بینی زیبا و معیارهای زیبایی بینی

بینی زیبا و معیارهای زیبایی بینی

هر ساله، صدها هزار مرد و زن بینی خود را قلمی و صاف کرده و ظاهر آن را با رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) بهبود می‌دهند. جراحی بینی ششمین جراحی زیبایی محبوب در کل دنیا می‌باشد. علیرغم محبوبیت این جراحی و تاریخچه طولانی آن، اکثر مردم نقش بینی در توازن چهره خود را درک نمی‌کنند، یا در ک نمی‌کنند که جراحان زیبایی چگونه زیبایی چهره هر فرد را تعریف می‌کنند.

بینی به عنوان بخش مرکزی چهره شما، نقش مهمی در تعادل کلی صورتتان ایفا می‌نماید. اگر جداگانه به بینی نگاه شود، ممکن است بینی شما خیلی زیبا باشد، اما اگر در تناسب با سایر اجزاء چهره شما نباشد، می‌تواند به شدت روی ظاهر شما اثر بگذارد. به همین دلیل است که جراحان زیبایی، قبل از جراحی، زمان بسیاری را صرف بررسی چانه، ابرو، گونه، چشم و شکل کلی صورت بیمار می‌کنند، تا نتیجه مطلوب حاصل شود. هر گونه تغییر در بینی شما باید متناسب با سایر اجزاء صورت شما باشد و تقارن کلی چهره شما را افزایش دهد. به منظور شناخت یک بینی کامل و زیبا، باید معیارهای مختلفی را در نظر گرفت.

چه به دنبال تغییر اندازه و متناسب کردن بینی و یا به دنبال رفع قوز بینی خود که از خانواده به ارث برده‌اید باشید، لازم است سراغ جراحی پلاستیکی بروید که تجربه و دانش کافی جهت ایجاد بهترین نتیجه ممکن برای بینی شما و شناخت کافی از اینکه دقیقاً چه فرمی از بینی مناسب چهره شماست را داشته باشد. برخی بیماران که به جراحان زیبایی مراجعه می‌نمایند، به دنبال شکل خاصی از بینی هستند، اما این نقش دکتر معالج است که با مهارت و تجربه خود تعیین کند، چه شکل و اندازه‌ای از بینی، بیشتر مناسب چهره بیمار است. دکتر سهرابی متخصص جراحی زیبایی سر و گردن با توجه به هدف شما از انجام جراحی و شکل مناسب بینی برای صورت شما، بهترین روش و حالت بینی را برای شما پیشنهاد می‌دهد تا به نتیجه دلخواه خود دست یابید. برای آشنایی بیشتر با جراحی زیبایی بینی و در صورت تمایل به رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 36274746– 36264272 تماس حاصل فرمایید.

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

جراحی زیبایی بینی

دو نوع کلی برای جراحی بینی وجود دارد، فیزیولوژیک (عملکردی) و زیبایی. هنگام برنامه ریزی برای جراحی زیبایی بینی، معمولاً جنبه عملکردی و فیزیولوژیک بینی هم در نظر گرفته می‌شود. اگر راه تنفسی سوراخ بینی گرفته باشد، نقش عملکردی بینی ارزیابی می‌شود. کیپ بودن سوراخ بینی، معمولاً به دلیل وجود انحراف بینی یا بزرگ بودن بیش از اندازه استخوان مارپیچی داخل بینی (استخوان فرفره‌ای شکل داخل بینی) است. در بسیاری از موارد، کیپ بودن سوراخ بینی به همراه رینوپلاستی زیبایی بینی اصلاح می‌شود.

  عمل زیبایی بینی های عقابی

برنامه‌ریزی برای جراحی زیبایی بینی به دو بخش جدا تقسیم می‌شود. بخش اول به اجزاء بینی به عنوان یک بخش جدا نگاه می‌شود، که در این بخش، آناتومی بینی به‌طور جداگانه در نظر گرفته می‌شود.


بینی زیبا

بینی زیبا

برخی ویژگی‌ها وجود دارند که توسط همگان تصریح شده و بیانگر یک بینی ایده‌آل است. یکی از آنها، تقارن است. و همچنین تناسبی از صورت که بازتابنده نسبت طلایی باشد نیز بیانگر زیبایی است. نسبت طلایی در دوره رنسانس و زمانی که هنرمندان و معماران اعتقاد داشتند که نسبت طلایی، خوشایندترین و زیباترین اشکال را ایجاد می‌نماید، به وجود آمد. امروزه از آن به عنوان یک فرمول ریاضیاتی در بیان چرایی زیبا در نظر گرفته شدن برخی افراد، به کار می‌رود. جراحان زیبایی نیز از نسبت طلایی در اندازه گیری هایشان بر روی صورت برای تعیین شکل مطلوب بینی در جراحی زیبایی بینی، استفاده می‌نمایند. مطالعات اخیر نشان داده که برای افزایش زیبایی بینی زنان، زاویه بهینه اندازه گیری شده از بالای لب تا نوک بینی باید مابین 104-108 درجه باشد. جراحان زیبایی به منظور تعیین شکل بینی، پیش از شروع جراحی زیبایی بینی، این موارد و معیارها را در نظر می‌گیرند. بینی جذاب در جراحی‌های زیبایی قدیم، یک بیی کوچک، صاف، با نوک به سمت بالا و متقارن بود و تقریبا کارهای جراحان زیبایی در قرن 19 م برای تمامی افراد مشابه با یکدیگر شده بود. اگر فردی عمل جراحی بینی کرده بود، به راحتی متوجه می‌شدید. امروزه جراحان زیبایی به بیمارانشان در رابطه با تصمیم راجع به بینی‌شان کمک می‌نمایند تا به ظاهری طبیعی و بینی خاصی دست پیدا کنند. جراحان سعی می‌کنند تا با ایجاد تغییرات بسیار اندک و حفظ ویژگی‌های بینی مطابق با شخصیت، نژاد، سن، جنسیت و آناتومی خاص فرد، به بینی دلخواه دست پیدا کنند. آنها امروزه کارهای ظریف تری در جراحی‌های بینی (راینوپلاستی) انجام خواهند داد.

جنبه‌های کلی بینی شامل شکل، اندازه و زاویه در نظر گرفته می‌شود. معیارهای مختلفی برای یک بینی زیبا و ایده‌آل باید در نظر گرفته شوند معیار زیبایی بینی عبارتند از:

اندازه کلی بینی

Capturelll

اندازه کلی بینی در سه بعد تعریف می‌شود. اول پهنای بینی، که شامل پهن‌ترین بخش بینی در قسمت پایین بینی می‌شود و این اندازه از ابتدای بخش خارجی یک سوراخ بینی تا بخش خارجی سوراخ دیگر بینی تعریف می‌شود. بعد دوم و سوم از نمای نیمرخ بیمار اندازه‌گیری می‌شود. طول تیغه بینی از برآمدگی پیشانی بین دو ابرو (قسمت فرو رفته بین دو چشم) تا نوک بینی اندازه‌گیری می‌شود. جلو آمدگی بینی از پایه بینی تا نوک بینی اندازه‌گیری می‌شود. اگر هر یک از این ابعاد که خارج از اندازه طبیعی خود باشد، توسط رینوپلاستی اصلاح می‌شود.

  رینوپلاستی بینی چیست؟ - جراح بینی اصفهان دکتر سهرابی

شکل بینی

zibeeebini2

نوک بینی ممکن است خیلی باریک، خیلی پهن و گوشتی و یا جلوآمدگی آن خیلی کم یا خیلی زیاد و یا خیلی افتاده یا خیلی سربالا باشد. بیرون سوراخ بینی ممکن است خیلی پهن یا خیلی باریک و یا یک قوز برجسته و بزرگ و یا فرورفتگی داشته باشد. ممکن است بخش خارجی بینی نامتقارن باشد (تیغه بینی انحراف داشته باشد یا بالای بینی نامتقارن باشد)، یا تیغه زیرین بینی (پایین‌ترین بخش بینی) ممکن است کج باشد. تمامی این نافرمی‌ها در آناتومی بینی می‌تواند به صورت مجزا یا در کنار هم بررسی شود. توجه شود که نامناسب بودن آناتومی بینی هم از نظر اندازه و هم از نظر شکل می‌تواند بررسی شود. برای مثال، اگر در بررسی شکل بینی بیمار، افتادگی نوک بینی مشاهده شود، طول بینی وی نیز در بررسی طول بینی، بیش از اندازه طبیعی خواهد بود.

ارتباط بین بینی و صورت

zibeeebini3

بینی نسبت به صورت بررسی می‌شود. بررسی ارتباط بین شکل صورت با بینی بسیار مهم است. ممکن است شکل بینی از بسیاری جهات با حالت زیبا و ایده‌آل بینی همخوانی نداشته باشد، ولی متناسب به نظر بیاید و شکل بینی با شکل صورت همخوانی داشته باشد. یک بینی باریک ممکن است در یک صورت ظریف و کشیده، طبیعی و متناسب به نظر بیاید و یک بینی گوشتی و پهن در یک صورت گرد، کاملاً طبیعی و متناسب به نظر برسد. با اینکه ایده‌آل بودن شکل و اندازه بینی مهم است، به این معنی نیست که تغییر نسبت به این حالت ایده‌آل ممکن است جذاب نباشد. تناسب خود بخشی از زیبایی تعریف می‌شود و شکل‌های مختلفی از بینی وجود دارند که اگر در تناسب با چهره باشند، ایده‌آل و متناسب در نظر گرفته می‌شوند.

معیار نژاد و قومیت

zibeeebini4

معیارهای بسیار دیگری هم وجود دارند که هنگام بررسی‌های لازم برای طرح‌ریزی جراحی زیبایی بینی در نظر گرفته می‌شوند. نژاد و قومیت نیز نقش مهمی در طرح ریزی پیش از عمل جراحی بینی ایفا می‌کند. با در نظر گرفتن قومیت و نژاد فرد، بسیاری از جراحان زیبایی بر این باورند که از بین بردن کامل مشخصه‌های قومی و نژادی چهره فرد درست نمی‌باشد. همانطور که در بالا به آن اشاره شد، تناسب بینی با چهره نیز نقش بسیار مهمی شکل صورت ایفا می‌کند، به همین نسبت نیز نقش مشخصه‌های قومی و نژادی اهمیت دارند. این به این معنی است که انجام جراحی زیبایی بینی قومی و ملیتی، جهت تناسب کامل بینی با چهره، عرف جامعه نیز باید در نظر گرفته شود.

  ورم بینی بعد از عمل جراحی زیبایی و راه های کاهش آن

جنسیت

zibeeebini5

جنسیت یکی از اولین ملاحظات در جراحی زیبایی بینی است. ویژگی‌های زاویه دار و برجسته، نماینده مردانگی است؛ در حالیکه ویژگی‌های نرم و ازک نشان دهنده ظاهری زنانه تر است. به طور کلی اهداف جراحی زیبایی بینی در مردان، تبدیل بینی‌های پهن تر به ظاهری قوی و با تیغه تقریبا صاف است. معمولا مردان به گرافت غضروف ( “طراح” ) به نوک بینی نیازی ندارند. نوک بینی می‌تواند گردتر باشد اما عموما از نوک بینی زنان بزرگتر خواهد بود و در کل دیدن لبه‌های غضروفی نوک بینی در مردان، مناسب تر است. بینی مرد باید نمایند اعتماد به نفس، تعادلی میان چانه و صورت باشد. دارای یک قوزه عقابی مانند برجسته، لبه‌ها و زوایای تیز است؛ یک بینی استوار با نوک جعبه مانند و سوراخ‌های استوار است. به تناسب کشیده بوده و در زاویه مناسبی با صورت قرار گرفته و دارای شکل مردانه ای خواهد بود. بینی نازک تر می‌شود، با نوک کوچک تر، که معمولا یک تورفتگی دقیقا بالای نوک نیز در بینی‌ها وجود خواهد داشت.معمولا بینی‌ها کوتاهتر و با نوکهای کمی به سمت بالا چرخانده – به منظور ایجاد تازگی در چهره (بله بینی با افزایش سن به سمت پایین آمده و کشیده تر می‌شود) – خواهد شد. در کل یک بینی عالی باید دارای خطوط و محدوده مشخص شده خوشایندی باشند.

انتخاب جراح زیبایی

انتخاب جراح زیبایی

چه به دنبال تغییر اندازه بینی خود هستنید، چه به دنبال رفع قوز بینی‌ که به ارث برده‌اید هستید، انتخاب یک متخصص جراح زیبایی که دارای بورد تخصصی بوده و تجربه و دانش لازم برای تامین بهترین نتیجه برای شما را دارد، مهم است.

باید از خودمان بپرسیم که آیا می‌خواهیم بینی‌مان دقیقا شبیه عکس مدل رویاهایمان شود یا به دنبال بینی هستیم که متناسب با شخصیت ما باشد و دقیقا برای صورت خودمان عالی باشد.

سوالات متداول

آیا میتوانم هر فرمی که میخواهم با عمل رینوپلاستی به بینی ام بدهم؟

بینی باید دارای هماهنگی و تناسب با دیگر خصیصه‌های صورت به عنوان یک کل، باشد.

تا چه حد می‌توان تیغه بینی را باریک کرد؟

تیغه بینی، و همچنین نوک بینی، نباید خیلی نازک باشد و باید در محوری موازی با گوش قرار بگیرد.

زاویه تیغه بینی چگونه باید باشد؟

طرفین تیغه باید دارای خطوط کوچکی از پیشانی تا نوک بینی باشند. باید شکل کلوملار ملایم تا متوسط مشخصی داشته باشد.

زایه مناسب نوک بینی و سوراخ‌های آن در بهترین شکل چگونه است؟

درجه شیب نوک باید به شکلی باشد که سوراخ‌های بینی از نمای روبرو به مقدار اندکی مشخص باشد.

مقالات مرتبط

تلفن تماس