یائسگی دورانی است که در آن بدن بانوان استراحت می کند. اگر در این دوران دچار مشکل می شویم به این دلیل است که دوران قاعدگی خوبی نداشته ایم و از سلامت روحی و جسمی خوبی برخوردار نبوده ایم.

در واقع هر چند در دوران قاعدگی مشکل بیشتری داشته باشیم عوارض دوران یائسگی نیز شدیدتر خواهد بود. سال های پایانی تولید مثل در خانم ها با علائمی مانند گر گرفتگی، خون ریزی شدید و تغییر خلق و خو، تعریق زیاد، رشد موهای زاید، تجمع چربی، بی خوابی، افسردگی، پرخاشگری و تحریک پذیری همراه است.

بیش از 40 درصد از بانوان در سن یائسگی و پس از آن از مشکلات واژن پس از یائسگی (آتروفی واژن) یا پیری واژن رنج می‌برند. دیواره‌های واژن به مرور زمان نازک‌تر می‌شود و خاصیت ارتجاعی طبیعی و خون‌رسانی آن کاهش می‌یابد. در اثر خشک و باریک شدن غشاء مخاطی محافظ واژن خاصیت لغزندگی واژن کاهش می‌یابد. به هم خوردن تعادل طبیعی اسیدیته (pH) محیط داخلی، به شدت عملکرد و سلامت واژن را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

یائسگی و روابط زناشویی

بسیاری بر این باورند که زنان بعد از پنجاه سالگی پایان زندگی جنسی خود می داند که در این زمان دوران یائسگی است. معمولا با  خشکی واژن،کاهش میل جنسی و کاهش میل به داشتن رابطه جنسی است.

برای اینکه میل جنسی در زن ایجاد شود، سیستم های هورمونی، عصبی- عضلانی، عروقی و نهایتاً روانی باید هماهنگ عمل کنند. اختلال در این مسیر باعث اختلال در میل جنسی می شود. شایع ترین علت کاهش میل جنسی یائسگی است چون میل جنسی رابطه بسیار نزدیکی با سطح هورمون های زنانه و حتی هورمون های مردانه دارد زیرا در بدن همه زنان مقداری هورمون مردانه وجود دارد.

 در زنانی که به علت بیماری تخمدان ها خارج می شوند، ترشح هر دو هورمون قطع می شود ولی در بدن زنان با یائسگی طبیعی، مقداری هورمون مردانه باقی می ماند ولی ترشح دو هورمون کاهش می یابد. افسردگی و بیماری ام اس دو علت شایع بعد از این دوران هستند که بیماران را به دلیل تاثیر یائسگی بر روابط جنسی به مطب پزشک می کشانند.

در طول دوره یائسگی و بعد از ان چگونه می توان تمایل جنسی را بهبود بخشید؟

حقیقت این است که داروهای خیلی خوبی برای درمان و بهبود مشکلات جنسی زنان در این دوران و همچنین یائسگی زودرس وجود ندارد. جایگزینی استروژن روش معروفی است اما بررسی ها در خصوص اثربخشی این روش نتایج گیج کننده ای را نشان می دهند. هر چند صحبت در خصوص مسائل جنسی سخت است اما روش مشاوره انفرادی یا با زوج یا در قالب گروه برای این افراد می تواند بسیار موثر باشد.

افزایش روابط عاشقانه

در دوره یائسگی ممکن است احساس کنید که تمایلات شما به اندازه قبل نیست. نباید خیلی عجله کنید و باید به خودتان فرصت بدهید و برای روابط عاشقانه وقت بگذارید.درگیر روابط عاشقانه شدن لزوما به معنای ارتباط جنسی نیست و عشق و محبت می تواند به طرق مختلف ابراز شود. قدم زدن های طولانی ، مراسم شام رومانتیک و در آغوش گرفتن.

برای بهبود جذابیت جسمی در یائسگی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

خود شناسی. یادگیری اناتومی ، عملکرد جنسی و تغییرات ان با سن ، رفتارها و پاسخ های جنسی

افزایش محرک ها. داستان و فیلم

تمرین رفتارهای ویژه. همه تماس های جسمی همراه با نزدیکی نیست مثل ماساژ حسی

کاهش انواع درد واژن . استفاده از قرارگیری های خاص ، استحمام با اب گرم برای باز شدن عضلات و استفاده از مواد لغزنده کننده

استفاده از تکنیک های حواس پرتی. برای کاهش اضطراب و افزایش ارامش و اسودگی. موزیک ، تلویزیون و فیلم

درمان خشکی واژن در یائسگی

خشکی واژن در طول این دوره توسط مواد لغزنده کننده محلول در اب نظیر ژل K-Y  و یا Astroglide قابل درمان است . از لغزنده کننده های غیر محلول در اب استفاده نکنید چون هم در کسانیکه از کاندوم استفاده می کنند سبب تخریب لاتکس کاندوم می شود و هم محیط مناسبی برای رشد میکرب ها فراهم می کند بخصوص در افرادیکه بدلایل مختلف مثل شیمی درمانی سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

درمان یائسگی

طب سوزنی نیز با مکانیسم ایجاد آرامش در فرد، تحریک ترشح هورمونهای جایگزین یائسگی و افزایش جریان خون و انرژی در تخمدان و رحم، روش موثری در کمک به درمان اختلالات قاعدگی و یائسگی زودرس است.

چی‌گنگ و انرژی درمانی البته نوع علمی آن‌که باید از سوی متخصص زبده انجام شود نیز می‌تواند یک روش مکمل در درمان باشد.

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی برای کاهش عوارض این دوران بسیار مفید است. از جمله این گیاهان که به شکل غذا مصرف می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کرفس، کنگر، کدو، بامیه : تهیه خورش هر یک ازاین گیاهان و یا مصرف آن به اشکال دیگر تا حد زیادی گر گرفتگی را کاهش می دهد. میوه های قرمز رنگ مانند شاه توت، گیلاس، آلو و… می تواند تعریق را کاهش دهد. مصرف داروهای گیاهی مانند دم کرده گیاهان خانواده زالزالک مانند سرخ ولیک، کیالک، قره قاط، برگ درخت انگور، کاسنی و برگ چنار مفید است.

سازمان بهداشت جهانی مصرف دمنوش نسترن را پیشنهاد می کند که علاوه بر کاهش تعریق و گر گرفتگی سرشار از ویتامین C و آنتوسیانین است و مانع از بروز و عود واریس می شود؛ به همین دلیل به آن دمنوش سلامت گفته می شود. بگذارید ۷-۵ میوه نسترن با یک لیوان آب جوش ۲۰ دقیقه دم بکشد و سپس مصرف کنید. میوه نسترن نباید پودر شود زیرا پرزهای داخل آن حساسیت زاست.

گیاه پنج‌انگشت که حاوی استروژن گیاهی است، دارای مواد موثره‌ای است که می‌تواند روی محور هیپوفیز ـ تخمدان تاثیر گذاشته و به بهبود اختلالات قاعدگی از جمله یائسگی زودرس کمک کند البته به علت تداخل اثر بهتر است از مصرف همزمان آن با قرص‌های ضد بارداری و داروهای هورمونی پرهیز شود. مصرف ترکیب رازیانه، تخم کرفس، آنیسون، شیرین ‌بیان و پونه نیز در درمان و کاهش علائم یائسگی در زنان کمک‌ کننده است.

فوفل و جینسینگ نیز از گیاهان اثربخش در این زمینه است. دم‌کرده زنجبیل، زعفران و دارچین نیز می‌تواند موثر باشد. گل پامچال، شبدر قرمز، گل ساعتی، گزنه و شنبلیله هم از دیگر گیاهان موثر در کمک به درمان اختلالات قاعدگی است البته با توجه به تفاوت مزاج‌ها و علل بیماری در افراد مختلف، مصرف تمام گیاهان فوق باید با نظر پزشک متخصص گیاهان دارویی یا طب سنتی انجام شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان) 

مقالات مرتبط

Call Now Buttonتلفن تماس