جراحی بینی برای افراد سیگاری امکان پذیر است؟

جراحی بینی (رینو پلاستی) برای بهبود زیبایی و عملکرد بینی انجام میشود. اما سیگار کشیدن ممکن است قبل از جراحی بینی باعث ایجاد مشکلات جدی شود. هنگامی که بیمار برای انجام جراحی بینی به جراح پلاستیک مراجعه میکند به احتمال زیاد به او توصیه میشود که قبل از جراحی سیگار را ترک کند و بعد از جراحی هم سیگار نکشد. در این مقاله به شما گفته میشود که چرا نباید قبل و بعد از جراحی سیگار را ترک کنید. برای جراحی بینی و به منظور جلوگیری از عوارض جدی و همچنین کاهش دوران نقاهت باید به یک جراح ماهر و باتجربه مراجعه کنید.

فهرست مطالب

جراحی بینی برای کسانی که سیگار نمی‌کشند مناسب است


جراحی بینی برای کسانی که سیگار نمیکشند مناسب استشما برای اکثر جراحی های پلاستیک بدن و صورت باید از سلامت کلی خوبی برخوردار باشید، سیگار نکشید و انتظارات واقع بینانه ای از نتایج جراحی داشته باشید. این قوانین جهانی هستند و بارها بارها به دلایل مختلف بیان شده اند. اگر قصد انجام جراحی بینی دارید در جلسه مشاوره به شما گفته خواهد شد که به صورت موقت یا دائمی دست سیگار را ترک کنید.

چند وقت قبل از جراحی بینی باید سیگار را ترک کرد؟


چند وقت قبل از جراحی بینی باید سیگار را ترک کردهر چقدر زمان ترک سیگار شما قبل از جراحی بیشتر باشد شانس شما برای بهبودی نتایج بعد از عمل بیشتر خواهد بود. جراحان پلاستیک معمولا توصیه می‌کنند که برای رسیدن به بهترین نتیجه حداقل 4 تا 8 هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید.
کاهش مصرف سیگار نمیتواند در کاهش عوارض جراحی نقشی داشته باشد. شما باید سیگار را به طور کامل ترک کنید تا آسیبی که سیگار به ریه ها، قلب، خون و توانایی های درمانی بدن وارد میکند را جبران کنید.
اگر نمی‌توانید سیگار را برای مدت طولانی ترک کنید باید به شما بگوییم که مصرف نکردن سیگار حتی 12 ساعت قبل از عمل هم می‌تواند مفید باشد هر چند تاثیر بسیار اندکی دارد. پس از جراحی شما باید حداقل 4 تا 6 هفته سیگار نکشید. اما شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و سیگار را برای همیشه ترک کنید.

چرا سیگار بر روند بهبودی بعد از جراحی تاثیر می‌گذارد؟


چرا سیگار بر روند بهبودی بعد از جراحی تاثیر می‌گذاردسیگار تاثیر منفی بر روند بهبودی بعد از عمل بینی دارد چون رگ های خونی شما را منقبض می‌کند. بعد از جراحی بینی یا هر جراحی دیگری جریان خون بدن باید در بهترین حالت خود باشد تا زخم به درستی بهبود یابد. جریان خون سلول ها و آنتی بادی ها را از طریق سیستم پیچیده از شریان ها و رگ ها به قسمت های مختلف بدن می‌رساند. خون باید با حداکثر ظرفیت خود در جریان باشد تا مواد مغذی را پس از جراحی زیبایی بینی به بینی منتقل کند تا التیام پیدا کند.
اما با توجه به اینکه مصرف نیکوتین رگ های خونی را منقبض میکند بیمارانی که همچنان سیگار می‌کشند دیرتر بهبود می‌یابند و بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض جراحی هستند. در ادامه به تمام عوارض و خطرات جراحی بینی برای افراد سیگاری اشاره می‌کنیم.

  نکات قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

عوارض و خطرات جراحی بینی برای افراد سیگاری


عوارض و خطرات جراحی بینی برای افراد سیگاریعوارض مختلف جراحی بینی برای افراد سیگاری و دلیل خطرناک بودن آن عبارتند از:

کاهش روند بهبودی

سیگار باعث افزایش مونوکسید کربن در خون می‌شود. این مونوکسید کربن با منبع هموگلوبین بدن ترکیب می‌شود و توانایی خون برای رساندن اکسیژن به سلول ها را محدود می‌کند. بدون تامین اکسیژن مناسب روند بهبودی سلول ها کاهش می‌یابد.
نیکوتین و مونوکسید کربن رگ های خونی را کوچک و جریان خون را محدود می‌کنند. این مسئله باعث طولانی تر شدن روند بهبودی بیمار می‌شود و نتایج مطلوب جراحی را به خطر می‌اندازد.
روند بهبودی بعد از جراحی برای افراد غیر سیگاری به شرح زیر خواهد بود:

• هفته اول: برداشتن اسپلینت بینی: کبودی و تورم صورت به خصوص در اطراف چشم قابل توجه خواهد بود.
• هفته دوم: کبودی و تورم کاهش می‌یابد.
• هفته سوم و چهارم: بیمار می‌تواند فعالیت های معمولی نوع قلبی را از سر بگیرید.
• هفته ششم: استخوان ها باید به اندازه کافی برای تمرین با وزنه و فعالیت های شدیدتر قوی باشند.
• سه تا شش ماه بعد از جراحی: بی حسی و حساسیت های پوستی از بین می‌روند.
• یک سال بعد از جراحی: بیمار کاملا بهبود می‌یابد.

اگر قبل از هفته ی سوم و چهارم شروع به کشیدن سیگار کردید احتمالا روند بهبودی شما طولانی تر می‌شود. همچنین در طول روند بهبودی به مراقبت‌های پزشکی بیشتر نیاز دارند.

از بین رفتن پوست

نیکوتین باعث کوچک شدن رگ های خونی سالم و بزرگ میشود در نتیجه خون در بدن شما دیگر نمی‌تواند آزادانه جریان داشته باشد و اکسیژن خیلی سریع به بافت های آسیب دیده نمی‌رسد. این وضعیت بعد از جراحی بسیار خطرناک است چون بافت های آسیب دیده نیاز به دریافت مواد مغذی سالم و اکسیژن از سلول های خونی دارند.
این کمبود اکسیژن می‌تواند باعث پیری و مرگ بافت ها شود اگر سلول های آسیب دیده ناشی از جراحی بینی شما به درستی اکسیژن دریافت نکنند ممکن است پوست صورت یا بینی شما از بین برود.

جای زخم

سیگار کشیدن باعث تاخیر در تشکیل بافت های ترمیمی میشود. این مشکل معمولا به دلیل کمبود اکسیژنی است که از طریق سلول های خونی به زخم می‌رسند. کند بودن روند بهبودی می‌تواند احتمال ایجاد اسکار بزرگ را افزایش دهد.
دود سیگار می‌تواند سلول ها را برای زنده ماندن در طول دوران بهبودی تحریک کند اما توانایی حرکت آنها را هم کاهش می‌دهد. این وضعیت می‌تواند باعث تجمع سلول ها در اطرف زخم و افزایش ماندگاری زخم شود.

انسداد مسیر تنفس

اگر جراحی بینی شما شامل اصلاح تیغه بینی یا سایر مشکلات تنفسی باشد شما باید حداقل چند هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید. همانطور که گفته شد سیگار کشیدن عروق خونی را کوچک میکند و روند بهبودی را کند میکند. اگر مسیر تنفسی به درستی بهبود پیدا نکند نه تنها باعث عفونت میشود بلکه مشکلات تنفسی و دوران نقاهت طولانی تر میشود.

  تزریق چربی بدن به صورت برای جوانسازی پوست: پر کردن دائمی صورت

عوارض قلبی و افزایش فشار خون

سیگار کشیدن نه تنها فشار خون را افزایش میدهد بلکه بیمار را در معرض خطر خونریزی حین جراحی، حمله قلبی یا مسائلی که بر بیهوشی تاثیر می‌گذارند قرار میدهد. بعد از اینکه تحت عمل آسیب زا به بدن قرار گرفتید مانند جراحی، سلول های شما برای بهبودی به اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارند. نیکوتین و مونوکسید کربن موجود در سیگار باعث تنگ شدن رگ ها، کاهش اکسیژن لازم خون و کاهش سرعت بهبودی میشود. هر گونه تاخیر در روند بهبودی می‌تواند خطر عفونت و همچنین نتایج مطلوب جراحی بینی را تا حد زیادی افزایش دهد.

خطر عفونت بالا

بدن ما دائما در حال مبارزه با انواع مختلف باکتری ها، سموم و آلرژی ها است. بنابراین بعد از جراحی سلو ل های ما دو برابر کار می‌کنند تا به بهبودی بینی و تمام استخوان ها و بافت های آسیب دیده کمک کنند.
گفته میشود که نیکوتین بر سلول های خونی نتروفیل تاثیر گذار است. سلول نتروفیل تاثیر زیادی در بهبودی بافت های آسیب دیده و جلوگیری از عفونت دارد بنابراین بعد از جراحی سنگین، روند ترمیم زخم بسیار مهم است. سیگار کشیدن بعد از جراحی می‌تواند توانایی این سلول را در ترمیم مناسب بینی کاهش دهد و سلامت و نتایج مورد نظر شما را به خطر بیندازد.

افزایش خطرات بیهوشی

جراحی بینی با بیهوشی عمومی انجام میشود که خطرات جدی را در پی دارد که برای افراد سیگاری این خطرات افزایش پیدا میکند.

عدم تقارن در بینی یا نتایج ضعیف

هنگام انجام عمل بینی باید برای رسیدن به نتایج مورد انتظار به توصیه های پزشکتان عمل کنید. اما اگر سیگار بکشید ممکن است نتایج مودر نظر شما حاصل نشود.

خونریزی بیش از حد

اگر حداقل پنج روز قبل از جراحی الکل مصرف کرده باشید ممکن است در حین عمل دچار خونریزی بیش از حد شوید.

باریک شدن رگ های خونی و کاهش اکسیژن و جریان خون به ناحیه مورد نظر

سیگار رگ های خونی شما را باریک میکند. رگ های باریک شده برای رساندن اکسیژن، مواد مغذی و عوامل ترمیم کننده به زخم مشکل دارند. این مسئله می‌تواند روند بهبودی زخم را کاهش دهد. وقتی سیگار می‌کشید مونوکسید کربن وارد سلول های خونی میشود و سطح اکسیژن خون را کاهش میدهد. با توجه به اینکه اکسیژن برای بهبودی شما ضروری است سیگار روند بهبودی را کند میکند چون اکسیژن کمتری به خون شما می‌رسد.

افزایش خطر کبودی و تغییر رنگ

همه ما می‌خواهیم بعد از جراحی هر چه زودتر بینی طبیعی داشته باشیم. کبودی بعد از هر نوع جراحی از جمله جراحی بینی رایج است. اگر نمی‌خواهید بعد از جراحی صورت شما برای مدت طولانی کبود باشد باید حتما سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن کبودی را بدتر میکند و باعث می‌شود مدت طولانی تری باقی بماند.

افزایش التهاب و درد

در اکثر روش های جراحی درد و ناراحتی قابل توجهی را بعد از جراحی تجربه نمی‌کنید(به شرطی که تمام دارو های ضد درد را به موقع مصرف کنید). اما مواد شیمیایی موجود در سیگار باعث افزایش التهاب، درد و تورم در کل بدن شما میشود. سیگار همچنین تاثیر داروهای شما را کاهش میدهد و درد را بدتر میکند.

  تامپون بینی چیست؟ آیا درد دارد؟

افزایش نیاز دارویی

به طور طبیعی مصرف تنباکو، توتون و نیکوتین تاثیر دارو ها را کاهش می‌دهد. در نتیجه شما به دوز بالاتری از دارو های ضد درد، آنتی بیوتیک ها و سایر دارو ها نیاز دارید.

آیا جراحان بینی افراد سیگاری را عمل می‌کنند؟

آیا جراحان بینی افراد سیگاری را عمل می‌کننداین موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد. در حال حاضر بسیاری از جراحان بینی از انجام عمل جراحی برای افراد سیگاری خودداری می‌کنند چون سیگار کشیدن باعث ضعیف شدن نتایج درمان می‌شود بیمار بیشتر در خطر ابتلا به عوارض جراحی قرار دارد.
حتی اگر جراحی برای افراد سیگاری عوارضی نداشته باشد نتایج درمان آنها کمتر از حد ایده آل خواهد بود در نتیجه بسیاری از جراحان با تجربه از جراحی افراد سیگاری خودداری می‌کنند. بسیاری از جراحان بینی در حال حاضر بیماران را ملزم به انجام آزمایش نیکوتین در روز جراحی می‌کنند و در صورت مثبت بودن آزمایش جراحی بدون بازپرداخت هزینه های بیمار جراحی کنسل می‌شود.

اگر قبل از جراحی بینی سیگار را ترک نکنم چه می‌شود؟


اگر قبل از جراحی بینی سیگار را ترک نکنم چه می‌شوداگر قبل از جراحی بینی سیگار را ترک نکنید این احتمال وجود دارد که هیچ عارضه ای برای شما ایجاد نشود اما در معرض خطر بسیار بیشتری برای عوارض قرار دارید به طوری که زخم جراحی شما به درستی بهبود نمی‌یابد و قطعا نتایج زیبایی خوبی از جراحی حاصل نمی‌شود. برخی از عوارض ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان، عمل مجدد و درمان طولانی داشته باشند و حتی ممکن است عوارض جدی مانند عفونت زخم باعث آسیب زیبایی دائمی به محل جراحی شود.

سوالاات پرتکرار


آیا افراد سیگاری می‌توانند عمل بینی انجام دهند؟

استعمال دخانیات بر نتیجه جراحی بینی تاثیر منفی می‌گذارد و روند بهبودی را کندتر میکند. از دو هفته قبل از جراحی بینی تا دو هفته بعد از از جراحی باید از کشیدن سیگار خودداری کنید. توصیه میشود تا دو هفته بعد از جراحی بینی مصرف دخانیات را قطع کنید.

آیا سیگار کشیدن بعد از جراحی بینی خوب است؟

استعمال دخانیات و جراحی پلاستیک به خصوص بعد از جراحی زیبایی بینی با هم هماهنگ نیستند. بهتر است بعد از جراحی بینی حداقل تا یک ماه سیگار نکشید چون سیگار می‌تواند بر روند بهبودی شما تاثیر منفی داشته باشد.

اگر سیگاری هستید چگونه می‌توانید بینی خود را جراحی کنید؟


اگر سیگار می‌کشید و می‌خواهید بینی خود را جراحی کنید پزشک بیهوشی شما توصیه میکند که قبل از عمل، هر چه سریعتر سیگار را ترک کنید. همچنین باید با پزشک بیهوشی خود درباره سیگار کشیدن خود و نحوه تاثیر آن بر بیهوشی خود صحبت کنید.

آیا نیکوتین روی جراحی بینی تاثیر گذار است؟

با توجه به اینکه نیکوتین رگ های خونی را منقبض میکند روند بهبودی بینی به راحتی ضعیف می‌شود، خطر ابتلا به عفونت را افزایش میدهد یا باعث ایجاد سایر عوارضی میشود که می‌تواند منجر به جراحی دوم بینی شود.

چه مدت قبل از جراحی بینی باید سیگار را ترک کنیم ؟

ترک سیگار تنها چهار تا شش هفته قبل از جراحی و بعد از آن خطر عوارض جدی را کاهش می‌دهد و روند بهبودی را سریع تر میکند.

اگر قبل از جراحی سیگار بکشید چه اتفاقی می‌افتد؟

استعمال دخانیات جریان خون را کاهش می‌دهد و باعث میشود زخم های جراحی دیرتر بسته شوند، احتمال بهبودی کاهش می‌یابد و احتمال عفونت بیشتر میشود.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Buttonتلفن تماس