جوان سازی صورت به وسیله تزریق چربی

458

درابتدا فرضیات علت اصلی پیری صورت را فقط شلی و افتادگی پوست صورت می دانستند.تا اینکه توسط آقای کولمن فرضیه از دست رفتن چربی وبافت نرم صورت مطرح شد لذا افزایش حجم به طریق تزریق چربی به صورت می تواند صورت را جوان سازد.
مثال ساده آن یک انگور است که با کاهش حجم تبدیل به کشمش می شود.بصورت مشابه کاهش حجم صورت با افزایش سن به صورت پوست شل خود را نشان می دهد.
انجام جراحی لیفت صورت مثل این است که کشمش را به نخود تبدیل کنید (بوسیله برداشتن قسمت افتاده وشل پوست بدون اصلاح کاهش ونقصان حجم)
ولی تبدیل کشمش به انگور نیاز به اصلاح فقدان حجم دارد لذا تبدیل صورت مسن به صورت جوان و جوان سازی صورت نیاز به تزریق چربی و اصلاح نقصان حجم دارد.
جراحی لیفت صورت وبلفاروپلاستی پلک تحتانی با روش های قدیم باعث گود افتادن بیشتر چشم و چهره ای مصنوعی و نه جوان شده می شود که این مشکل با تزریق چربی واصلاح چربی پلک تحتانی با متد جابجاسازی چربی برطرف می شود وصورت با نمودی طبیعی جوان می شود.
تزریق چربی سه الگوی اساسی اصلاحی را در صورت دنبال می کند:
۱.حجم دهی وشکل دهی به صورت با اصلاح حجم(تغییر اساسی در تبدیل صورت جوان به پیر تغییر درحجم وشکل صورت است)
۲٫ایجاد مجدد برجستگی های طبیعی وزیبای گونه وصورت و ایجاد سایه های طبیعی روی صورت
۳٫شکل دهی طبیعی وزیبا به چهارچوب چشم
از۱۵ تا ۳۵سالگی بعلت کاهش کلی بافت نرم صورت فقط دچار تغییردرحجم بافت نرم صورت میشوند.از۳۵ تا ۴۵ سالگی به بعد نیروهای جاذبه وانقباض وکاهش حجم هر دو در پیری صورت دخیل می شوند.
صورت جوان حالتی شبیه به مثلث یا قلبی شکل دارد که قاعده قلب در بالا می باشد ولی صورت پیر بیشتر حالت چهارگوش ومربع دارد وتزریق چربی درتبدیل این صورت مربعی به صورت قلبی یا مثلثی جوان نقش اساسی دارد.
اصلاحاتی که با تزریق چربی می توان در صورت ایجاد کرد که منجر به جوان سازی صورت می شود شامل:
۱.ایجاد مجدد برجستگی زیبایی گونه و چاق کردن صورت
۲٫اصلاح خطوط برآمده وفرورفته در پلک تحتانی ودردیگر نواحی صورت
۳٫اصلاح خط خنده
۴.اصلاح تورفتگی شقیقه وگاهی در صورت وجود پایین گونه
۵.بالا بردن مختصر دم ابرو
۶.اصلاح چانه جلو آوردن ملایم آن واصلاح خط فک تحتانی
دربسیاری موارد که قبلا بیمار کاندید لیفت صورت می شد درحال حاضر تزریق چربی جایگزین شده است.ولی گاهی درموارد شلی شدید پوست گاهی لازم است لیفت به همراه تزریق چربی انجام شود.
چربی لازمه عمدتا از نواحی شکم و ران برداشته می شود وگاهی از پهلوها وسایر نواحی نیز می توان برداشت.لذا این کار درورزشکاران و افراد لاغر وکسانی که جراحی های وسیع قبلی شکمی داشته اند بعلت چربی کم واسکار محل جراحی قبلی کمتر توصیه می شود.
تزریق چربی خطر آمبولی چربی ندارد زیرا کانولی که بوسیله آن چربی کشیده می شود کاملا بلانت (غیرتیز)است وبهیچ وجه احتمال آمبولی چربی نداردو بی خطر است.
این کار با خواب عمیق (deep sedation)انجام می شود یعنی بی حسی عمیق بدون لوله گذاری تا بهترین کیفیت جراحی حاصل شود.
معمولا در صورتی که فرد چربی زیادی داشته باشد ترجیح جراح این است که چربی بیشتری بکشد ومابقی چربی را به ایشان جهت نگهداری در فریزرتحویل دهد.
چون چربی مربوط به خود فرد است پس نمی زند ومشکلات اینچنینی ندارد .
جذب شدن چربی بسیاربستگی دارد به :
۱-نحوه تهیه چربی
۲-نحوه تزریق چربی
اگر در هنگام تهیه چربی از روش هایی استفاده شود که آسیب کمی به سلول های چربی بزند پایداری چربی بالاست.
اگرتزریق چربی به روش کلاسیک وعلمی ودرپلان های مختلف بافتی انجام شود پایداری زیادی خواهد داشت وجزیی ازبافت صورت خواهد شد وجذبش بسیار کم خواهد بود.
با این حال گاهی اوقات نیاز به تکرار تزریق چربی وجود دارد که با استفاده از اضافه چربی های گرفته شده این کار انجام می شود.
امروزه یکی از بهترین وکم عارضه ترین روش های جوان سازی صورت تزریق چربی به صورت می باشد که استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است وجایگزین بسیاری از روش های جوان سازی جراحی دیگر صورت شده است.

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است