عمل جراحی انحراف بینی

su

انحراف بینی عارضه ای است که طی آن، تیغه ی بینی (استخوان و غضروفی که حفره ی بینی را به دو قسمت تقسیم می کنند) از محل خود در مرکز دور بوده و یا کج است. انحراف بینی باعث ایجاد دشواری در نفس کشیدن خواهد شد. بیشتر افراد دچار نوعی عدم تقارن در کانال های تنفسی خود می باشند، در واقع تخمین زده می شود که 80 درصد افراد دارای نوعی انحراف در تیغه ی بینی خود می باشند. البته تنها در موارد انحراف شدید، مشکلات تنفسی جدی به وجود آمده و فرد نیاز به درمان دارد.

علت ها و دلایل

برخی از افراد با این عارضه متولد شده و برخی دیگر در اثر ضربه و آسیب به انحراف یا کجی بینی دچار می شوند.

علائم و نشانه ها

یکی از بارزترین علائم انحراف بینی، گرفتگی و انسداد بینی است که معمولا یک طرف بینی گرفتگی بیشتری نسبت به طرف دیگر دارد. انسداد بینی ممکن است باعث دشواری در تنفس شود. عفونت مکرر سینوس ها نیز می تواند نشانه ای برای انحراف بینی باشد. از دیگر علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • خون دماغ شدن
  • درد در ناحیه ی صورت
  • سر درد
  • آبریزش بینی
  • نفس کشیدن با صدای بلند و خرناس کشیدن به هنگام خواب

انحراف بینی همچنین ممکن است باعث آپنه ی خواب شود ، یک عارضه ی خطرناک که تنفس فرد طی خواب قطع می شود.

درمان انحراف بینی

در برخی موارد، علائم انحراف بینی را می توان به کمک دارو از بین برد. اگر به کمک دارو نتوان به نتیجه ی مطلوب رسید، یک عمل انحراف بینی به نام سپتوپلاستی لازم است که طی آن تیغه ی کج شده را اصلاح و تنفس را تسهیل می کنند.

  متخصص جراحی زیبایی بینی: بررسی صلاحیت و فاکتورهای مهم جراح خوب

عمل جراحی انحراف بینی

در طول سپتوپلاستی (عمل انحراف بینی)، جراح، یک برش کوچک روی تیغه ی بینی ایجاد کرده و استخوان یا غضروف اضافه را بر می دارد، بدین ترتیب راه های تنفسی در سوارخ های بینی با یکدیگر برابر می شوند.

در برخی موارد، یک عمل زیبایی بینی به همراه سپتوپلاستی انجام شده و بدین ترتیب ظاهر بینی نیز بهبود می یابد. به این عمل سپتوراینوپلاستی می گویند. همچنین ممکن است که عمل سپتوپلاستی همراه با جراحی سینوس ها انجام شود.

جراحی برای درمان انحراف بینی، معمولا به صورت سرپایی و تحت دارو های بی حسی موضعی انجام می شود. این عمل بسته به میزان انحراف، بین یک ساعت تا یک ساعت و نیم زمان می برد. فرد 3 تا 4 ساعت پس از انجام جراحی می تواند به خانه باز گردد.

پس از انجام عمل جراحی انحراف بینی، اسپلینت های داخلی و مواد نرم مخصوصی را به منظور حفظ ثبات تیغه ی بینی پس از جراحی، درون بینی قرار می دهند. اگر تنها عمل انجام شده سپتوپلاستی (عمل انحراف بینی) باشد، به احتمال زیاد هیچ گونه التهاب و کبودی پس از عمل به وجود نیامده و یا بسیار خفیف خواهد بود. با این حال، در صورت انجام سپتوراینوپلاستی (عمل انحراف بینی با زیبایی)، حدود 1 تا 2 هفته التهاب و کبودی پس از عمل، طبیعی خواهد بود.

در صورت امکان، بهتر است که جراحی انحراف  تیغه بینی هنگامی انجام شود که رشد بینی کامل شده باشد، در حدود 15 سالگی.

روش های جدید به علت انحراف بینی در حال گسترش اند که طی آن ها از بالون استفاده می شود و می توان آن ها را در مطب پزشک و با همان امکانات انجام داد. این اعمال معمولا برای موارد خفیف تر انجام می شوند.

  گالری عکس

خطرات و عوارض

هیچ عمل جراحی کاملا بی خطر نیست و نکته ای که اهمیت دارد، بالا تر بودن سطح فواید عمل (در این مورد تنفس راحت تر) نسبت به سطح مضرات آن می باشد. سپتوپلاستی و سپتوراینوپلاستی اعمال رایج و بی خطر می باشند که عوارض جانبی نادری دارند. با این وجود، قبل از انجام این جراحی ها، با پزشک در مورد خطرات احتمالی مشورت کنید.

خطرات و عوارض انحراف بینی و یا عمل زیبایی بینی، با وجود نادر بودن عبارت اند از :

  • عفونت
  • خونریزی
  • سوراخ شدن تیغه ی بینی
  • از دست دادن حس بویایی

اگر علائم خاصی دارید و حدس می زنید که به انحراف بینی مبتلا باشید، به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. ممکن است به وجود آمدن بسیاری از این علائم به دلایلی غیر از انحراف بینی باشند، مانند سینوزیت مزمن و یا آلرژی. مطمئن شوید که تشخیص پزشک از وضعیت شما دقیق است تا بتوانید انتظار درمان مناسب داشته باشید.

 

مقالات مرتبط

تلفن تماس