 پیش از ترک مطب، جراح دستورالعمل‌هایی را برای پس از بلفاروپلاستی با بیمار مرور می‌کند و هر سوالی که بیمار در این باره داشته باشد پاسخ خواهد داد. در روز عمل، توصیه می‌شود یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان شما را در مطب و پس از آن در 24 الی 48 ساعت اول همراهی کند، تا وقتی که کاملاً جاگیر شده و در مورد انجام کارهای خود احساس راحتی کنید. وقتی در منزل جاگیر شدید، توصیه می‌شود از راهنمای زیر پیروی کنید:

 • ممکن است بعد از جراحی اثرات ماندگار آرام بخش وجود داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که بعد از عمل جراحی کسی برای بردن شما به هتل باشد. علاوه بر این تا ۲۴ ساعت پس از عمل جراحی رانندگی نکنید و تصمیمات مهمی نگیرید.
 • پلک‌ها پس از عمل جراحی شروع به تورم و کبودی می‌کنند. این مسئله به طور طبیعی در پی مراحل بهبودی کاهش می‌یابد اما می‌توانید با استفاده از قالب‌های یخ و بالا نگه داشتن سر خود، به بهبودی آن سرعت ببخشید.
 • گاهی اوقات در اطراف ناحیه عمل شده و یا حتی در سفیدی چشم تغییر رنگ وجود دارد. این وضعیت هیچ دردی یا اختلالی در بینایی ایجاد نمی‌کند و به طور طبیعی در مدت یک هفته تا ۱۰ روز کاهش می‌یابد.
 • در هفته اول بهبودی از خم شدن، خسته کردن چشم‌ها یا بلند کردن اجسام سنگین دوری کنید. لبخند نزنید یا بلند فریاد نکشید. انجام این کارها باعث ایجاد فشار عضلانی در اطراف ناحیه تحت درمان شده و باعث کشیده شدن و باز شدن زخم می‌شود.
 • برای خوابیدن در موقعیت صحیح قرار بگیرید و سر خود را بالاتر قرار دهید. از بالش اضافی برای رسیدن به این هدف استفاده کنید.
 • در صورتی که دچار درد هستید دوزهایی از داروی تایلنول یا هر داروی مسکن دیگری که توسط پزشک تجویز شده است را استفاده کنید. از داروی آسپرین، مترین یا ناپروکسن استفاده نکنید. این داروها می‌توانند خونریزی را افزایش دهند.
  نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی

رژیم غذایی بعد از عمل جراحی چیست؟

 • برای ۲۴ ساعت بعد از عمل جراحی، رژیم مایعات توصیه می‌شود. در روز دوم می‌توانید از غذاهای نرم که راحت جویده می‌شوند استفاده کنید.
 • برای چند هفته بعد، رژیم غذایی باید شامل غذاهای سالم و مغذی باشد که به روند بهبودی کمک می‌کند. این غذاها شامل سبزیجات سبز و میوه‌های خام می‌باشند.
 • سه هفته پس از عمل جراحی، به ویژه در دوره مصرف داروی مسکن، الکل مصرف نکنید. مصرف الکل می‌تواند منجر به خونریزی غیر ضروری شود.
 • پس از جراحی از سیگار کشیدن اجتناب کنید. نیکوتین درون دود سیگار مانع فرآیند بهبودی می‌شود. در نزدیکی افراد سیگاری قرار نگیرید. حتی استنشاق دود سیگار دیگران به اندازه سیگار کشیدن مضر است.
پوست همگام با افزایش سن خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد، شل می‌شود و انعطاف‌پذیری کمتری می‌یابد. این فرایند پیری در چین و چروک اطراف چشم، خطوط خنده و پوست اضافی پلک‌های بالایی نمود می‌یابد و چهره‌ای خسته را به نمایش می‌گذارد. خوشبختانه جراحی پلک بالا عملی بسیار کارآمد و با حداقل تهاجم است که به کمک آن می‌توان  جوانی و شادابی را به چهره برگرداند.

دوران بهبود و مراقبت پس از جراحی پلک

بلفاروپلاستی

بیمار معمولاً پس از جراحی پلک جهت درمان افتادگی پلک احساس می‌کند پلک‌ها سفت شده‌اند و ممکن است احساس درد داشته باشد که البته به راحتی با مصرف مسکن‌ها تسکین می‌یابد. تا چند روز پس از جراحی درمان افتادگی پلک باید روی محل برش‌ها پماد مالیده شود تا نرم بماند. قرار دادن کمپرس سرد بر روی چشم نیز ورم را کاهش می‌دهد. استفاده از قطره‌ چشم نیز مانع خشک شدن چشم می‌شود. بیماران در هفته نخست پس از عمل باید از انجام فعالیت‌هایی مانند مطالعه، تماشای برنامه‌های تلویزیون، استفاده از لنز و کار با رایانه که باعث خشک شدن چشم می‌شود، خودداری کنند. ورم و کبودی را می‌توان با بالا نگه داشتن سر در چند روز پس از عمل به حداقل رساند. پزشک بخیه‌ها را 2 تا 7 روز پس از جراحی پلک می‌کشد. بیماران معمولاً ده روز پس از جراحی می‌توانند فعالیت‌های طبیعی خود را از سربگیرند. به بیماران توصیه می‌شود تا یکی دو هفته پس از جراحی برای محافظت از چشم‌ها در برابر تحریک ناشی از باد و نور خورشید عینک‌های تیره به چشم بزنند. چشم‌های برخی بیماران در چند هفته نخست دوران بهبود به سرعت خسته می‌شود، به همین دلیل به بیماران پیشنهاد می‌شود هر از گاه استراحت و خواب کوتاه مدتی داشته باشند.انجام هر گونه فعالیت افزایش دهنده جریان خون در چشم‌ها طی 3 تا 4 هفته نخست پس از جراحی ممنوع است.

نتایج

نتایج عمل جراحی پلک برای مدت طولانی باقی خواهد ماند. با اینکه این عمل درد کمی دارد، ممکن است پس از آن تورم و کبودی ایجاد شود. اکثر بیماران می‌‌توانند ۱۰ الی ۱۴ روز پس از عمل به مکان‌های عمومی بروند. با این وجود ممکن است چند ماه طول بکشد تا بهبودی نهایی حاصل شود. اگرچه انتظار می‌رود جراحی پلک نواقص پلک را به طور دائمی اصلاح کند؛ اما روند پیر شدن شما به طور طبیعی ادامه خواهد یافت. محافظت کردن پوست در برابر نور خورشید برای حفظ نتایج عمل به شما کمک خواهد کرد. اگرچه نتایج خوبی از عمل جراحی انتظار می‌رود اما هیچ تضمینی نیز برای آن وجود ندارد. در بعضی شرایط دست یافتن به نتایج مناسب با یک عمل جراحی ممکن نیست و ممکن است جراحی‎های دیگری نیز لازم باشد. پیروی از دستورالعمل‌های بعد از عمل برای موفقیت جراحی شما ضرورت دارد. مهم است که برش‌های ایجاد شده در پی عمل جراحی در زمان بهبودی تحت تاثیر نیروی بیش از حد، سایش و حرکت قرار نگیرند.

جای زخم پس از جراحی پلک

اگرچه جراحان معمولاً برش‌ها را در چین‌های پلک‌ها ایجاد می‌کنند تا هیچ جای زخمی باقی نماند، اما امکان دارد گاهی اثر زخم به جا بماند که مانند اکثر عوارض پس از عمل جراحی پلک می‌توان آن را با جراحی ترمیمی دیگری برطرف نمود. از بیماران خواسته می‌شود حدود 6 هفته از مالیدن ناحیه اطراف چشم خودداری کنند تا دچار عوارض جراحی پلک نشده و بافت جدید حساس آسیب نبیند.

عوارض احتمالی

عوارض احتمالی

ناتوانی موقت در بستن کامل چشم (پلک) یکی از عوارض احتمالی جراحی پلک یا بلفاروپلاستی است و در نتیجه چشم بیش از حد طبیعی خشک می‌شود. این اثر جانبی معمولاً پس از چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شود، بیمار در طول این مدت باید از داروها و درمان‌هایی مانند قطره چشم و مرطوب کننده استفاده کند و حتی در صورت لزوم چشم را در طول شب پانسمان کند و ببندد تا چشم خشک نشود. برخی جراحان پلک‌ها را چند هفته پس از کشیدن بخیه ماساژ می‌دهند تا پوست باقی مانده نرم شود و پلک‌ها بهتر بسته شود. اگر این مشکل پس از دو یا سه ماه برطرف نشد، عمل دیگری باید برای بازگرداندن پوست کافی روی پلک انجام شود تا بیمار بتواند چشم را کامل ببندد. دیگر عوارض احتمالی و الیته خوشبختانه نادر جراحی پلک عبارت‌اند از:

 • کاهش قدرت بینایی در اثر خونریزی رتروبولبار (خونریزی درون حدقه، پشت کره چشم)
 • عفونت پلک
 •  دوبینی ناشی از مشکلات هم‌راستایی چشم
 •  جای زخم آشکار
 • قرار گرفتن پلک‌ها در موقعیت نامناسب
 • کافی نبودن اصلاح انجام شده (ضرورت برداشتن پوست اضافی بیشتر)
 • زیاده‌روی در عمل اصلاحی (برداشتن بیش از حد پوست)
 • بی‌حسی پلک‌ها

چنانچه پس از جراحی افتادگی پلک با علائمی مانند درد شدید یا تغییر در قدرت بینایی مواجه شدید، بی‌درنگ با جراح خود تماس بگیرید

 • چنانچه پس از جراحی افتادگی پلک با علائمی مانند درد شدید یا تغییر در قدرت بینایی مواجه شدید، بی‌درنگ با جراح خود تماس بگیرید.

هزینه و قیمت

هزینه جراحی پلک (بلفاروپلاستی) متغیر است و به روش جراحی بستگی دارد. چنانچه قصد انجام جراحی پلک دارید، می‌توانید با کلینیک ما تماس بگیرید تا وقت مشاوره‌ای جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این عمل و هزینه آن برایتان تنظیم شود.

سوالات متداول درباره بلفاروپلاستی

در ادامه چند پرسش متدوال متقاضیان این عمل را برای اطلاع بیشتر قرار داده‌ایم:

چه زمانی بخیه‌ها کشیده می‌شوند؟

اکثر بخیه‌ها سه الی چهار روز پس از جراحی کشیده خواهد شد.

آیا پس از بلفاروپلاستی جای اسکار باقی می‌ماند؟

بعد از هرگونه جراحی که شامل شکافتن پوست باشد، اسکار نیز غیرقابل اجتناب است. هرچند عموماً جای اسکار در این جراحی به سختی قابل تشخیص بوده و بعد از بهبودی کامل برای چشم غیرمسلح نامرئی خواهد بود. این امر بدین خاطر است که خطوط شکاف در میان خطوط (چروک) طبیعی پلک‌ها قرار خواهند گرفت.

  کبودی بینی بعد از عمل زیبایی و راه های رفع آن

آیا شکل چشم‌های من بعد از بلفاروپلاستی تغییر خواهد کرد؟

معمول ترین تغییر پس از جراحی پلک بالا، آن است که چشم‌ها ظاهراً بازتر، شاداب‌تر و با خستگی کمتر به نظر خواهند رسید.

آیا بلفاروپلاستی پلک بالا به ظاهر افتادگی ابروهای من کمکی خواهد کرد؟

خیر، جراحی پلک بالا باعث بهبودی افتادگی ابرو  نخواهد شد. به منظور بازگرداندن ابروها به موقعیت اصلی و جوانتر خود، معمولاً انجام لیفت ابرو توصیه می‌شود.

 برای انجام بلفاروپلاستی باید چند ساله باشم؟

هیچ زمانی مشخصی وجود ندارد که بتوان بعد از آن از جراحی پلک بالا استفاده کرد. البته اکثر بیماران تا بعد از سن 35 سالگی به دنبال جلسه مشاوره این عمل نخواهند رفت. با این وجود کسانی که پوست و چربی اضافی در زیر چشم خود دارند می‌تواند زودتر از این جراحی بهره‌مند شوند و کسانی که به دنبال خط پلک دوگانه (جراحی پلک آسیایی) هستند معمولاً بسیار جوانتر و در حدود 18 الی 35 سال ثرار دارند.

به چند روز مرخصی نیاز خواهم داشت؟

اگرچه زمان ریکاوری برای هر شخص متفاوت است، ولی معمولاً پزشک حداقل یک هفته ریکاوری توصیه می‌کند. شاید بعد از این زمان همچنان کمی کبودی و تورم وجود داشته باشد، ولی این را نیز معمولاً می‌توان با مقداری آرایش پنهان کرد.

از چه زمانی می‌توانم ورزش را پس از بلفاروپلاستی از سر بگیرم؟

باید از هرگونه فشار یا ورزش در هفته اول پس از جراحی اجتناب کنید تا تورم کاهش یافته و بهبودی تسریع شود. در هفته دوم پس از جراحی، می‌توانید از تمرینات سبک شروع کنید، باز هم نباید جسام سنگین را بلند کرده یا نگاه دارید، همچنین از ورزش‌های ایروبیک شدید اجتناب کنید. پس از سه هفته، در اکثر موارد خواهید توانست بدون مشکل خاصی به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

 چه عمل‌های دیگری را می‌توان در ترکیب با بلفاروپلاستی پلک بالا انجام داد؟

چند عمل زیبایی دیگر را نیز می‌توان با جراحی پلک بالا تلفیق کرد. این جراحی‌ها شامل بلفاروپلاستی زیرین، لیفت ابرو، لیفت صورت، لیفت گردن، لیفت گونه، لیپوساکشن گردن و بازسازی پوست است.

 

ناتوانی موقت در بستن کامل چشم (پلک) یکی از عوارض احتمالی جراحی پلک یا بلفاروپلاستی است و در نتیجه چشم بیش از حد طبیعی خشک می‌شود.
این اثر جانبی معمولاً پس از چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شود، بیمار در طول این مدت باید از داروها و درمان‌هایی مانند قطره چشم و مرطوب کننده استفاده کند و حتی در صورت لزوم چشم را در طول شب پانسمان کند و ببندد تا چشم خشک نشود. برخی جراحان پلک‌ها را چند هفته پس از کشیدن بخیه ماساژ می‌دهند تا پوست باقی مانده نرم شود و پلک‌ها بهتر بسته شود.

اگر این مشکل پس از دو یا سه ماه برطرف نشد، عمل دیگری باید برای بازگرداندن پوست کافی روی پلک انجام شود تا بیمار بتواند چشم را کامل ببندد.

دیگر عوارض احتمالی و الیته خوشبختانه نادر جراحی پلک عبارت‌اند از:

•    کاهش قدرت بینایی در اثر خونریزی رتروبولبار (خونریزی درون حدقه، پشت کره چشم)
•    عفونت پلک
•    دوبینی ناشی از مشکلات هم‌راستایی چشم
•    جای زخم آشکار
•    قرار گرفتن پلک‌ها در موقعیت نامناسب
•    کافی نبودن اصلاح انجام شده (ضرورت برداشتن پوست اضافی بیشتر)
•    زیاده‌روی در عمل اصلاحی (برداشتن بیش از حد پوست)
•    بی‌حسی پلک‌ها

چنانچه پس از جراحی افتادگی پلک با علائمی مانند درد شدید یا تغییر در قدرت بینایی مواجه شدید، بی‌درنگ با جراح خود تماس بگیرید.

هزینه و قیمت

هزینه جراحی پلک (بلفاروپلاستی) متغیر است و به روش جراحی بستگی دارد. چنانچه قصد انجام جراحی پلک دارید، می‌توانید با کلینیک ما تماس بگیرید تا وقت مشاوره‌ای جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این عمل و هزینه آن برایتان تنظیم شود.

سوالات متداول درباره بلفاروپلاستی

در ادامه چند پرسش متدوال متقاضیان این عمل را برای اطلاع بیشتر قرار داده‌ایم:

چه زمانی بخیه‌ها کشیده می‌شوند؟

اکثر بخیه‌ها سه الی چهار روز پس از جراحی کشیده خواهد شد.

آیا پس از بلفاروپلاستی جای اسکار باقی می‌ماند؟

بعد از هرگونه جراحی که شامل شکافتن پوست باشد، اسکار نیز غیرقابل اجتناب است. هرچند عموماً جای اسکار در این جراحی به سختی قابل تشخیص بوده و بعد از بهبودی کامل برای چشم غیرمسلح نامرئی خواهد بود. این امر بدین خاطر است که خطوط شکاف در میان خطوط (چروک) طبیعی پلک‌ها قرار خواهند گرفت.

آیا شکل چشم‌های من بعد از بلفاروپلاستی تغییر خواهد کرد؟

معمول ترین تغییر پس از جراحی پلک بالا، آن است که چشم‌ها ظاهراً بازتر، شاداب‌تر و با خستگی کمتر به نظر خواهند رسید.

آیا بلفاروپلاستی پلک بالا به ظاهر افتادگی ابروهای من کمکی خواهد کرد؟

خیر، جراحی پلک بالا باعث بهبودی افتادگی ابرو  نخواهد شد. به منظور بازگرداندن ابروها به موقعیت اصلی و جوانتر خود، معمولاً انجام لیفت ابرو توصیه می‌شود.

 برای انجام بلفاروپلاستی باید چند ساله باشم؟

هیچ زمانی مشخصی وجود ندارد که بتوان بعد از آن از جراحی پلک بالا استفاده کرد. البته اکثر بیماران تا بعد از سن 35 سالگی به دنبال جلسه مشاوره این عمل نخواهند رفت. با این وجود کسانی که پوست و چربی اضافی در زیر چشم خود دارند می‌تواند زودتر از این جراحی بهره‌مند شوند و کسانی که به دنبال خط پلک دوگانه (جراحی پلک آسیایی) هستند معمولاً بسیار جوانتر و در حدود 18 الی 35 سال ثرار دارند.

به چند روز مرخصی نیاز خواهم داشت؟

اگرچه زمان ریکاوری برای هر شخص متفاوت است، ولی معمولاً پزشک حداقل یک هفته ریکاوری توصیه می‌کند. شاید بعد از این زمان همچنان کمی کبودی و تورم وجود داشته باشد، ولی این را نیز معمولاً می‌توان با مقداری آرایش پنهان کرد.

از چه زمانی می‌توانم ورزش را پس از بلفاروپلاستی از سر بگیرم؟

باید از هرگونه فشار یا ورزش در هفته اول پس از جراحی اجتناب کنید تا تورم کاهش یافته و بهبودی تسریع شود. در هفته دوم پس از جراحی، می‌توانید از تمرینات سبک شروع کنید، باز هم نباید جسام سنگین را بلند کرده یا نگاه دارید، همچنین از ورزش‌های ایروبیک شدید اجتناب کنید. پس از سه هفته، در اکثر موارد خواهید توانست بدون مشکل خاصی به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

 چه عمل‌های دیگری را می‌توان در ترکیب با بلفاروپلاستی پلک بالا انجام داد؟

چند عمل زیبایی دیگر را نیز می‌توان با جراحی پلک بالا تلفیق کرد. این جراحی‌ها شامل بلفاروپلاستی زیرین، لیفت ابرو، لیفت صورت، لیفت گردن، لیفت گونه، لیپوساکشن گردن و بازسازی پوست است.

 

 

مقالات مرتبط

Call Now Buttonتلفن تماس