مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

 1

باید در نظر داشته باشید مراقبتهای قبل از جراحی بینی و بعد از جراحی بسیار ضروری هستند به همین منظور دستورالعمل های زیر برای آمادگی شما برای عمل جراحی زیبایی بینی و نیز به منظور پاسخ به سوالاتی که ممکن است در این مورد داشته باشید، طراحی شده است. باید به این نکته نیز توجه داشت که استفاده از چسب بینی بعد از جراحی بسیار حائز اهمیت است. عمل بسته بینی تکنیکی است که در آن اصلاحات و تغییر شکل‌های بینی از داخل بینی انجام می‌شود، تا دیگر نیازی به ایجاد برش در قاعده بینی نباشد. این تکنیک برای بیمارانی مناسب است که برای اولین بار جراحی زیبایی بینی داشته‌اند. یکی از تفاوت‌های اصلی بین تکنیک‌های باز و بسته این است که در تکنیک بسته نیازی به استفاده از برش شبیه v معکوس در قاعده بینی نیست. بنابراین، در تکنیک بسته هیچ اسکاری (جای زخم) در بیرون بینی به جا نمی‌ماند. هزینه جراحی باز بینی و بسته آن بسته به پزشک جراح و موقعیت جغرافیایی و دیگر عامل های مرتبط در افراد مختلف، متفاوت است.

جراحی زیبایی بینی یک جراحی حساسی است که باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد چرا که نتیجه آن برای فرد از اهمیت ویژه ای بر خوردار است با این حال بخشی از روند بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی بر عهده خود فرد می باشد که باید با آگاهی داشتن از عوارض بعد از جراحی و دستورالعمل های مراقبتی نسبت به کاهش آن عوارض و بهبودی سریع تر اقدام کند. بدین منظور حتما درباره مراقبت های بعد از عمل بینی با جراح خود صحبت کرده و مواردی که برای شما تجویز می شود را انجام دهید تا دوران نقاهت کوتاه تر و نتیجه بهتری از عمل خود داشته باشید.

 تورم

تورم

هر عمل جراحی، حتی عمل جراحی ساده، با ورم بافت اطراف ناحیه ی تحت عمل جراحی همراه است. میزان ورم نوک بینی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. چنانچه بینی هم از داخل و هم از خارج تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد، همچنین چنانچه عمل جراحی بینی به منظور بهبود تنفس فرد انجام شده باشد، میزان ورم بیشتر خواهد بود. برای کمک به کاهش سریعتر ورم صورت، پیروی از موارد زیر از جمله مراقبت های بعد از عمل بینی است که توصیه می شود:

 • پس از عمل بینی تا جای ممکن سرتان را بالا نگه دارید. حداقل به مدت 2 هفته پس از عمل جراحی هنگام خواب سرتان را بالاتر از سطح بدن نگه دارید. به این منظور هنگام دراز کشیدن، دو بالش زیر سرتان قرار دهید.
 • هنگام استراحت، بر روی بینی و نواحی میانی صورت کمپرس یخ قرار دهید. کمپرس یخ فقط در 48 ساعت اول پس از عمل جراحی برای کاهش ورم و کبودی بعد از عمل بینی موثر است. پس از گذشت دو روز از کمپرس یخ برای کاهش درد و ناراحتی پس از عمل به کار می رود.
 • از خم شدن و بلند کردن وسایل سنگین به مدت دو روز خودداری کنید. انجام این کارها علاوه بر تشدید تورم، فشار خون را بالا می برد و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.
 • بینی تان را از هر ضربه یا آسیبی حفظ کنید.
 • به مدت 4 هفته پس از عمل جراحی بینی، مراقبت های بعد از عمل بینی را جدی گرفته ، از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید تا از خطر ایجاد هایپرپیگمنتاسیون جلوگیری شود. با این حال در صورتی که هر روز از کرم های ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید، می توانید به طور عادی زیر نور خورشید قرار بگیرید. در طول تابستان مصرف کرم ضد آفتاب را هر 2 ساعت یک بار تجدید کنید تا از سوختگی پوست بینی ناشی از نور خورشید جلوگیری کنید.
 • پس از شستن مو برای خشک کردن آن فقط از سشوار دستی استفاده کنید و از نشستن زیر خشک کن هایی که معمولا در آرایشگاه ها استفاده می شود، حداقل به مدت 2 هفته خودداری کنید.
 • از خیس شدن پانسمان بینی در مراقبت های بعد از عمل بینی جلوگیری کنید. چنانچه پانسمان بینی تان خیس شد، آن را به آرامی خشک کنید. پانسمان بینی در حالت عادی باز نمی شود. در صورت شل شدن آن بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
 • به مدت یک هفته پس از عمل جراحی بینی استخوانی از بالا کشیدن بینی (تلاش برای کشیدن هوا با زور به داخل بینی، کاری که برخی افراد انجام می دهند هنگامی که احساس گرفتگی بینی دارند) خودداری کنید. بالا کشیدن بینی احساس گرفتگی آن را برطرف نمی کند بلکه آن را تشدید می کند چون با این کار، مکش ایجاد شده در بینی، ورم بیشتری ایجاد می کند.
 • به مدت دو هفته پس از عمل، از فین کردن خودداری کنید. این کار می تواند موجب خونریزی شود. طی هفته ی دوم می توانید در حمام فین کنید. برای تمیز کردن سوراخ های بینی می توانید از اسپری سالین استفاده کنید. این اسپری بینی را می توانید بدون تجویز پزشک از داروخانه خریداری کنید.
 • از خاراندن سوراخ های بینی یا قاعده ی بینی توسط دستمال یا دستتان پرهیز کنید.
 • این کار علاوه بر تشدید تورم، می تواند موجب عفونت، خونریزی و یا تغییر شکل غضروف بینی شود. اگر ترشحات بینی ادامه یافت، می توان از گاز رول شده درون بینی استفاده کرد.
 • ممکن است درون بینی و اطراف سوراخ ها موکوز خشک شده یا زخم دلمه بسته ایجاد شده باشد. با استفاده از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه باید این ناحیه را تمیز کرد.
 • اگر بخیه های موجود در قاعده ی بینی تان جذبی هستند، آن ها را روزی 4 بار با هیدروژن پراکسید تمیز کنید و بر روی بخیه ها آکوافور یا وازلین بمالید. بخیه های داخل سوراخ های بینی را توسط آکوافور مرطوب نگه دارید. پس از تمیز کردن این ناحیه با هیدروژن پراکسید، با استفاده از گوش پاک کن آکوافور را به بخیه ها بمالید. این کار باید روزی 4 بار تکرار شود. انجام منظم این کار باعث می شود بخیه ها و زخم های داخل بینی نرم بمانند و در نتیجه شما احساس راحتی خواهید داشت.

 

تغییر رنگ

اغلب افرادی که تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرند، هیچ کبودی ای را تجربه نمی کنند. در واقع این حالت به ندرت پیش می آید. به هر حال اگر کمی تغییر رنگ در صورت ایجاد شد، جای نگرانی نیست. این وضعیت پس از گذشت یک هفته تا 10 روز به حالت طبیعی باز می گردد. به ندرت این تغییر رنگ پس از این مدت هنوز هم وجود دارد، اما هرگز دایمی نیست. اقداماتی که به کاهش ورم کمک می کنند، برای کاهش کبودی نیز موثر هستند. اگر زخم بازی وجود ندارد، می توانید از مواد آرایشی بر روی صورتتان استفاده کنید.

خونریزی

هرگاه مسیرهای هوایی بینی مسدود شوند (مثل زمانی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی شده اید)، غدد بینی بیش از حد طبیعی موکوز ترشح می کنند. پس از رینوپلاستی بینی، در اثر ورم ایجاد شده، سوراخ های بینی دچار گرفتگی می شوند و در نتیجه باید تا کاهش ورم به مدت چند روز انتظار ترشحات موکوزی بیشتری را داشته باشید. این موکوز ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد.

اگر دچار خونریزی شدید، باید طوری بخوابید که سرتان بالا قرار بگیرد (از صندلی یا بالش استفاده کنید). بر روی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید. وارد کردن فشار به دو طرف قاعده ی سوراخ های بینی کمک کننده است. می توان در سمتی از بینی که دچار خونریزی است، از اسپری دکونژستانت استفاده کرد. اگر خونریزی ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.

درد

درد

معمولا پس از عمل رینوپلاستی درد کمی وجود خواهد داشت. با این حال فرد ممکن است در اثر ورم ایجاد شده پس از عمل، کمی احساس ناراحتی و گرفتگی بینی کند. این حالت ممکن است شب هنگام و در وضعیت خوابیده به پشت، بدتر شود. ممکن است برای کاهش هر نوع درد و ناراحتی، مسکن تجویز شود، با این حال اغلب افراد لزومی به مصرف داروی مسکن نمی بینند. فرد باید آگاه باشد که به هیچ وجه نباید آسپیرین یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی حاوی Motrin مثل ایبوپروفن، ادویل و نوپرین مصرف کند چون این داروها خون را رقیق کرده و می توانند موجب افزایش خونریزی شود.

بی خوابی

ممکن است برای کمک به خواب بیمار در شب، داروی آرام بخش تجویز شود. باید به خاطر داشت که مصرف این داروها باعث می شود که برخی افراد روز بعد از جراحی بینی احساس ضعف و سرگیجه داشته باشند. فردی که از این داروها مصرف کرده است، نباید رانندگی کند و یا سایر کارهایی که به تمرکز ذهنی بالایی نیاز دارند، انجام دهد. دیمن هیدرینات و دیفن هیدرامین از انواع داروهای آنتی هیستامین هستند که دارای خاصیت آرام بخش جزئی هستند و می توان آن ها را بدون تجوز پزشک نیز تهیه کرد. از این داروها نیز می توان استفاده کرد.

افسردگی

افسردگی

پس از عمل جراحی بینی طبیعی است که برخی افراد دچار افسردگی جزئی شوند. فرد باید بداند که اگر چنین حالتی اتفاق افتاد، وضعیتی موقتی خواهد بود و به زودی برطرف خواهد شد.

این عارضه برای همه یکسان نیست، افسردگی به شیوه و شدت‌های مختلفی بروز می‌کند. برخی از علل بیشتر شایع افسردگی که باید مراقب آن بود عبارتند از:

 • مشکل در تمرکز یا گرفتن تصمیم
 • افزایش در خستگی و پایین بودن انرژی برای مدتی طولانی
 • احساس عذاب وجدان یا کلافگی
 • احساسات مداوم منفی یا بدبینانه
 • بی‌خوابی
 • خواب بیش از حد
 • حساسیت بیش از حد
 • بی اشتهایی
 • اشتهای بیش از حد
 • کاهش علاقه نسبت به برخی فعالیت‌ها

تمیز کردن بینی

پس از این که از کلینیک یا بیمارستان به منزل بازگشتید، می توانید قسمت بیرونی بینی را توسط گوش پاک کن آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز کنید. اما بسیار مهم است که این کار را به آرامی انجام دهید.

پس از برداشتن پانسمان، باید بینی را دو بار در روز تمیز کنید تا چربی ترشح شده توسط غدد پوست را پاک کنید. این کار به این دلیل مهم است که در صورت باقی ماندن چربی روی پوست، ورم بینی طولانی تر خواهد شد. در این زمان بینی می تواند تحمل داشته باشد که آن را به آرامی تمیز کنید. اما هنگام تمیز کردن آن نباید به بینی فشار بیاورید و موجب تغییر حالت آن شوید. برخی از بخیه های قابل جذب طی تمیز کردن بینی حل می شوند و از بین می روند. این اتفاق معمولا همزمان با بهبودی محل برش می افتد.

می‌توان یک هفته پس از جراحی بینی خود را آبکشی کنید، برخی از پزشکان می‌گویند بهتر است از محلول آب نمک برای شستشوی بینی خود استفاده کنید تا ناحیه را نظافت شده نگاه دارید.  اسپری سالین دارای یک محفظه پلاستیکی است که جریان کم فشار آب را از طریق یکی از پره‌های بینی به داخل آن می‌فرستد که از سوراخ دیگری بینی خارج خواهد شد. محلول سالین به اندازه مایعات بدن (خون، عرق، اشک و غیره) شوری دارد ، که حدود 0.9 درصد است و می‌توان این میزان از شوری را با جوشاندن نصف قاشق چای خوری از نمک در یک فنجان آب ایجاد کرد. هنگامی که محلول خنک شد، می‌توان آن را برای استفاده آتی خیره کرد.

از سر گیری فعالیت های بدنی

از سر گیری فعالیت های بدنی

می توان دو هفته پس از عمل جراحی بینی با انجام ملاحظات و مراقبتهای بعد از جراحی بینی ورزش های سبک را آغاز کرد. این ورزش ها شامل پیاده روی و ایروبیک می شود. دویدن و ورزش های قدرتی را می توان 4 هفته پس از عمل انجام داد. تا مدت 3 تا 4 هفته باید از انجام ورزش هایی مثل ژیمناستیک و شنای قدرتی پرهیز کنید. تا مدت دو ماه باید از انجام ورزش هایی مثل غواصی، اسکی روی آب، راکت بال و بسکتبال خودداری کنید. بلند کردن وزنه با استفاده از پایین تنه را می توان پس از گذشت 10 روز از عمل رینوپلاستی و بلند کردن وزنه با استفاده از بالا تنه را نباید تا 3 هفته پس از عمل انجام داد.

عطسه کردن

تا زمان برداشت پانسمان باید سعی کنید از عطسه کردن خودداری کنید. اگر مجبور به عطسه شدید، سعی کنید مانند سرفه کردن، آن را از طریق دهان خارج کنید.

عینک زدن

به منظور مراقبت بعد از عمل بینی تا زمانی که گچ بر روی بینی شما قرار دارد، می توانید از عینک استفاده کنید. پس از برداشتن گچ بینی، باید به مدت حدود 6 هفته سعی کنید عینک شما بر روی پل بینی قرار نگیرد. می توان آن را از پیشانی آویزان کرد یا بر روی استخوان گونه قرار داد. مراقبت بعد از جراحی بینی بسیار مهم است چون فشار ایجاد شده از طریق عینک بر روی بینی می تواند شکل بینی را تغییر دهد. روز پس از عمل جراحی می توانید از لنز طبی استفاده کنید.

خشکی لب ها

چنانچه لب های شما در اثر تنفس از طریق بینی دچار خشکی شده است، به سادگی می توانید از مرطوب کننده استفاده کنید.

تب

دمای بدن ممکن است پس از عمل رینوپلاستی تا 37.5 درجه سانتی گراد افزایش یابد. این افزایش دما می تواند در اثر از دست دادن آب بدن ایجاد شده باشد. اگر تب بالای 37.5 درجه ادامه داشت، باید به پزشک مراجعه کنید.

ضعف

طبیعی است که هر کسی پس از عمل زیبایی یا هر عمل جراحی دیگری دچار ضعف شود. این حالت با مراقبت های بعد از جراحی بینی پس از چند روز به تدریج برطرف می شود.

ملاقات با پزشک

اولین جلسه ی ملاقات با پزشک باید یک هفته پس از عمل جراحی انجام شود. در این ملاقات، بخیه هایی که جذبی نیستند، کشیده می شوند و گچ بینی برداشته می شود.

بازگشت به کار یا محل تحصیل

یک فرد عادی می تواند 7 تا 8 روز پس از عمل جراحی بینی، روز بعد از برداشتن گچ بینی و کشیدن بخیه ها، به سر کار یا محل تحصیل بازگردد. چنانچه فرد مشکلی با حضور در اجتماع با گچ روی بینی ندارد، می تواند پس از گذشت 3 روز از عمل جراحی سر کار یا محل تحصیل برود. زمانی که فرد می تواند به سر کار بازگردد، علاوه بر میزان ورم و کبودی ایجاد شده، به میزان فعالیت فیزیکی که شغل فرد شامل می شود، بستگی دارد.

بهبودی کامل

بهبودی کامل

با برداشتن پانسمان، در ابتدا بینی شما بزرگ به نظر می رسد و نوک آن کمی به سمت بالا منحرف شده است. این حالت به دلیل ورم بینی و لب بالایی ایجاد شده است. میزیان زیادی از این ورم تا یک هفته کاهش برطرف می شود. با این حال تا بیش از یک سال طول می کشد تا تمامی ورم بینی از بین رفته و شکل نهایی بینی فرد ایجاد شود.

ورم به طور خودبخود و به تدریج کاهش می یباد. هر چه پوست فرد ضخیم تر و چرب تر باشد، زمان بیشتری طول می کشد تا ورم کاهش یابد. لب بالایی نیز ممکن است برای مدتی سفت شود و نوک بینی گاهی اوقات بی حس می شود، اما در نهایت برطرف می شود.

جدول زمانی بهبودی پس از عمل جراحی بینی

بهبودی تقریبی پس از عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی طبق جدول زمانی زیر صورت می گیرد:

روز اول:

به منزل بازمی گردید. به مدت 24 ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید. کمی ورم و کبودی و کمی ناراحتی خواهید داشت. موقع نیاز، گاز یا بانداژ زیر بینی را تعویض کنید. (اغلب 10 تا 20 بار)

روز دوم و سوم:

ورم و کبودی، به بیشترین میزان خود می رسد.

روز پنجم تا چهاردهم:

بخیه ها جذب می شوند و یا در صورتی که جذبی نباشند، باید کشیده شوند. پانسمان های داخل و خارج بینی توسط جراح برداشته می شوند. کبودی اطراف چشم ها و بینی، برطرف می شود.

هفته ی دوم تا چهارم:

بیشترین میزان ورم، شروع به برطرف شدن می کند. تنفس، بهتر و راحت تر انجام می شود.

پس از گذشت 1 سال

می توانید از نتیجه ی نهایی عمل جراحی بینی لذت ببرید.

جدول زمانی بهبودی پس از عمل جراحی تیغه ی بینی

جدول زمانی بهبودی پس از عمل جراحی تیغه ی بینی

روز اول:

به خانه باز می گردید. تا حدی به گرفتگی بینی دچار خواهید شد. پانسمان زیر بینی باید در مواقع لزوم تعویض شود (اغلب 10 تا 20 بار).

روزهای 2 تا 5:

مشکل اصلی در این زمان گرفتگی بینی است.

روزهای 5 تا 7:

پانسمان داخلی بینی توسط جراح برداشته می شود. گرفتگی بینی تا حد زیادی کاهش می یابد.

روزهای 7 تا 10:

گرفتگی بینی کمی بدتر می شود.

هفته ی 3 تا 4:

تنفس از طریق بینی تا حد زیادی بهبود می یابد.

به خاطر داشته باشید: چنانچه نگرانی یا سوالی دارید، می توانید در هر زمان با بیمارستان یا کلینیک تماس بگیرید. می توانید در تمام دوره ی بهبودی و مراقبتهای بعد از عمل بینی و از اولین جلسه ی مشاوره تا بهبودی کامل بینی، برای طرح سوالات خود و کسب اطلاعات لازم، با مطب جراح متخصص زیبایی تماس بگیرید.

محدودیت های بعد از رینوپلاستی

 • برای حداقل دو هفته از تمرین شدید پرهیز شود.
 • برای سه هفته از برداشتن وزنه‌های سنگین خودداری شود.
 • برای دو هفته از لباس‌های پلیور یا تی شرت استفاده نکنید.
 • برای دو هفته از جویدن غذای سفت خودداری کنید.
 • برای دو هفته از خمیازه کشیدن با دهان کاملاً باز خودداری کنید.
 • برای دو هفته از فین کردن بینی خود بپرهیزید.
 • برای دو هفته پس از جراحی از مسواک‌های کودک برای دندان‌های ردیف بالای خود استفاده نمایید.
 • برای دو هفته، در هنگام عطسه کردن دهان خود را باز نگاه دارید.
 • برای یک، ترجیحاً دو هفته پس از جراحی رانندگی نکنید.
 • برای شش هفته از ورزش‌های تماسی اجتناب کنید.

سوالات متداول

آیا از چیزی برای محافظت روی بینی استفاده می‌شود؟

بیماران معمولاً باید یک هفته از آتل بینی استفاده کنند. بعضی از جراحان آتل را بعد از یک هفته باز می‌کنند و برای بیماران تا پنج هفته بعد استفاده از آتل را در هنگام خواب تجویز می‌کنند، که این به کار انجام گرفته بستگی دارد. این مسئله به شکستگی  بینی نیز بستگی دارد، از لحاظ حفظ ساختار استخوان‌ها.

آیا پس از عمل بینی باید از مصرف غذا یا نوشیدنی خاصی پرهیز کرد؟

بله -- باید از مصرف غذاهای بزرگ که نیازمند باز کردن بیش از حد دهان هستند، همچون ساندویچ یا استیک پرهیز کرد. غذاهای طعم‌دار می‌توانند باعث آبریزش بینی شوند که باید از مصرف این غذاها نیز پرهیز کرد.

آیا می‌توان پس از جراحی خندید؟ در صورت امکان، آیا لبخند من تحت تأثیر قرار خواهد گرفت؟

خندیدن به مقدار کم اشکالی ندارد. البته بهتر است از خندیدن بیش از حد پرهیز کرد به همان دلیلی که به بیماران توصیه می‌شود از خوردن غذاهایی که مستلزم باز کردن بیش از حد دندان است خودداری کنند. باید از هر چیزی که شکل بینی شما را بر هم می‌زند، اجتناب کرد. اغلب اوقات هنگامی که ما رینوپلاستی انجام می‌دهیم، باید از بافت پیوندی استفاده نماییم که برای این کار باید روی بینی بخیه زد. حرکات زیاد صورت می‌تواند باعث تغییر مکان بافت‌های پیوندی شود، به همین خاطر به بیماران توصیه می‌شود از انجام هر کاری که باعث بروز چنین خطری می‌شود  پرهیز کنند.

آیا بلافاصله بعد از جراحی بینی می توانم حمام کنم؟

شاید به نظر چندش آور برسد، ولی تنها با این کار همچنان می‌توانید استحمام کنید تنها مطمئن شوید که آتل روی بینی خیس نشود. دوش گرفتن ممکن است آتل را با آب مرطوب کند. باید در تمام طول این مدت آتل را خشک نگاه دارید. ولی نگران نباشید زیرا آتل معمولاً 5 روز پس از جراحی باز می‌شود. ولی البته 5 روز است که صورت خود را نشسته‌اید، درست است؟ با این وجود باز هم خواهید توانست صورت خود را بشوئید. می‌توانید برای شستن صورت خود از پارچه مرطوب استفاده کنید. تنها سعی کنید بینی خود را خشک نگاه دارید.


به این پست امتیاز دهید.
مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی
3.75 از 4 رای