بهترین سن و زمان مناسب برای عمل جراحی زیبایی بینی

behtarinsen

معمولاً تصمیم به انجام عمل جراحی بینی قبل از 18 سالگی در افراد گرفته می‌شود. بیشتر افراد بسیار زیاد به فرم بینی خود اهمیت می‌دهند و از ظاهر فعلی بینی خود راضی نیستند، بنابراین تمایل به انجام عمل جراحی بینی دارند. یکی از بزرگ‌ترین معضلات زمان حاضر، عدم رضایت افراد از اجزای مختلف بدن خودشان است. حال سؤالاتی مطرح می‌شود که آیا ما هر زمان که بخواهیم می‌توانیم عمل رینوپلاستی انجام دهیم یا اینکه زمان خاصی برای انجام این عمل وجود دارد که بهتر است رینوپلاستی در آن زمان انجام پذیرد؟ و بهترین سن جراحی بینی چه سنی است و  محدوده زمانی خاصی جهت انجام عمل جراحی بینی وجود دارد؟ آیا عمل جراحی در فصول مختلف مثلاً در زمستان یا تابستان تفاوتی دارد؟ در این مقاله سعی خواهیم کرد به این سؤالات پاسخ دهیم.

چنانچه از ظاهر بینی خود راضی نیستید و به دنبال فرم‌دهی به بینی با کمک رینوپلاستی هستید، لازم است زمان زیادی را جهت تشخیص اینکه چه باید بکنید، از چه ویژگی بینی خود راضی نیستید و آیا در سن مناسب جهت انجام این عمل هستید یا نه صرف کنید. مشاوره با دکتر سهرابی متخصص جراحی زیبایی سر و گردن به شما کمک خواهد کرد تا در مورد انتظارات و نارضایتی از بینی خود صحبت کنید و در همان زمان بینی شما توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی قرار گرفته و مشخص می‌شود آیا شما داوطلب مناسبی جهت انجام عمل جراحی رینوپلاستی هستید یا خیر. سپس پزشک متخصص با شما در مورد برنامه عمل جراحی جهت بهبود ظاهر و عملکرد بینی شما صحبت خواهد کرد. اگر می‌خواهید بدانید که متقاضی مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستید یا در صورت تمایل به رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 3627474636264272 تماس حاصل فرمایید.  

رینوپلاستی

هدف از جراحی بینی، ایجاد ظاهری طبیعی و زیبا برای بینی است که با سایر اجزای صورت هماهنگ بوده و عملکردی طبیعی داشته باشد. فرم‌دهی بینی معمولاً از طریق شکاف‌هایی که در داخل بینی ایجاد می‌شود (جراحی بسته بینی) و یا شکافی که در زیر بینی ایجاد می‌شود و به طور ماهرانه در آن قسمت مخفی می‌شود، انجام می‌گردد. اندازه بینی به طور معمول کوچک‌تر می‌شود و در برخی موارد ممکن است بزرگ‌تر نیز شود. در این عمل ساختار حمایت کننده بینی با تغییر فرم، برداشتن یا اضافه کردن استخوان یا غضروف بینی تقویت و تعدیل می‌گردد. در برخی موارد ممکن است وجود یک نقص درونی در بینی مانند نابهنجاری در تیغه بینی (غضروف میانی در بینی) و یا مشکل در دیواره داخلی بینی، باعث اختلال در تنفس گردد. بهبود عبور هوا از بینی می‌تواند هم‌زمان با اصلاح ظاهر بیرونی بینی انجام گردد. تمامی عمل‌های جراحی بینی توسط بی‌هوشی عمومی صورت می‌پذیرد.

جراحی بینی برای گروه‌های سنی مختلف

behtarinsen1

عمل جراحی بینی برای نوجوانان

بسیاری از نوجوانان به دلیل فرم بینی خود مورد آزار و اذیت همسالان خود قرار می‌گیرند و جهت رفع آن خواستار انجام جراحی بینی هستند. هنگامی که متخصص یک نوجوان را به عنوان کاندید انجام عمل جراحی بینی بررسی می‌کند موارد احتیاطی بیشتری را رعایت می‌کند. نوجوانی که برای عمل جراحی بینی مورد بررسی قرار می‌گیرد بایستی بیشتر مراحل رشد خود را پشت سر گذاشته باشد زیرا تغییرات نابهنگام در بینی‌هایی که بسیار جوان است می‌تواند باعث ایجاد تبعات بسیار بدی گردد. همچنین آن‌ها باید انگیزه بسیار قوی جهت عمل جراحی بینی داشته باشند.

جراح زیبایی به پاسخ‌هایی که بیمار نوجوان به سؤالات وی می‌دهد بسیار دقت می‌کند. نگرش وی در مورد عمل جراحی را مورد بررسی قرار می‌دهد و ساختار صورت بیمار و تناسب آن را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

عمل جراحی بینی در دوره بلوغ

افراد در دوران بلوغ بدن خود را بهتر می‌شناسند و می‌توانند شروع به دوست داشتن آن نمایند. بسیاری از آن‌ها به دنبال انجام جراحی بینی جهت بهبود ظاهر خود هستند. آن‌ها تصور می‌کنند بیشتر افراد به بینی آن‌ها توجه کرده و تعجب می‌کنند چگونه آن را تحمل می‌کنند. با گذشت زمان افراد از این مرحله گذر کرده و اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آورند؛ اما برخی از افراد بدون صبر برای گذشت این زمان تحول، خواهان انجام این عمل هستند.

محدوده سنی برای انجام عمل بینی

behtarinsen2

با وجودی که هنوز در مورد حدود سن عمل بینی اظهار نظر قطعی انجام نشده است، اما پزشکان رعایت برخی محدودیت‌های سنی را در انجام عمل جراحی بینی لازم می‌دانند. جهت آماده شدن بیمار برای این عمل جراحی، ابتدا باید او را در جریان این محدودیت‌ها و زمان مناسب انجام این عمل قرار داد.

در صورت انجام عمل جراحی قبل از اتمام مراحل رشد، تغییرات فرم بینی در حین رشد استخوان‌های بینی و غضروف‌ها اتفاق می‌افتد. به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی، بهتر است بیماران تا اتمام دوره رشد خود صبر کرده و سپس اقدام به جراحی بینی کنند. این زمان تا 18 سالگی است. معمولاً بیشتر افراد دوره رشد خود را تا 18 سالگی تکمیل کرده و پس از آن رشد قابل‌ توجهی نخواهند کرد. برخی از پزشکان این زمان را برای دختران 17 سالگی عنوان کرده‌اند؛ بنابراین تصمیم انجام رینوپلاستی در برخی موارد وابسته به شرایط دیگر است.

چه فصلی از سال جهت انجام جراحی بینی مناسب‌تر است؟

نکته دیگر که بسیاری از مردم در مورد انجام رینوپلاستی به آن توجه می‌کنند فصل انجام این عمل است. در فصل تابستان تحمل کردن پانسمان‌ها و گچ بینی راحت نبوده و توصیه می‌شود رینوپلاستی در این فصل انجام نگیرد. علاوه بر آن بسیاری از پزشکان قرار گرفتن در معرض نور آفتاب را از 4 تا 6 هفته بعد از عمل مجاز نمی‌دانند.

با توجه به موارد فوق، انجام جراحی بینی در ماه‌های تابستان با مشکلات بیشتری همراه خواهد بود. از طرفی، عمل‌های جراحی بینی برای افراد مختلف متفاوت است بنابراین در مورد انتخاب ماه انجام عمل جراحی می‌توانید با پزشک خود صحبت کرده و از نظرات او استفاده نمایید. این موضوع ممکن است در عمل‌های جراحی که با فرایندهای ساده‌ای انجام می‌شود زیاد مهم نباشد.

ماندگاری نتایج

برخلاف درمان‌های جوان‌سازی صورت که علائم و آسیب‌های ناشی از بالا رفتن سن را از بین می‌برند، جراحی بینی با این عوامل کاری ندارد. در حقیقت، نتایج رینوپلاستی به صورت طولانی‌مدت پیش‌بینی می‌شود و گاهی در تمام طول عمر زندگی بیمار ماندگار خواهد بود. پس از اینکه بیمار دوره رشد خود را تکمیل کرد، بینی تغییرات چندانی نخواهد داشت بنابراین در صورت انجام عمل رینوپلاستی پس از دوره رشد، نتایج عمل ثابت خواهد ماند. اثرات بالا رفتن سن نیز بر سایر قسمت‌های صورت تأثیرگذار بوده و بر بینی تأثیر کمتری دارد. هنگامی که ساختار و ظاهر بینی خود را با کمک عمل جراحی تغییر دادید، آن ساختار و ظاهر را برای همیشه و یا حداقل تا زمانی که بخواهید مجدداً ظاهر بینی خود را در طی عمل رینوپلاستی جدید تغییر دهید، خواهید داشت.

بهبودی 

behtarinsen3

بعد از عمل جراحی بینی، پس از یک یا دو روز می‌توانید برخاسته و به کارهای خود بپردازید اما سعی کنید در هفته اول پس از عمل، کارهای سخت انجام ندهید. پانسمان بینی به ندرت استفاده می‌شود. ممکن است شما کمی تورم و کبودی در اطراف چشم داشته باشید که پس از یک هفته از بین می‌روند. به دلیل تورم، برای چند هفته تنفس از طریق بینی با مشکلاتی همراه خواهد بود. گچ بینی معمولاً پس از 5 یا 6 روز برداشته می‌شود و بیشتر بیماران پس از گذشت 10 روز از عمل جراحی می‌توانند به محل کار خود بازگردند. با وجود اینکه برخی تغییرات در بینی شما کاملاً مشهود است اما تا زمانی که استخوان‌ها به طور کامل ترمیم نشده‌اند و تورم کاملاً از بین نرفته است، نمی‌توانید نتیجه نهایی درمان را مشاهده نمایید. این زمان بسته به عملیاتی که در طی عمل جراحی بر روی بینی شما انجام گرفته است، ممکن است 12 ماه یا بیشتر به طول انجامد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است