درمان لاغری صورت با تزریق چربی

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. درمان لاغری صورت با تزریق چربی

5139_249

با بالا رفتن سن، بخشی از حجم چربی صورت به تدریج از دست می‌رود که این باعث گودی گونه‌ها و به وجود آمدن حالت و خطوطی در زیر چشم‌ها می‌شود که ظاهری نحیف و خسته به چهره می‌دهد.

هر چه صورت بیشتر گود می‌رود، چین‌های نازولبیال (خطوط لبخند)، خطوط ماریونت (خطوط کنار دهان به چانه) و کیسه‌های زیر چشم مشخص‌تر می‌شوند. راه درمان صورت لاغر و علائم پیری، کشیدن یا بالا بردن پوست شل شده نیست، بلکه برای جوان‌سازی و شادابی مجدد چهره بهتر است چربی از دست رفته در طول فرایند طبیعی پیری جایگزین شود.

نتیجه تزریق فیلر یا ژل و  چربی به صورت می‌تواند بسیار چشمگیر و در عین حال کاملاً طبیعی باشد. عمل تزریق چربی به صورت با هدف از بین بردن نشانه‌های فرایند پیری و برگرداندن جوانی به صورت و رفع لاغری صورت انجام می‌شود.

روش تزریق چربی به صورت به منظور درمان لاغری صورت  و چاق کردن صورت ، که به آن انتقال چربی یا پیوند زدن سلول‌های بنیادی هم گفته می‌شود، عملی است که در آن از چربی خود بیمار برای جوان‌سازی مجدد یا بزرگ کردن نواحی به خصوصی از صورت و پر شدن صورت استفاده می‌شود. این چربی با استفاده از یک سرنگ کوچک یا یک کانولای مناسب، که سوزنی کُند دارد، از یک منطقه اهدا کننده (مانند شکم، دور کمر، داخل ران‌ها یا زانوها) برداشته می‌شود. چربی در یک دستگاه سانتریفوژ تصفیه شده، در سرنگ‌های کوچکی قرار داده می‌شود و مجدداً در قسمت‌های از پیش تعیین شده‌ای از چهره برای چاقی صورت یا گونه تزریق می‌شود. برای اجتناب از عجیب و غریب شدن یا «پُری بیش از حد» صورت بیمار، و در عوض، ایجاد چهره‌ای شاداب و جوان برای او، حتماً باید چربی مطابق با آناتومی طبیعی صورت وی توزیع شود. به همین دلیل، باید جراحی را پیدا کنید که در تزریق چربی تجربه داشته باشد تا علاوه بر اجتناب از «پری بیش از حد» یا «چاقی بیش از حد» چهره، نتیجه‌ عمل با دوام و رضایت‌بخش باشد.

دلایل لاغری صورت

از دست رفتن حجم صورت به دلیل پیری :  یکی از دلایل لاغری صورت این است که با بالا رفتن سن، به تدریج بخشی از حجم صورت از دست می‌رود. این از دست رفتن حجم، هم به دلیل کاهش مقدار بافت‌های نرم و هم به دلیل کم شدن حجم استخوان‌ها رخ می‌دهد. مقایسه عکس‌های رادیولوژی افرادی که در دهه 20 زندگی‌شان هستند با افرادی که دهه 60 زندگی را سپری می‌کنند، نشان داده است که در افراد 60 ساله حدقه چشم‌ها گشادتر و استخوان‌های گونه‌ها و فک نازک‌تر هستند. پیری باعث کاهش گردش کلاژن، نازک شدن پوست و تحلیل رفتن بافت‌های عمیق‌تر و در نتیجه لاغرتر شدن افراد می‌شود. اگر شخص باریک اندام یا ورزشکار باشد، چهره او خیلی زودتر لاغر و نحیف می‌شود.

  بارداری و حاملگی قبل یا بعد از جراحی بینی؟

کمبود مادرزادی حجم صورت در بیماران جوان‌ تر : گاهی اوقات اشخاص جوان‌تری که در دهه‌های 20 و 30 زندگی خود هستند دچار از دست رفتن زود هنگام حجم صورت می‌شوند. بعضی از جوانان هم به صورت مادرزادی استخوان گونه تختی دارند و به همین دلیل به دنبال جذاب‌تر کردن فرم گونه‌هایشان و چاق شدن صورت هستند. اغلب این اشخاص در هنگام مراجعه به پزشک از اینکه حتی پس از یک خواب خوب شبانه هم چشم‌هایشان ظاهری خسته دارند شکایت دارند. 

نقایص حجمی  ناشی از آسیب‌دیدگی یا نامتقارن بودن مادرزادی صورت  : در چنین مواردی از چربی برای اصلاح عیوب ناشی از جای جراحی، آسیب‌دیدگی یا عدم تقارن مادرزادی استفاده می‌شود.

روش تزریق چربی برای درمان لاغری صورت

چربی مورد نیاز برای تزریق چربی را می‌توان با لیپوساکشن از بخش‌های مختلفی از بدن مانند شکم یا ران‌ها برداشت کرده و به هر جا که لازم است تزریق نمود. از این عمل زیبایی می‌توان برای جوان‌سازی صورت، بزرگ کردن گونه‌ها یا لب‌ها یا اصلاح مشکلاتی مانند گودی و چروک زیر چشم‌ ها یا اسکارها استفاده کرد.

تزریق چربی برای درمان لاغری صورت معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. اما در اکثر مواردی که قرار است همراه با عمل‌های دیگری انجام شود بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. این روش ها  عبارتند از:

لیپوساکشن: چربی مورد نیاز برای تزریق را می‌توان از طریق لیپوساکشن از هر بخشی از بدن که چربی کافی دارد، برداشت کرد؛ در اکثر موارد چربی از شکم و ران‌ها برداشته می‌شود. پس از تزریق بی‌حس کننده موضعی، که باعث به حداقل رسیدن خونریزی در ناحیه برداشت می‌شود، یک شکاف بسیار کوچک ایجاد شده و چربی با استفاده از یک سوزن کُند دارای چند سوراخ و مکنده مخصوص برداشته می‌شود. شکاف کوچک نیز با یک بخیه بسته می‌شود.

تصفیه چربی: چربی به دست آمده فیلتر می‌شود تا خون، روغن و بی‌حس کننده موضعی از سلول‌های چربی جدا شوند.

تزریق چربی: مقدار کمی از بی‌حس کننده موضعی به جایی که قرار است حجم بیشتری پیدا کند تزریق می‌شود و سپس سلول‌های چربی با کانولاهای بسیاری ظریفی به آنجا تزریق می‌شوند.

نکته مهم در عمل تزریق چربی آن است که با هر تزریق تنها مقدار خیلی کمی از چربی به زیر پوست فرستاده شود. با این روش چربی انتقال یافته مستقیماً با بافت‌های اطرافش تماس پیدا کرده و فرصت پیدا می‌کند که با سرعت خیلی زیادی در محلی که در آن قرار گرفته رشد پیدا کند. به این ترتیب چربی تزریق شده از بین نمی‌رود.

بسته به تعداد ناحیه‌های مورد درمان، مقدار چربی مورد برداشت و انتقال، و همچنین استفاده یا عدم استفاده از روش انتقال چربی با کمک سلول‌های بنیادی ، عمل تزریق چربی از 45 دقیقه تا 3 ساعت طول می‌کشد.
 
حدود 70% از چربی برای همیشه باقی می‌ماند. بنابراین در حین عمل، کمی بیش از حد نیاز چربی تزریق می‌شود.

  پروتز لب با تزریق چربی

تکرار: در صورت نیاز، پس از 6 ماه بار دیگر عمل تزریق چربی تکرار می‌شود تا اینکه نتیجه مورد نظر به دست بیاید. در 50% از موارد، به تکرار تزریق نیاز می‌شود.

مراقبت‌های پس از تزریق چربی

باید به اندازه کافی برای دوره بهبودی پس از تزریق چربی آماده باشید. پیش از انجام تزریق راهنمای کامل پس از عمل به صورت یک بروشور در اختیارتان قرار خواهد گرفت. اگر از داروی بیهوشی استفاده شده باشد در روز عمل احساس خواب‌آلودگی خواهید کرد، مگر آنکه برای تزریق چربی از بی‌حس کننده موضعی استفاده شده باشد. ناراحتی ناشی از تزریق چربی ناچیز بوده و گاهی در سطح متوسط است.

برای رفع این مشکل داروی مسکن تجویز خواهد شد. اولین ویزیت پس از عمل یک هفته بعد خواهد بود، البته در صورت نیاز، زودتر از آن هم می‌توانید به مطب مراجعه کنید. عموماً بیماران در هفته اول کمی در ناحیه صورت دچار تورم و کبودی می‌شوند. مقدار تورم بعد از درمان تا حد زیادی به حجم چربی انتقال داده شده و مساحت مورد درمان بستگی دارد. در مواردی که حجم تزریق بالا است بیمار باید یک یا دو روز اول غذاهای نرم مصرف کند تا آنکه تورم و درد از بین برود. اکثر بیماران یک روز پس از انجام عمل به رژیم غذایی عادی خود برمی‌گردند. توصیه می‌شود که در طول 48 ساعت اول بعد از عمل روزی چندین مرتبه روی صورتتان کمپرس خنک بگذارید.

هرگز نباید کیسه یخ را روی پوستتان قرار دهید، زیرا ممکن است ناحیه مورد تزریق به خاطر استفاده از بی‌حس کننده موضعی یا تورم بی‌حس  شده باشد که در این حالت گذاشتن مستقیم یخ روی پوست می‌تواند باعث مرگ آن شود. می‌توانید یک روز بعد از عمل دوش آب گرم بگیرید. همچنین می‌توانید از شامپوی همیشگی خود استفاده کنید. معمولاً بعد از عمل داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری کننده تجویز می‌شود که باید طبق دستور پزشک مصرف شوند. بعد از تزریق چربی، خوابیدن در حالی که سر بالاتر از قلب قرار دارد، به کاهش تورم و کبودی کمک می‌کند.

تفاوت تزریق ژل با تزریق چربی در صورت

روش تزریق چربی، در مقایسه با فیلرهای قابل تزریق به صورت مانند رستیلان، عمل پیچیده‌تری است، زیرا در این روش چربی باید با استفاده از یک تکنیک استریل از بخش دیگری از بدن برداشت شود. البته، چربی از تمامی فیلرهای هیالورونیک (مانند رستیلان) بادوام‌تر بوده و طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. معمولاً، یک فیلر را می‌توان در واحدهای 1 میلی‌لیتری تزریق کرد، و در هر جلسه به طور متوسط 1 تا 2 میلی‌لیتر از آن تزریق می‌شود. چربی را می‌توان در حجم‌های 40 میلی‌لیتری و بیشتر تزریق کرد، که به همین دلیل می‌توان با استفاده از آن به صورت یکنواخت به تمامی چهره حجم بخشید.

  علت انسداد مجاری اشکی و درمان آن با عمل داكريوسيستورينوستومی (DCR)

عوارض و خطرات

عوارض و خطرات نکات مهمی هستند که باید پیش از انجام هرگونه عمل جراحی یا غیرجراحی در مورد آن‌ها با جراحتان صحبت کنید. همیشه باید مزایای یک عمل جراحی یا غیرجراحی بیش از خطرات احتمالی آن باشد. شایع‌ترین خطرات عمل‌های غیرجراحی (بزرگ یا کوچک) عبارتند از خونریزی، عفونت یا نیاز به تکرار عمل. همچنین ممکن است که نتیجه بهبودی‌تان با آنچه در ذهن داشتید تفاوت داشته باشد.‌ اگر وزن زیادی اضافه کرده یا از دست بدهید، چربی مورد استفاده برای ترمیم صورتتان هم درست مثل سایر چربی‌های بدنتان تحت تأثیر این تغییر وزن قرار می‌گیرد. برای همین افرادی که معمولاً وزنشان به شدت کم و زیاد می‌شود کاندیداهای مناسبی برای ترمیم صورت با استفاده از چربی نیستند.

میزان ماندگاری چربی تزریق شده

به طور کلی، 70% از چربی تزریق شده برای همیشه باقی می‌ماند. بنابراین در حین عمل، کمی بیش از حد نیاز چربی تزریق می‌شود. در 50% از موارد به تکرار تزریق نیاز خواهد بود. دوام نتیجه تزریق چربی به عوامل بسیاری بستگی دارد. همیشه بخشی از چربی توسط بدن جذب می‌شود، که مقدار آن در افراد مختلف متفاوت است. آن مقدار از چربی که بعد از 6 ماه باقی می‌مانند، برای همیشه ماندگار می‌شود. ما معمولاً بیش از آنچه نیاز است چربی تزریق می‌کنیم. زیرا 25 تا 30% از سلول‌های چربی انتقال یافته از بین می‌روند. نتیجه نهایی پس از 6 ماه ارزیابی می‌شود. در صورت نیاز، پس از 6 ماه بار دیگر عمل تزریق چربی تکرار می‌شود تا اینکه نتیجه مورد نظر به دست بیاید.

نتایج

اگر تزریق چربی توسط جراح باتجربه و خبره‌ای انجام شود که از تکنیک‌های معتبر و مؤثری استفاده می‌کند، نتایج خوبی به همراه خواهد داشت. جراحانی که در حال حاضر عمل تزریق چربی به صورت را انجام می‌دهند سطوح تجربه متفاوتی داشته و از ابزارها و تکنیک‌های متنوعی استفاده می‌کنند. همچنین نتایج تزریق چربی انجام شده توسط جراحان مختلف نیز از نظر کیفی با یکدیگر تفاوت بسیاری دارند.

با استفاده از لیپوساکشن معمولی، لیپوساکشن لیزری و لیپوساکشن اولتراسونیک، که در آن عملکرد غشای سلولی سلول‌های چربی دچار اختلال می‌شود، نمی‌توان سلول‌هایی چربی زنده‌ای با دوام کافی به دست آورد. به علاوه، جراحی که عمل را انجام می‌دهد می‌بایست تصویر ذهنی شفافی از ظاهر جوانی که می‌خواهد خلق کند داشته باشد، و با استفاده از مهارت و استعداد هنری و همچنین حس زیبایی‌شناختی‌اش آن تصویر را به اجرا بگذارد.‌ تزریق چربی توسط دکتر سهرابی به صورت، عملی هنری و در عین حال بی‌خطر، قابل انطباق با شرایط بیمار و دارای نتیجه‌ای غیرقابل تشخیص و با دوام است.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Buttonتلفن تماس