سردرد شقیقه‏ ای‏

این سردرد اکثرا در ناحیه شقیقه بوجود مى ‏آید سردرد شقیقه‏ ای‏ اکثرا نوبتى است و گاهى هم پیوسته مى‏ باشد و معمولا اسباب این سردرد اخلاط است درد گاهى بحدى مى‏ رسد که بیمار طاقت دست زدن به محل درد را ندارد.
در سردرد شقیقه‏ ای ‏ابتدا باید مشخص شود خلطى که اسباب سردرد شده گرم است یا سرد. معمولا سردرد شقیقه‏ ای‏ نوبتى یا قطع و وصل شونده سرد مزاج‏ند اما اگر پیوسته و مستمر باشند و یکسره درد وجود داشته باشد و قطع و وصل نشود مزاج آن گرم است و این درد مداواى دردهاى مستمر را دارا مى ‏باشد.

سردرد-

درمان سردرد شقیقه‏ ای‏

  • قسط صد گرم، سلیخه (پوست ضخیم دارچین) و فلفل سیاه و عاقرقرحا و فرفیون از هرکدام چهل و پنج گرم، جند بیدستر پنجاه گرم مجموع را قدرى بکوبند و با قدرى آب بجوشانند تا تقریبا نصف آب بخار شود و نصف دیگر باقى بماند صاف کنند و به آب صاف شده حدود دو کیلوگرم روغن زیتون یا روغن کنجد اضافه نمایند و مجددا بجوشانند تا آب بخار شود و روغن باقى بماند، روغن حاصل را روغن قسط گویند. این روغن براى ضماد در محل درد شقیقه و یا عصابه و سردردهاى سرد مزاج مفید است
  • افرادى که درد شقیقه دارند مى‏ توانند مقدارى صمغ عربى و تریاک و زعفران را بکوبند پودر شود از پودر حاصل با گلاب خمیر کنند و بر شقیقه یا پیشانى بگذارند. (صمغ عربى پنج گرم تریاک ۵/ ۲ گرم و زعفران یک گرم)
  • یکى از داروهاى خوراکى که براى سردردهاى سرد مزاج و درد شقیقه مفید است خوردن جوشانده مرزنجوش و مومیاى مکى اصل مى‏ باشد بدین طریق که مقدارى مرزنجوش را بجوشانند و چند روز یک حبه مومیائى را با مقدارى از جوشانده مرزنگوش بخورند و مدتى ادامه دهند.
  • در بعضى از سردردهاى میگرنى و سرد مزاج که بیشتر پشت گردن را مى ‏گیرد اگر مقدارى زیره را بکوبند و با تخم مرغى که آب‏پز و سفت درست کرده ‏اند مخلوط کرده و مجددا با روغن حیوانى سرخ کنند و گرماگرم در پارچه‏ اى ریخته و روى محل درد پشت گردن بگذارند در تسکین درد اثر قابل توجهى دارد.

علت سر درد در ناحیه ی پیشانی چیست؟

N4pE1

 روش درمانی که قصد معرفی آن را داریم بسیار ساده و در عین حال کم هزینه بوده و مطمئناً جوابگوی تمام افرادی که مبتلا به سینوزیت هستند خواهد بود . در ابتدا به راه های درمانی اعم از بخور و شستشو بینی و حلق و سپس به دستورات غذایی و گیاهی که از نظر تاثیر گذاری تاثیر فراوانی خواهند داشت اشاره خواهیم کرد این روش چندین سال است که مورد توجه قرار گرفته است .

سردرد براي همگان پديده اي آشناست و كمتر كسي است كه در طول عمر خود آن را تجربه نكرده باشد. هنوز براي سردرد تعريف مشخصي كه مورد قبول همه باشد وجود ندارد. شايد ساده ترين تعريف براي سردرد « احساس درد و ناراحتي از ناحيه كاسه چشم تا قسمت پشت سر » باشد.

بايد به خاطر داشت كه سردرد يك بيماري نيست، بلكه نشانه اي است از طيف متنوعي از بيماريها كه از يك سرماخوردگي ساده شروع و به امراض جدي مثل تومورهــــــاي بدخيم مغزي ختم مي شود. گر چه در اغلب موارد منشأ سردرد، بيماريهاي خوش خيم مي باشد، اما اولين مسأله اي كه در برخورد با بيمار مبتلا به سردرد بايد حل شود، عبارت است از افتراق بين علل خوش خيم و علل خطرناكتر.

سردرد شما از کدام نوع است؟

اگر به علت ابتلا به سردرد درصدد مراجعه به پزشک هستید بهتر است به خصوصیات سردرد خود دقت کنید، چون این خصوصیات می‌توانند در جهت یافتن علت بیماری به پزشک کمک کنند:

نوع و شدت سردرد: آیا درد خفیف است یا شدید؟ آیا درد حالت ضربان‌دار دارد؟ شبیه برق گرفتگی است؟ با احساس سنگینی سر توأم است؟
زمان درد: آیا درد در زمان خاصی از روز بدتر یا بهتر می‌شود؟
محل درد: آیا سردرد بصورت منتشر در تمام سر احساس می شود یا آنکه فقط در منطقه خاصی (مثلاً پیشانی یا پشت چشمها) متمرکز است. آیا سردرد دو طرفه است یا فقط در یک طرف سر احساس می‌شود؟
مشکلات همراه: آیا در زمان بروز سردرد مشکلات دیگری هم ایجاد می‌شود؟ مثلاً آیا تغییری در بینایی شما بوجود می‌آید؟ آیا لکه‌های تیره یا جرقه‌های روشن می‌بینید؟ احساس تهوع و استفراغ، سرگیجه، اشکریزش یا افتادگی پلک در زمان سردرد وجود دارد؟
عوامل تشدید کننده: آیا اقدام خاصی (مثلاً خم شدن، سرفه کردن) باعث بدتر شدن یا ایجاد سردرد می‌شود؟ آیا مصرف غذای خاصی با ایجاد سردرد همراه است؟ آیا عوامل خاصی مثلاً نور شدید، بوهای خاص یا عوامل دیگر باعث شروع سردرد می‌شود؟
الگوی کلی درد: سردرد معمولاً کی شروع می‌شود؟ حاد است یا مزمن؟ آیا جدیداً تغییری در الگوی خاص سردرد ایجاد شده است؟
سابقه خانوادگی: آیا در نزدیکان شما کسی مبتلا به سردرد می‌باشد؟

علاوه بر بررسی خصوصیات درد، برای تشخیص علت سردرد معمولاً یک معاینه بالینی کامل شامل بررسی نبض و فشارخون، بررسی کامل دستگاه عصبی مرکزی و معاینه چشم انجام می‌شود. به علاوه گاهی لازم است علاوه بر اقدامات فوق از روشهای تصویر‌برداری (سی تی اسکن یا MRI) و بررسی میدان بینایی نیز برای تشخیص علت سردرد استفاده می‌شود.

معاينه بيماران مبتلا به سردرد

معاينه گردن از نظر وجود يا عدم وجود سفتي گردن، اندازه گيري فشارخون، تعداد تنفس، درجه حرارت و تعداد نبض بيمار و نيز معاينه چشم بيمار از نظر سرخي مي باشد.

درمان تیر کشیدن سر و سردرد شدید

تیر کشیدن سر یکی از شایع ترین انواع سر درد ها به شمار می رود.اگر چه علت دقیق تیر کشیدن سر ناشناخته است به نظر می رسد که عواملی برای تیرکشیدن سر وجود دارد که شامل  استرس ، اختلال در خواب ، فاصله زیاد بین وعده های غذایی و غیره می باشد. شرایط مختلف ممکن است به سردرد تنشی منجرب مشکلات بیش از حد بینایی و یا فشار چشم شود. در حالی که غذاهای خاص مانند شکلات ، شراب قرمز می تواند باعث سردرد میگرن شود و تیر کشیدگی سر را به همراه داشته باشد. درد های میگرنی سر ممکن است که باعث سردرد های تنشی شود و می توان با خوردن قرص ها و دارو های بیماران میگرنی از درد سردرد تنشی رهایی یابند. نشانه های میگرن عبارتند از نور و حساسیت صدا ، حالت تهوع و یا استفراغ ، و غیره است. تقریبا نیمی از افراد بالغ این سر درد ها را تجربه کرده اند و خوشبختانه اکثر افراد دچار سر درد خفیف و بسیار کوتاه مدت شده اند که ناشی از استرس می باشد. در زنان این سر درد ها بیشتر اتفاق می افتد که حدودا دو برابر مردان است .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت(اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مقالات مرتبط

تلفن تماس