عمل کوچک کردن بینی: قبل از عمل، روش انجام و مراقبت های پس از آن

کوچک کردن بینی

یکی از رایج‌ ترین عمل‌های جراحی پلاستیک تغییر شکل دادن بینی است که هم برای کوچک کردن بینی و هم بزرگ کردن بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل نوک، پل و سوراخ‌ های بینی و همچنین زاویه بین بینی و لب بالایی را می‌توان تغییر داد. مشکلات تنفسی را نیز گاهی اوقات می‌توان همزمان با جراحی زیبایی بینی اصلاح کرد.بینی جزء مرکزی صورت است و اهمیت بسیاری در جذابیت و زیبایی چهره دارد. بسیاری خود را به دلیل بیش از اندازه بزرگ مانند بینی عقابی یا کوچک بودن بینی یا ویژگی‌های خاص آن نا زیبا می‌پندارند. مشخصه‌ های اصلی بینی از والدین به ارث می‌رسد و بینی با همان ویژگی‌های ارثی در دوران نوجوانی تا سن 16 سالگی رشد می‌کند و پس از آن رشدش متوقف می‌شود. بنابراین بدیهی است که عمل کردن بینی در سنین پایین‌تر از 16 سالگی عاقلانه نیست. زیبایی بینی بدون جراحی با تزریق ژل و چربی نیز یکی از روش های کوچک کردن بینی به صورت غیرتهاجمی است؛ کوچک کردن بینی بدون عمل جراحی که معمولاً به وسیله تزریق ژل و در برخی موارد تزریق چربی انجام می‌شود به شما کمک می‌کند تا بدون قرار گرفتن تحت عمل‌های جراحی ظاهر بینی خود را اصلاح کنید.

عمل جراحی کوچک کردن بینی میتواند در بهبود ظاهر فرد تاثیر زیادی بگذارد.  در این خصوص یک پزشک متخصص بهترین فرد برای مشاوره دادن به شما و تصمیم گیری درباره جراحی و شکل نهایی بینی با توجه به دیگر بخش های اعضای صورت شما می باشد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه ی جراحی کوچک کردن بینی میتوانید سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ مطرح کرده و پاسخ خود را در سریع ترین زمان ممکن دریافت کنید. همچنین برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت به صورت تلفنی می توانید از طریق شماره تلفن 36264272 و 36274746 با مطب جراح متخصص و مجرب زیبایی، دکتر سهرابی ، تماس بگیرید.

فهرست مطالب

چه کسانی کاندیدای مناسب جهت انجام عمل رینوپلاستی هستند؟

چه کسانی کاندیدای مناسب جهت انجام عمل رینوپلاستی هستند

کاندیدای مناسب برای کوچک کردن بینی، افرادی هستند که از ظاهر بینی‌شان راضی نیستند و به خاطر داشتن بینی بزرگ خجالت زده شوند، خصوصاً اگر سوراخ‌ها یا پره‌های بینی آن‌ها پهن و یا خیلی باز باشد. این احساس خجالت ممکن است روی عزت نفس یا اعتماد به نفس فرد تأثیر منفی داشته باشد و با انجام عمل جراحی کوچک کردن بینی که در آن، حفره‌های بینی کوچک‌تر و بسته‌تر می‌شوند، فرد می‌تواند اعتماد به نفس خود را بالاتر ببرد. برای انجام عمل جراحی کوچک کردن بینی، کاندیدای این عمل باید از سلامت عمومی کافی برخوردار باشد. کاندیدای این عمل نباید به هیچ گونه بیماری مبتلا باشد، زیرا در این صورت این عمل جراحی زیبایی بینی می‌تواند به خطری برای تندرستی عمومی یا سلامتی بلند مدت او تبدیل شود.

قبل از عمل جراحی چه اقداماتی انجام می‌گیرد؟

قبل از عمل جراحی چه اقداماتی انجام می‌گیرد

قبل از عمل جراحی کوچک کردن بینی، باید با پزشک جراح خود ملاقاتی داشته باشید تا درباره‌ی علت تمایلتان به انجام جراحی و  نتایجی که از این عمل انتظار دارید صحبت کنید. پزشک از هر مشکل و بیماری‌ها که هم اکنون دارید یا قبلاً داشته‌اید،یادداشتی تهیه می‌کند. همچنین شرحی از داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید خواهد نوشت که شامل داروهای گیاهی و داروهایی که با بدون نسخه‌ی پزشک مصرف می‌شوند نیز می‌باشد. پزشک جراح شما، بینی‌تان را معاینه و بررسی می‌کند. از شما می‌خواهد تا فرم رضایت نامه‌ای را برای گرفتن و ذخیره کردن تصاویری از شما و نیز استفاده از آن‌ها امضا کنید. همچنین ممکن است از شما بخواهد تا با یکی دیگر از اعضای تیم پزشکی همچون روانشناس، صحبت کنید. او قد و وزن شما را اندازه‌گیری خواهد کد تا مطمئن شود که انجام عمل جراحی برای شما خطری ندارد. اگر دچار اضافه‌وزن باشید یا قصد باردار شدن داشته باشید، ممکن است به شما توصیه کند که انجام این عمل را به تأخیر بی اندازید.

روش انجام جراحی کوچک کردن بینی

بدنه بینی که پوست بر روی آن کشیده شده است، در عمل کوچک کردن بینی، کوچک می‌شود، البته به خود پوست اصلاً دست زده نمی‌شود؛ جراح از زیر پوست از طریق برش‌های ایجاد شده در داخل سوراخ‌ های بینی به بدنه بینی متشکل از استخوان در قسمت بالایی و غضروف (نرمه استخوان) در نیمه پایینی دسترسی پیدا می‌کند. بدنه بینی را به عنوان سقف خانه در نظر بگیرید. به منظور صاف کردن ساختار بینی و نزدیک‌ تر کردن پل آن به صورت برآمدگی یا پیرو مثال اتخاذ شده "خرپشته سقف" باید بریده شود و از بین برود. سپس دو سمت بینی برای بازسازی "برآمدگی" یا خط پل جدید با بریدن استخوان‌های بینی در محل اتصال به استخوان‌های گونه به یکدیگر نزدیک می‌شود. خاصیت ارتجاعی پوست پوشش دهنده این امکان را فراهم می‌آورد تا پوست منقبض شود و به خوبی روی بدنه کوچک‌ تر را بپوشاند.عرض بینی در عمل جراحی کوچک شدن بینی به نحو چشمگیری کاهش می‌یابد، بنابراین طبیعی است که سوراخ‌های بینی قبلی برای بینی جدید بسیار بزرگ خواهد بود. به همین دلیل سوراخ‌های بینی نیز با برداشتن بخش کوچکی از پوست کف سوراخ بینی کوچک می‌شود و در نتیجه اثر زخم بسیار ظریفی در هر سمت به جا می‌ماند. کوتاه کردن بینی و باریک کردن نوک حجیم بینی نیز با کاستن از مقدار غضروف شکل دهنده انتهای بینی امکان‌پذیر است. مشکل تنفسی بینی را نیز می‌توان به طور همزمان با تنظیم موقعیت تیغه استخوانی جدا کننده دو سمت بینی از یکدیگر بهبود بخشید که در اصطلاح سپتوپلاستی یا اصلاح تیغه میانی بینی نامیده می‌شود. تناسب دیگر اجزاء صورت، مانند استخوان‌های گونه و چانه، گاهی اوقات بر اندازه بینی تأثیر می‌گذارد، به همین جهت توصیه می‌شود تا برای طبیعی ساختن ظاهر صورت این اجزاء را نیز یا همزمان با کوچک کردن بینی استخوانی یا در عمل جداگانه‌ای تغییر داد. بزرگ بودن سوراخ‌های بینی باعث می‌شود بینی به صورتی نامتناسب با بقیه قسمت‌های صورت، بزرگ نشان داده شود. بزرگی نوک بینی باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن نمای بینی می‌شود. روش‌های مختلفی جهت باریک‌تر کردن بینی‌های پهن و کوچک کردن سوراخ بینی‌های گشاد و یا بزرگ وجود دارد. پزشکان با شکاف دادن قسمت‌هایی از بافت‌های احاطه کننده اطراف سوراخ بینی و پره های بینی ، آن را کوچک می‌کنند. نتیجه این عمل کوچک‌تر شدن سوراخ بینی است ولی در این روش جای زخم ناشی از عمل کاملاً مشخص است.

تجربه زمان عمل

اکثر جراحان ترجیح می‌دهند تا عمل  کوچک کردن بینی را تحت بیهوشی عمومی انجام دهند، به همین دلیل بیمار باید دست‌کم شب روز عمل را در بیمارستان بستری شود. این عمل تقریباً بدون درد است و درد پس از عمل به راحتی با مصرف مسکن‌های ملایم تسکین می‌یابد. بااین حال بیمار پس از عمل کوچک کردن بینی به دلیل وجود پانسمان درون سوراخ بینی ناراحت است، این پانسمان که یک تا دو روز در بینی باقی می‌ماند، مانع تنفس از راه بینی می‌شود. به علاوه بیمار باید وجود اسپلینت یا آتل محکمی را نیز روی بینی تحمل کند که استخوان‌ها را در موقعیت مناسب نگه می‌دارد.

نتایج

بروز مقداری کبودی و ورم، به ویژه در اطراف چشم‌ها، طبیعی است که فروکش کردن و محو شدن کامل آنها دست‌کم سه هفته زمان می‌برد و در طول این مدت بیمار باید اکثر اوقات اسپلینت یا آتل محکمی را روی بینی قرار دهد. میزان ورم پس از گذشت سه هفته آن‌قدر ناچیز خواهد بود که اطرافیان متوجه نخواهند شد، گویی که اصلاً عملی به تازگی انجام نشده است. در واقع اکثر بیماران از این که اطرافیان‌ واکنشی به بینی جدیدشان نشان نمی‌دهند، شگفت‌زده می‌شوند؛ البته نباید از یاد برد که آنان به اندازه خود بیمار نسبت به بینی وی حساس نیستند. چنانچه بیمار در مورد واکنش اعضاء خانواده و دوستان به این تغییر ظاهری نگران باشد، می‌تواند مدل مو را همزمان با عمل بینی تغییر دهد تا دیگران فکر کنند که دلیل این تغییر مدل موی جدید است.بهتر است بیمار از قبل آگاهی داشته باشد که چهره و بینی جدیدش در نخستین نگاه چطور به نظر خواهد رسید تا واکنشی غیرعقلانی نداشته باشد. بیمار در ابتدا با نگاه کردن به آینه به دلیل متفاوت بودن بینی با صورتی نسبتاً بیگانه مواجه می‌شود، گویی که صورت در آینه بازتابی از چهره فردی دیگر است. باید به یاد داشت که چند روز زمان می‌برد تا چشم ذهنی، خود را با ظاهر جدید تطبیق دهد و آن را به عنوان همان فرد قبلی بشناسد. به علاوه نباید از یاد برد که از بین رفتن ورم کامل بینی دست‌کم سه ماه طول می‌کشد، بنابراین اگر چند روز پس از عمل شکل بینی مشکلات جزیی داشت، جایی برای نگرانی وجود ندارد، چرا که بدون شک شکل بینی به مرور زمان بهتر خواهد شد. بی‌حسی نسبی و سفت بون بینی، به ویژه در اطراف نوک بینی، نیز تا چند ماه پس از عمل طبیعی است.

محدودیت‌ ها

هدف عمل جراحی کوچک کردن بینی آن است که بیمار از ظاهر بینی خود رضایت یابد؛ بنابراین بیمار باید تصور درستی از شکل دلخواه بینی داشته باشد و بتواند به دقت عیب‌های فرضی بینی خود را به جراح توضیح دهد. جراح پس از گوش دادن به توضیحات بیمار امکان‌پذیر بودن انجام این تغییرها را مشخص می‌کند؛ برای مثال در صورت ضخیم و چرب بودن پوست روی نوک بینی شاید نتوان نوک بینی را تا حد دلخواه بیمار کوچک کرد، چون در کل باریک کردن پوست بدون به جا ماندن اثر زخم غیرممکن است.کوچک کردن بینی در سنین میانسالی یا در صورت بسیار بزرگ بودن بینی نیز محدودیت‌هایی به همراه دارد و تنها می‌توان بینی را تا حدی کوچک کرد که پوست همچنان خاصیت انعطاف‌پذیری داشته باشد و بدنه کوچک‌تر را به خوبی بپوشاند.چنانچه بینی در اثر آسیب دیدگی پیشین دچار انحراف شده باشد، ممکن است صاف کردن کامل آن امکان‌پذیر نباشد. سوراخ‌های بزرگ بینی را نیز مشکل میتوان بدون بریدن پوست و باقی گذاشتن اثر زخم کوچک کرد.

دوره‌ی نقاهت و بهبودی بعد از عمل کوچک کردن بینی 

دوره‌ی نقاهت و بهبودی بعد از عمل کوچک کردن بینی

مدت زمان بهبودی بعد از عمل جراحی بینی ، برای هر فردی متفاوت است. برش‌های ایجاد شده معمولاً با یک سری بخیه‌های عمقی و یک سری بخیه‌های سطحی دیگر به هم دوخته می‌شوند. معمولاً حدود پنج تا هفت روز بعد از عمل کوچک کردن بینی، بیمار برای کشیدن این بخیه‌های سطحی به پزشک جراح خود مراجعه خواهد کرد. ممکن است در طی روند بهبودی زخم ناشی از عمل جراحی کوچک کردن بینی، یک خط مشخصی از بخیه در شیار کنار پرده‌ی بینی  وجود داشته باشد که به تدریج کم‌رنگ و کم رنگ‌تر خواهد شد. وقتی جای برش کاملاً بسته شود، می‌توانید آن را با یک کرم یا پودر آرایشی محو کنید، البته خوشبختانه این جای برش در محل‌هایی مخفی قرار می‌گیرند که به صورتی طبیعی پوشانده می‌شوند و در نتیجه برخی بیماران اصلاً نیازی به استفاده از مواد آرایشی برای پوشاندن و محو کردن آن نخواهند داشت. در دو هفته‌ی اول دوره‌ی نقاهت، ممکن است کمی قرمزی در اطراف محل زخم وجود داشته باشد. بخش قابل‌توجهی از ورمی که بعد از عمل جراحی کوچک کردن بینی به وجود می‌آید، بعد از سه هفته‌ی اول کاهش خواهد یافت ، اما ورم باقی مانده می‌تواند تا یک سال بعد از بین برود. یک روز بعد از عمل جراحی ، می‌توانید فعالیت‌های روزانه‌تان را از سر بگیرید و دو هفته بعد از عمل جراحی، فعالیت‌های ورزشی و تناسب اندامتان را مجدداً آغاز کنید، اما نباید به خود فشار بیاورید. بسیاری از بیماران در حدود دو هفته بعد از عمل جراحی، می‌توانند به راحتی به بیرون بروند و در اجتماع حضور یابند .

مراقبت‌های بعد از عمل کوچک کردن بینی 

مراقبت‌های بعد از عمل کوچک کردن بینی

راهنمایی‌های زیر را می‌توانید به منظور مراقبت‌های بعد از جراحی کوچک کردن بینی در نظر گیرید:

  • سعی کنید که با یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان هماهنگ کنید تا بعد از عمل شما را به خانه برده و در روزهای اول و دوم کنار شما بمانند و در کارهای خود و خانه‌تان به شما کمک کنند.
  •  بهبودی هر فرد از داروی بیهوشی با دیگری تفاوت دارد. برخی افراد هیچ عوارضی را تجربه نمی‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر خیلی تحت تأثیر اثرات آن قرار می‌گیرند و ممکن است در دو روز اول بعد از عمل احساس خستگی و کوفتگی و حتی حالت تهوع کنند. در هفته‌ی اول بعد از عمل، از خم شدن ناگهانی خودداری کنید.
  • در روزهای اول بعد از عمل، برای کاهش حالت تهوع، سعی کنید غذاهای سبک و در وعده‌های کوچک بخورید. در صورت نیاز، خوراکی و غذاها را به تکه‌های کوچکی برش دهید تا جویدن و هضم آن‌ها برایتان راحت‌تر باشد.
  • باید به این نکته توجه داشته باشید که مصرف غذاهای نمکی و شور می‌تواند در احتباس و انباشته شدن آب در زیر پوست و در نتیجه ورم نقش زیادی داشته باشد ، پس در 7 تا 10 روز اول ، این خوراکی‌ها را کمتر مصرف کنید. برای پیشگیری از یبوست، سبزی‌های تازه و میوه‌های خشک را به مقدار زیاد مصرف کنید. در کل سعی کنید رژیم غذایی متعادلی داشته باشید تا در مدت زمان بهبودی بعد از عمل جراحی ، همه‌ی مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را دریافت کنید.
  • در روزهای ابتدایی بعد از عمل جراحی، مایعات فراوان بنوشید؛ این مایعات می‌توانند شامل آب و آبمیوه‌های تازه باشند.
  • در چند روز اول بعد از جراحی ، مصرف کافئین و نوشیدنی‌های کربنات دار را کمتر کنید.
  • همچنین باید به این نکته توجه فرمایید که مصرف لبنیات در 72 ساعت بعد از عمل جراحی می‌تواند معده‌تان را ناراحت کند و شما احساس تهوع داشته باشید، بنابراین بهتر است که مصرف این مواد را به حداقل برسانید.
  • در هنگام شب و همچنین در روز لباس‌های راحت و گشاد و جلو باز بپوشید. بهتر است لباس‌هایی بپوشید که موقع درآوردن آن‌ها نیازی نباشد که آن‌ها را از سر بکشید و درآورید.
  • ممکن است به خاطر وجود محل برش‌های جراحی، لباس یا رختخوابتان لکه‌دار و کثیف شوند، بنابراین توصیه وی شود که در روزهای اول بعد از جراحی از ملحفه‌های قدیمی‌تری برای روی تشک، پتو و بالشتتان استفاده کنید.

بعد از 10 تا 14 روز، کبودی و ورم ایجاد شده شروع به کاسته شدن خواهد کرد و بخش عمده‌ای از ورم در طی 3 هفته از بین خواهد رفت. کودک خود را از قبل برای این ظاهرتان آماده کنید تا در صورت بروز هرگونه ورمی، وحشت نکنند. یادتان باشد که به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی، قرص‌های آرنیکا (Arnica) را مصرف کنید.

خطرات احتمالی

در عمل کوچک کردن بینی نیز مانند تمام عمل‌هایی که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، اندکی احتمال عفونت سینه، به ویژه در میان افراد سیگاری، وجود دارد. احتمال بروز عفونت را می‌توان با اطمینان از سرفه نکردن، عدم ابتلا به سرماخوردگی یا ملتهب و دردناک نبودن گلو در زمان عمل به حداقل رساند؛ چنانچه بیمار مشکوک به سرماخوردگی یا گلو درد باشد، حتماً باید جراح را در جریان بگذارد.خون دماغ شدن شدید بیمار اندکی پس از عمل کوچک کردن سوراخ بینی و کلا کوچک کردن بینی یا یک هفته تا 10 روز پس از عمل نیز مشکلی است که گاهی اوقات مراجعه به بیمارستان را برای دریافت درمان ضروری می‌سازد.مشکل بودن تنفس از راه بینی در هفته نخست پس از عمل دور از انتظار نیست که البته پس از فرونشستن ورم از بین می‌رود. با این حال مشکل تنفسی گاهی اوقات رفع نمی‌شود و به یک مسئله دائمی تبدیل می‌شود.بینی حدود 10 درصد از بیماران پس از فروکش کردن ورم متناسب به نظر نمی‌رسد. جراح در این موارد معمولاً می‌تواند عمل ثانویه‌ای را برای رفع مشکل باقی‌مانده ظاهری انجام دهد، البته برای انجام عمل دوم باید تا زمان از بین رفتن ورم عمل اول صبر کرد؛ اکثر جراحان وقفه‌ای یک ساله را بین دو عمل مناسب می‌دانند. البته چنین جراحی ثانویه‌ای هزینه مضاعفی را دربرخواهد داشت.

 

مراقبت پس از عمل در خانه

خونریزی ملایم بینی تا یک یا دو روز پس از عمل کوچک کردن بینی طبیعی است، خون خارج شده از بینی را باید با ملایمت با گاز یا دستمال تمیز به آرامی پاک کرد. سر باید تا حد امکان بالا نگه داشته شود، حمام داغ و گرفتن یا فین کردن بینی پس از عمل ممنوع است. بیمار باید نهایت سعی خود را بکند تا از راه بینی عطسه نکند، و هنگامی که احساس کرد قرار است عطسه کند، شروع به سرفه کردن کند. بیمار می‌تواند پس از برداشتن پانسمان سوراخ‌های بینی، در صورت تمایل بینی را با بالا کشیدن آب بینی و هدایت مایعات به پشت گلو تمیز کند. بهتر است بیمار به پوسته‌های موجود در سوراخ بینی تا زمان مراجعه بعدی به جراح برای برداشتن اسپلینت، حدوداً یک تا دو هفته پس از عمل، دست نزند، مگر آن که جراح دستور دیگری داده باشد.اگرچه هیچ دلیل پزشکی مانع نمی‌شود تا بیمار پس از چند روز به سر کار بازگردد، اما احتمالاً بیمار ترجیح خواهد داد تا دو هفته تا زمان برطرف شدن کبودی مرخصی بگیرد. از آنجایی که جراحی زیبایی توسط اعضاء چندین سازمان‌ گوناگون انجام می‌شود، پزشک عمومی بهترین مشاوری است که می‌تواند شما را به مناسب‌ترین متخصص معرفی کند.

سوالات رایج 

سوالات رایج

آیا برای انجام عمل رینوپلاستی و کوچک کردن بینی، محدودیت سنی وجود دارد؟

به طور کلی توصیه می‌شود که عمل رینوپلاستی (جراحی کوچک کردن بینی) در افراد جوان و کم سن و سال انجام نگیرد تا وقتی که بینی آن‌ها به رشد کامل خود برسد. این رشد کامل در دخترها در حدود سن چهارده سالگی و در پسرها کمی بعدتر صورت می‌گیرد.

چه انتظاراتی را باید در طول جلسه‌ی مشاوره‌ی قبل از عمل داشته باشم؟

جلسه‌ی مشاوره‌ی قبل از عمل رینوپلاستی شامل بحث و گفتگویی مفصل درباره‌ی اهداف و تمایلات شما برای ظاهر بینی‌تان خواهد بود. پیش از عمل، یک ارزیابی از بینی‌تان و همچنین از توازن کلی صورتتان انجام خواهد گرفت. همچنین ممکن است برای کمک به ارتباط با بیماران و وارد کردن اطلاعات آن‌ها، تصاویر کامپیوتری از بیمار گرفته شود.

خود عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی، عمل رینوپلاستی بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

محل ایجاد برش‌هایی که برای عمل جراحی کوچک کردن بینی، در کجا واقع می‌شود؟

برش‌ها ممکن است تنها به داخل بینی محدود شوند که در این صورت به این عمل، جراحی بسته بینی (رینوپلاستی بسته) گفته می‌شود. گاهی اوقات به یک برش کوچک دیگری نیز در زیر نوک بینی نیاز است که در این صورت به این عمل، جراحی باز بینی (رینوپلاستی باز) میگویند. در برخی موارد ممکن است با روش رینوپلاستی باز ، ساختار بینی بهتر دیده شود و نتیجه‌ی کلی عمل بهتر باشد. البته در مواردی دیگر می‌توان عمل جراحی بینی را به روش بسته انجام داد.

آیا بعد از عمل جراحی بینی، جای زخمی باقی می‌ماند؟

برش‌های جراحی، بعد از عمل به اسکار یا جای زخم تبدیل خواهند شد. اگرچه، در عمل رینوپلاستی به روش بسته، برش‌های ایجاد شده در داخل بینی هستند و هیچ اسکار یا جای زخم مشخصی وجود نخواهد داشت. در عمل رینوپلاستی به روش باز، یک برش کوچک دیگری در زیر نوک بینی ایجاد می‌شود که جای آن، یک خط باریک و ظریف و قابل پوشاندن خواهد بود که به مرور زمان از بین خواهد رفت.

آیا بعد از عمل رینوپلاستی، درد زیادی احساس می‌شود ؟

در طی چند روز اول بعد از عمل جراحی کوچک کردن بینی، بیمار ممکن است کمی درد و ناراحتی داشته باشد، البته این درد را می‌توان با داروهای مسکنی که پزشک تجویز کرده است کنترل کرد.

آیا بعد از عمل جراحی بینی، می‌توانم تا خانه رانندگی کنم؟

بهتر است در روز جراحی، یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان همراهتان باشند تا شما را به خانه برسانند..

آیا باید یک نفر همراهم باشد تا بعد از عمل جراحی من را تا خانه همراهی کند؟

بهترین کار این است که از یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان بخواهید تا شما را تا خانه یا محل ریکاوری‌تان در کلینیک یا بیمارستان همراهی کند و شب را کنارتان بماند.

چه مدت بعد از عمل جراحی بینی می‌توانم ورزش کنم ؟

معمولاً دو تا سه هفته بعد از عمل رینوپلاستی می‌توان ورزش و دیگر فعالیت‌های بدنی سخت و سنگین  را از سر گرفت.

چه مدت بعد از عمل رینوپلاستی باید بخیه‌های عمل را کشید ؟

بخیه‌های جراحی را معمولاً بعد از شش یا هفت روز بعد از عمل جراحی می‌کشند.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است