شکستگی بینی: علائم و درمان (جراحی بینی شکسته)

photolibrary_rf_photo_of_woman_with_sinus_pain-493x280

شکستگی‌های بینی به دلیل آسیب‌ های وارده به صورت در ورزش‌ های پربرخورد یا زمین خوردن رخ می‌دهند. هنگامی که یک درگیری فیزیکی یا یک تصادف خودرو باعث شکستگی بینی می‌شود، این تنها ظاهر صورت نیست که دچار مشکل می‌شود. زیرا اغلب بیمارانی که دچار شکستگی بینی می‌شوند، علاوه بر اینکه مجبورند با تغییر قابل توجهی که در چهره‌شان رخ داده کنار بیایند، ممکن است برای تنفس نیز دچار مشکل شوند. علائم شکستگی بینی عبارتند از:

  • کبودی، تورم و حساسیت به لمس در اطراف بینی
  • خونریزی بینی
  • بدشکلی، چرخش یا ترک‌خوردگی بینی
  • انسداد یک یا هر دو نوستریل یا سوراخ‌های بینی
  • انحراف تیغه بینی
  • تغییر رنگ شبیه به کبودی در زیر چشم

راه ها و روش های درمان

گاهی اوقات می‌توان آثار شکستگی بینی را با یک عمل جا اندازی ساده رفع کرد، اما در اکثر موارد برای بازیابی کامل عملکرد و زیبایی ظاهر بینی به عمل شکستگی بینی نیاز است. بسته به شدت علایم شکستگی بینی، ممکن است به یک یا چند عمل جراحی نیاز باشد.

جااندازی بسته شکستگی بینی

پس از آسیب‌ دیدن بینی، 7 تا 14 روز فرصت برای جااندازی استخوان شکسته بینی وجود دارد. این کار نه به شکستن مجدد استخوان‌ها نیاز دارد و نه به هرگونه تکنیک پیشرفته‌ای. در این روش تنها نیاز است که بینی بیمار به قدری بی‌حس شود که در حین جاانداختن استخوان هیچ ناراحتی یا دردی را احساس نکند.

جااندازی باز شکستگی بینی

پس از فرصت 14 روزه فوق‌الذکر، استخوان‌های جابجا شده بینی مراحل اولیه بهبودی خود را طی کرده و در وضعیت جدید خود محکم شده‌اند. به همین دلیل، برای برگرداندن استخوان‌های بینی به وضعیت اولیه آن‌ها به انجام اقدامات پیچیده‌تری نیاز خواهد بود. جااندازی باز به این معنی است که برای دسترسی به استخوان‌های شکسته باید شکاف‌هایی در بینی ایجاد شود. البته اگر بیمار طی مدت 7 تا 14 روز پس از آسیب‌دیدگی بینی از درمان شود نیازی به جااندازی باز نخواهد بود.

  ورم بینی بعد از عمل جراحی زیبایی و راه های کاهش آن

رینوپلاستی

رینوپلاستی که معمولاً به آن عمل جراحی زیبایی بینی هم گفته می‌شود، عملی است که توسط یک جراح ماهر زیبایی صورت انجام می‌شود که می‌تواند برای بازیابی زیبایی ظاهری بینی از تکنیک‌های مختلفی استفاده کند. در این عمل، استخوان‌ها و غضروف بینی اصلاح شده یا برداشته می‌شوند و گاهی نیز برای بازسازی ساختمان بینی بافت‌هایی اضافه می‌شود، اما پوست بینی بدون تغییر باقی می‌ماند. البته، وقتی که ساختمان استخوان زیر پوست اصلاح شد، پوست هم مطابق با فرم جدید بینی حالت می‌گیرد، که همین باعث بهبود نتیجه نهایی می‌شود.

به ندرت پیش می‌آید که در کنار جااندازی بسته استخوان بینی عمل جراحی بینی هم انجام شود، درحالی که بسیاری از افرادی که شکستگی‌های قدیمی بینی دارند و برای درمان‌ شکستگی بینی روش جااندازی باز را انتخاب کرده‌اند، همزمان گزینه جراحی زیبایی بینی را نیز انتخاب می‌کنند.

سپتوپلاستی

در سپتوپلاستی، جراح با اصلاح انحراف تیغه بینی تعادل و توازن را بین دو حفره بینی برقرار می‌کند. در بسیاری از شکستگی‌های بینی، تیغه بینی دچار انحراف می‌شود، که این باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود، زیرا در این حالت یک یا هر دو حفره بینی مسدود می‌شوند.

اینکه به انجام یک یا هر دو عمل نیاز باشد، به شدت شکستگی بستگی دارد.

نحوه عمل جراحی شکستگی بینی

شرایط هر یک از بیماران دچار عوارض شکستگی بینی با دیگری متفاوت است و برای همین جراح برای هر بیمار از روش درمانی متفاوتی استفاده می‌کند.‌ بیمار، به هر کدام از گزینه‌های جااندازی بسته، جااندازی باز، رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی)، سپتوپلاستی و یا هرگونه ترکیبی از آن‌ها که نیاز داشته باشد، در هر صورت باید مراحل زیر را پشت سر بگذارد:

  مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی (نقاهت عمل بینی)

مشاوره اولیه

همیشه ارزیابی شکستگی بینی با یک مشاوره اولیه در مطب متخصص شروع می‌شود. متخصص، بینی و ساختار صورت بیمار را بررسی کرده، آسیب ساختاری وارده را ارزیابی می‌کند و درمورد ترمیم بینی بیمار توصیه‌هایی را ارائه می‌دهد. به علاوه، عکس‌های رادیولوژی بررسی می‌شوند و در صورت نیاز عکس‌های دیگری گرفته می‌شود. همچنین، پزشک هرگونه محدودیت احتمالی ناشی از شرایط جاری پوست و ساختار بینی بیمار را به دقت توضیح می‌دهد. ضمناً، در این زمان، از چهره بیمار عکس‌های پیش از عمل گرفته می‌شوند. برای اطلاع دقیق از هزینه عمل شکستگی بینی می‌توانید با پزشک مشورت نمایید.

 روز عمل

برای اطمینان از راحتی بیمار در تمام طول عمل، از داروهای درون‌ وریدی یا بیهوشی عمومی برای بی‌حسی استفاده می‌شود. بسته به شکل و فرم بینی بیمار، جراح برای دسترسی به ساختار داخلی بینی از یک یا ترکیبی از چهار روش‌ فوق‌الذکر استفاده می‌کند.
پزشک پس از پایان کار شکاف‌ها را با بخیه می‌بندد، و ممکن است برای کنترل خونریزی از تامپون بینی  استفاده کند، و همچنین برای کنترل ورم و ثابت نگه داشتن بینی یک گچ (قالب گچی) سبک روی بینی قرار می‌دهد. قبل از ترخیص بیمار تامپون‌های بینی برداشته می‌شوند. گچ هم بعد از یک هفته باز می‌شود.

مراقبت‌ های بعد از عمل

از آنجا که جراحی شکستگی بینی یک عمل سرپایی است بیماران می‌توانند کمی بعد از عمل مرخص شوند. اگر از بیهوشی عمومی استفاده شد، بیمار توانایی رانندگی را نخواهد داشت، و برای رفتن به خانه و همچنین در طول چند ساعت بعد از عمل به یک همراه و مراقب نیاز خواهد داشت.

بعد از عمل، پزشک داروهای مسکن تجویز می‌کند و به علاوه بیمار باید طی چند روز اول بعد از عمل انتظار بروز کمی تورم، گرفتگی و کبودی را در بینی خود داشته باشد، که البته بعد از چند هفته از بین می‌روند.

  عوارض عمل جراحی زیبایی بینی

معمولاً، بیماران می‌توانند طی یک هفته بعد از عمل به کار و فعالیت‌های روزمره خود برگردند، اما باید تا 3 تا 6 هفته بعد از عمل از انجام فعالیت‌های شدید جسمانی پرهیز کنند. در طول دوره بهبودی، بیمارانی که عینک می‌زنند می‌بایست از قرار دادن عینک بر روی پل بینی اجتناب کنند.

مزایای جراحی زیبایی بینی

استفاده از جااندازی بسته، جااندازی باز، رینوپلاستی و یا سپتوپلاستی برای بیمارانی که دچار شکستگی بینی شده‌اند مزایای بسیاری دارد، از جمله:

 ترمیم ظاهر

عمل بینی شکسته می‌تواند ظاهر بینی را به شرایط اولیه یا پیش از حادثه برگرداند. در بسیاری موارد، انجام عمل رینوپلاستی می‌تواند ظاهر بینی را بهبود بخشیده و بیمار را صاحب یک بینی جدید کند که از بینیِ پیش از شکستگی متقارن‌تر و خوش‌فرم‌تر است. اغلب بیماران می‌گویند که بینی جدیدشان را از بینی قدیمی‌شان بیشتر دوست دارند.

راحت‌ تر شدن تنفس

وجود شکستگی در ساختار داخلی بینی می‌تواند باعث اختلال و مشکل در تنفس شود. با استفاده از جراحی شکستگی بینی می‌توان، با بازسازی داخل بینی این مشکلات را رفع کرد تا بیمار بتواند به صورت طبیعی نفس بکشد

بهبود سلامتی

مسدود شدن راه تنفس می‌تواند باعث مشکلات زیادی برای سلامتی شود. جراحی زیبایی بینی می‌تواند از طریق بهبود جریان هوا در بینی به جلوگیری از دچار شدن بیمار به مشکلات شایع بهداشتی ناشی از اختلال در جریان هوا در بینی کمک کند.

افزایش عزت نفس

هیچ چیز نمی‌تواند بیشتر از بدشکل شدن بینی پس از یک شکستگی، باعث کمرویی یک بیمار شود. با انجام اعمال جراحی مناسب، بیمار خواهد توانست یک بار دیگر از ظاهر طبیعی بینی خود لذت برده و از افزایش اعتماد به نفسی که به دنبال آن می‌آید بهره‌مند شود.

مقالات مرتبط

تلفن تماس