رینوپلاستی بینی چیست؟ – جراح بینی اصفهان دکتر سهرابی

جراحی رینوپلاستی

شما می‌توانید با استفاده از عمل جراحی رینوپلاستی که برای زیبایی بینی یا بهبود عملکرد آن و یا به هر دوی این دلایل انجام می‌شود، ساختار بینی تان را تغییر دهید. در هر صورت، خواست دکتر سهرابی این است که بتوانید بهتر نفس بکشید و همچنین احساس بهتری درمورد شکل بینی‌ خود داشته باشید. دکتر سهرابی برای هر دو نوع اصلاح زیبایی و عملکرد، هر دو تکنیک جراحی رینوپلاستی اولیه و ثانویه (اصلاحی) را ارائه می‌دهد.

با مراجعه به مطب دکتر حمیدرضا سهرابی عضو انجمن جراحان بینی امریکا، میتوانید مطمئن باشید که نتیجه مورد انتظار را از جراحی بینی دریافت میکنید. جهت انجام مشاوره و یا رزرو نوبت میتوانید از راه های ارتباطی زیر اقدام کنید. 

رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) چیست؟

رینوپلاستی

 

رینوپلاستی اساساً یک عمل جراحی برای تغییر ساختاری بینی است، که می‌تواند برای بهبود عملکرد یا زیبایی بینی انجام شود. رینوپلاستی برای بهبود عملکرد بینی  که به آن ترمیم مجرای بینی هم گفته می‌شود، عبارت است از صاف کردن غضروف و استخوان تقسیم کننده داخل بینی (تیغه) جهت بهبود تنفس و رفع گرفتگی بینی و همچنین صاف کردن دیواره‌های کناری بینی. رینوپلاستی زیبایی هم عبارت است از تغییر ساختمان بیرونی بینی برای بهبود تعادل و ظاهر چهره.

در مواردی که یک بیمار برای اولین بار از عمل جراحی برای تغییر ساختار بینی‌ اش استفاده می‌کند (رینوپلاستی اولیه) احتمال موفقیت‌آمیز بودن عمل بیشتر است. زمانی می‌توان از یک رینوپلاستی ثانویه استفاده کرد که برای اصلاح ظاهر بینی یا بهبود بیشتر تنفس به یک عمل جراحی اضافی نیاز باشد.

مراحل عمل رینوپلاستی چیست؟

مراحل عمل رینوپلاستی چیست؟
جراحی رینوپلاستی شامل مراحل زیر است:

داروهایی برای راحتی شما در حین عمل جراحی تجویز می‌شوند. این داروها عبارتند از آرام بخش‌هایی که در ورید بیمار تزریق می‌شوند یا بیهوشی عمومی پزشک بهترین گزینه را برای شما توصیه خواهد کرد.

رینوپلاستی یا بصورت عمل بسته انجام می‌شود، که در آن برش‌ها داخل بینی مخفی شده‌اند، یا بصورت عمل باز، که در آن برش در عرض کلوملا زده می‌شود، بافت کلوملا نوار باریکی است دو پره بینی را از هم جدا می‌کند. از طریق این برش‌ها، پوستی که روی استخوان بینی و غضروف‌های آن را می‌پوشانده به آرامی برداشته شده و به پزشک امکان دسترسی برای تغییر شکل ساختار بینی را می‌دهد.

سایز بینی بیش از حد بزرگ را می‌توان با برداشتن استخوان یا غضروف کاهش داد. گاهی اوقات، جراحی بینی به گرافت‌های اضافی غضروف نیاز پیدا می‌کند.

در بیشتر موارد، از غضروف دیواره بینی (سپتوم)، جدا کننده دو پره بینی، برای این منظور استفاده می‌شود. گاهاً غضروفی از گوش یا در موارد نادر از بخشی از غضروف قفسه‌های سینه نیز می‌توان استفاده کرد.

اگر سپتوم کج باشد، می‌توان آن را صاف کرد و برآمدگی آن در داخل بینی را نیز کاهش داد تا تنفس آسان‌تر شود.

برای چند روز آتل و گاز پانسمان داخل بینی از ساختار جدید بینی حمایت می‌کنند تا بافت آن شروع به التیام یافتن نماید. اطلاعات بیشتر درباره نتایج رینوپلاستی را ایجاد دریافت کنید.

چرا به رینوپلاستی نیاز دارید؟

چرا به رینوپلاستی نیاز دارید

 

چند دلیل برای انتخاب رینوپلاستی توسط یک فرد وجود دارد. آلرژی‌ها، آسیب‌دیدگی بینی یا بدشکلی مادرزادی تیغه بینی می‌توانند باعث گرفتگی راه تنفس بینی شوند. افراد، انجام رینوپلاستی زیبایی را به دلیل آسیب‌دیدگی یا نارضایتی از شکل بینی‌شان انتخاب می‌کنند.برای افرادی که دچار گرفتگی و مشکل تنفس از بینی هستند، با استفاده رینوپلاستی غضروف و استخوان تقسیم کننده داخل بینی (تیغه) و همچنین دیواره‌های کناری بینی صاف می‌شود، که با این کار هم تنفس و کیفیت زندگی این افراد بهبود می‌یابد. رینوپلاستی زیبایی می‌تواند هم تعادل چهره مراجعین و هم اعتماد به نفسشان را بهبود دهد. گاهی اوقات نیز مراجعین خواستار انجام همزمان هر دو عمل جراحی می‌شوند.

رینوپلاستی برای درمان

جراح با کمک شما تعیین می‌کند که انجام رینوپلاستی به چه روشی برایتان مناسب است.

 

رینوپلاستی برای بهبود عملکرد

رینوپلاستی برای بهبود عملکرد

جراحان برای صاف کردن و تغییر شکل غضروف تیغه بینی و افزایش جریان هوا جهت بهتر شدن تنفس از شیوه اندوونازال  (درون بینی) یا شیوه متعارف رینوپلاستی باز استفاده می‌کنند. رینوپلاستی برای بهبود عملکرد را می‌توانید مانند یک نوار داخل بینی برای تصحیح تنفس  تصور کنید که متناسب با بینی شما ساخته شده است. این نوع جراحی می‌تواند بدون تأثیر گذاشتن بر شکل یا ظاهر بینی‌تان نحوه تنفس شما را به طور کامل تغییر دهد.

رینوپلاستی زیبایی

 

در عمل‌هایی که برای تغییر ظاهر بینی انجام می‌شوند، اولین و مهمترین هدف ما حفظ مسیر هوا است تا فرد بتواند به راحتی نفس بکشد. برای کمک به اصلاح شکل بینی بیماران از انواع مختلفی از تکنیک‌های پیشرفته استفاده می‌ شود، از جمله:

•    برداشتن استخوان از پل بینی

•    باریک کردن یا اصلاح نوک بینی

•    افزایش طول، کوتاه کردن یا کاهش اندازه بینی

•    باریک یا پهن کردن بینی

•    صاف کردن بینی

برای بیمارانی که قصد دارند هم مجرای تنفسی بینی و هم ظاهر آن را بهبود دهند، می‌توان رینوپلاستی برای بهبود عملکرد و رینوپلاستی زیبایی را همزمان انجام داد.

رینوپلاستی همان جراحی زیبایی بینی یا جراحی پلاستیک بینی میباشد. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این عمل  و آگاهی از تمامی جزئیات مربوط به آن از جمله: کاندیدهای مناسب برای عمل، مراقبتهای قبل و بعد از عمل، روش انجام عمل، عوارض جراحی بینی ، خطرات،هزینه و ... مقاله زیر را مطالعه فرمایید. همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی

سوالات متداول

سوالات متداول
در ادامه میتوانید پاسخ پرسش های خود را درباره جراحی زیبایی بینی بیابید:

همراه با رینوپلاستی شما اصطلاحات "باز" و "بسته" را خواهید شنید. دانستن تفاوت بین این دو تکنیک جراحی مهم است و همچنین باید در مورد بهترین شیوه جراحی برای شما از جراح خود سوالاتتان را بپرسید. در رینوپلاستی "بسته"، برش‌ها داخل بینی زده می‌شود. در رینوپلاستی "باز"، پزشک دقیقاً قاعده بینی را در محل کلوملا برش می‌زند. بافت کلوملا نواری باریک است که پره‌های بینی را جدا می‌کند. رینوپلاستی بسته بیشتر از نوع دیگر جراحی انجام می‌شود. برخی پزشکان می‌گویند، رینوپلاستی بسته سریع‌تر از رینوپلاستی باز بهبود می‌یابد، در حالیکه سایرین می‌گویند رینوپلاستی باز کنترل بیشتری را در حین عمل برای پزشک فراهم کرده و همچنین نتایج یکنواخت‌تری ایجاد می‌کنند.

ریکاوری پس از رینوپلاستی مستلزم به زمان و صبوری است. بلافاصله پس از جراحی، انتظار تورم و کبودی را داشته باشید، که این کبودی می‌تواند شامل سیاه شدن زیر چشم نیز باشد. بسیاری از بیماران می‌گویند در این دوره از کیپ شدگی بینی رنج برده و مجبور بودند از دهان تنفس کنند. در حالیکه درد می‌تواند یکی از عوامل باشد، ولی انتظار نداشته باشید که در این دوران براحتی بخوابید یا ظاهری دلنشین داشته باشید. حدود یک هفته پس از جراحی، بسته به پیشرفت بهبودی شما، آتل و/یا گاز پانسمان قرار گرفته در بینی شما باز شده یا خارج خواهد شد. پس از این مرحله، می‌توانید از راه بینی تنفس کنید و خواب بهتری داشته باشید و همچنین بینی خود را نظافت کنید. پس از 10 الی 14 روز، تورم و کبودی به قدر کافی فروکش خواهد کرد تا بتوانید به سر کار و/یا مدرسه (دانشگاه) بازگردید و همچنین سایر فعالیت‌های سبک خود را انجام دهید. اکثر پزشکان توصیه می‌کنند حداقل یک ماه برای از سر گرفتن فعالیت‌های و ورزش‌های شدید صبر کنید. از استفاده از عینک یا عینک آفتابی بپرهیزید تا وقتی پل بینی التیام یابد. همچنین الزامی که برای جلسات پیگیری به جراح خود مراجعه کنید

نتایج رینوپلاستی احتمالاً به مرور زمان تغییر خواهد کرد. چندین ماه و گاهی اوقات یک سال طول می‌کشد تا تورم فروکش کند. بسیاری از پزشکان حداقل یک سال پس از جراحی صبر می‌کنند تا درباره انجام رینوپلاستی ثانویه (ترمیمی) تصمیم گیری کنند. برخی از پزشکان حتی زمان طولانی‌تری را پیشنهاد می‌کنند زیرا نوک بینی بعد از این مدت نیز همچنان نرم‌تر شده و تورم کاهش می‌یابد.

بسیاری از افراد تا چند روز از داروهای مسکّن تجویزی استفاده می‌کنند سپس داروی مسکّن خود را داروی بدون نسخه تغییر می‌دهند. شاید تغییراتی را در تنفس خود (تجربه کنید و همچنین نیاز باشد تا بصورت نشسته بخوابید، که برای کاهش تورم توصیه می‌شود. این کار احتمالاً سخت‌تر از سر کردن با درد بینی خواهد بود. بسیاری از بیماران می‌گویند دردناک‌ترین بخش عمل برداشتن پانسمان داخل بینی یا پرکننده‌هایی است که برای کنترل خونریزی استفاده شده بودند. هرچند، هر پزشکی از پانسمان داخل بینی استفاده نکرده و حتی آن را توصیه نمی‌کند. حتماً از جراح خود روش ترجیحی جراحی او را سوال کنید.

برای رینوپلاستی، باید جراحی بیابید که تجربه فراوانی داشته باشد . همانطور که لیست خود را برای انتخاب جراحان خوب کوچک و کوچکتر می‌کنید، حتماً سعی کنید به چند پزشک برای انجام جلسه مشاوره مراجعه کنید. رینوپلاستی انتخاب بزرگی است و همچنین راحت بودن شما با جراح نیز بسیار اهمیت دارد. رینوپلاستی خوب، آن عملی است که با ترکیب صورت شما همخوانی داشته باشد، یعنی پس از دیدن نتایج انگار که با همین بینی بدنیا آمده‌اید.

هزینه رینوپلاستی به چندین عامل بستگی دارد، ولی جراحان می‌گویند که بیماران در واقع دستمزد تجربه جراح را می‌دهند. هرچه جراح تجربه و سابقه بیشتری در انجام رینوپلاستی‌های موفق داشته باشد، هزینه و دستمزد بالاتری نیز خواهد داشت.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است