نکات قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

نکات قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

دکتر سهرابی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ، جراحی زیبایی بینی گوشتی و استخوانی است که در همه جنبه های جراحی زیبایی صورت دارای تجربه است. دکتر سهرابی تخصص و تجربه زیادی در همه جنبه های رینوپلاستی و جراحی سینوس دارد و تلاش می کند یک ظاهر بینی طبیعی و متوازن با بقیه اجزای صورت برای بیمار ایجاد کند. در طول جلسه مشاوره دکتر سهرابی قبل از عمل بینی درباره تمام جنبه های درمان با بیمار صحبت کرده و مناسب بودن بیمار برای عمل جراحی بینی، انتخاب ها و تکنیک های قابل استفاده برای جراحی، خطرات و عوارض جانبی بالقوه جراحی، نکات قبل از عمل بینی و دستورالعمل های بعد از عمل جراحی، دوره ریکاوری، و نیز نتایج مورد انتظار پس از درمان اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار می دهد. دکتر سهرابی همچنین به بیمار عکسی از صورت سایر بیماران قبل و بعد از عمل جراحی رینوپلاستی و جراحی زیبایی صورت نشان می دهد. در اکثر مواقع این تصاویر دارای ویژگی های مشابه با وضعیت بیمار مورد نظر هستند و بیمار با توجه به آنها می تواند درک مناسبی از نتایج درمان خود به دست آورد.

اهمیت اقدامات قبل از جراحی بینی

در حالی که عمل جراحی زيبایی بینی می‌تواند در کمتر از دو ساعت انجام شود، کل پروسه دریافت جراحی زیبایی بینی نیاز به چیزی بیشتر از یک تعهد زمانی دارد. اگرچه عمل جراحی ترمیمی بینی یک روش نسبتاً متداول است، اما این فرایند نباید با بی‌دقتی و خیلی سریع انجام شود. در واقع، آماده سازی برای عمل جراحی بینی باید از هفته‌ها قبل از عمل واقعی شروع شود تا نتایج دلخواه و بهبودی سریع فراهم گردد. در ادامه، برخی نکات کلی در مورد آماده سازی برای عمل جراحی ارائه شده‌اند، هر چند که همه بیماران باید در مورد دستورالعمل‌های خاص، با پزشک خود مشورت کنند.

اقدامات لازم قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

اقدامات لازم قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

آمادگی برای عمل جراحی بینی، بر انتخاب یک رژیم غذایی متناسب که دارای سطح پروتئین بالا است، تمرکز دارد. به این منظور شما می توانید اطلاعات مربوط به تغذیه و رژیم غذایی مورد نیاز قبل از انجام عمل جراحی را مطالعه نمایید. با وجودی که خوابیدن می تواند به بهبود وضعیت بیمار کمک کند، فرد ممکن است با مشکل خوابیدن چند روز قبل از عمل بینی مواجه شود. در این زمان ممکن است بیمار تشویش داشته و واقعاً نسبت به شرایطی که ممکن است پس از عمل جراحی برای وی ایجاد شود، نگران باشد. به هر حال این شرایط عادی است و اکثر افرادی که بینی آنها جراحی می شود، قبلاً این عمل جراحی را انجام نداده اند. به همین خاطر این مسئله برای آنها یک تجربه ناشناخته است. به این ترتیب مواجه شدن با شرایط نا آشنا می تواند برای فرد تشویش و نگرانی ایجاد کند. این شرایط می تواند شبیه شب قبل از روز اول مدرسه یا شروع یک شغل جدید باشد. به هر حال توجه داشته باشید که کم خوابی به خودی خود نمی تواند باعث ایجاد عوارض جانبی برای بیمار شود، به همین خاطر نیازی به نگرانی درباره آن نیست.

انتخاب و جلسه ملاقات با جراح

انتخاب و جلسه ملاقات با جراح

کاملاً واضح است که جراحی که برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی خود انتخاب می‌کنید، دارای تأثیر قال توجهی در رضایت شما از نتیجه عمل خواهد بود. در طول مشاوره‌های اولیه با یک جراح خاص، باید برای اطمینان کامل، اعتبارنامه جراح را بررسی کنید. تأیید کنید که جراح شما دارای گواهی هیأت تخصصی است و از او بخواهید عکس‌هایی را از قبل و بعد از عمل بیماران قبلی به شما نشان دهد. از این فرصت برای به دست آوردن یک درک کلی در مورد امکانات، جراح و کارکنانی که قصد دارید رویاهای خود را در مورد چهره جدیدتان به آنها واگذار کنید، استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که این جراح خاص می‌تواند به شما در دستیابی به اهداف زیباشناختی خاصتان کمک کند، در حالی که حفظ سلامتی و ایمنی شما را نیز در نظر دارد. علاوه بر این، باید با جراح خود در مورد ظاهر مطلوب خود، به طور صریح صحبت کنید. جلسه مشاوره به این منظور طراحی شده است که اطمینان حاصل شود که هر دو شما در رابطه با اهدافتان و آنچه که شما واقعاً می‌توانید انتظار داشته باشید، دارای نگرشی مشابه هستید. جراح، بینی شما را بررسی خواهد کرد و شاید چند عکس نیز از بینی شما بگیرد. این کار، همراه با بررسی تاریخچه پزشکی شما، باید در تعیین اینکه آیا شما یک کاندید خوب برای عمل زیبایی بینی هستید یا نه، کمک شایانی نماید.

آماده سازی بدن برای تغییراتی که قرار است انجام شوند، از چندین هفته قبل از جراحی بسیار مهم است. انجام هر کاری که می‌تواند قبل از عمل جراحی شما را سالم نگهدارد، کمک زیادی به بهبودی سریع خواهد نمود. برخی از تغییراتی که معمولاً جراحان توصیه می‌کنند عبارتند از:

 • اجتناب از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده‌ی خون
 • ترک استعمال سیگار
 • جراح خود را از هر گونه بیماری، حتی موارد جزئی مطلع سازید.

مقابله با ترس از بی هوشی

مقابله با ترس از بی هوشی

در واقع ترس از جراحی بینی و ترس از بی هوشی یک مسئله عادی در بین افراد بیمار است. بطور کلی مردم از آنچه تحت کنترل آنها نباشد، همیشه می ترسند. در این حالت نیز فرد با اعتماد به سایر افراد وضعیت خود را به دست آنها می سپارد. بهترین روش برای مقابله با این ترس ملاقات با متخصص بی هوشی است. انجام این کار در بسیاری از مواقع می تواند حداقل تا حدودی تشویش بیمار را از بین ببرد. به این ترتیب بیمار می تواند با متخصص بی هوشی آشنا شده و از فرآیند کاری وی مطلع شود. به هر حال توجه داشته باشید که نحوه بی هوش کردن بیمار امروزه پیشرفت زیادی کرده و مطمئن تر از هر زمان دیگر می باشد. در واقع هر روز هزاران بیمار بدون مشاهده هر گونه عوارض جانبی تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرند. حتما نگرانی ها و ترس عمیق خود را بیان کنید زیرا جراح و متخصص بی هوشی می توانند به شما کمک کنند با اطلاع از حقایق مربوط به این فرآیند با ترس خود در این رابطه مقابله نمایید.

رژیم غذایی مناسب قبل از عمل جراحی

رژیم غذایی مناسب قبل از عمل جراحی

معمولا مراقبت قبل از عمل بینی بسیار حائز اهمیت است و داشتن یک رژیم غذایی متوازن و سرشار از پروتئین بهترین راه برای ترمیم زخم های ایجاد شده در بدن پس از عمل جراحی است. پروتئین نقش اساسی در بهبود بافت بدن دارد و به این منظور لازم است پروتئین مورد نیاز از منابع مناسب تهیه و مصرف شود. مواد پروتئینی مثل مرغ، تخم مرغ، سبوس، و گوشت قرمز برای این منظور ایده آل هستند. همچنین باید توجه داشت مصرف زیاد ماهی می تواند خون بیمار را رقیق کرده و احتمال ایجاد کبودی در آن بعد از عمل جراحی بینی را افزایش دهد.

بعضی از مواد غذایی که اخیراً برخی افراد آنها را مصرف می کنند، دارای سطح کربو هیدرات بالا و چربی کم هستند و نمی توانند پروتئین لازم را برای بدن تامین نمایند. در حقیقت به منظور اجتناب از چاق شدن، فرد سعی می کند از منابع غذایی دارای سطح پایین پروتئین در رژیم غذایی خود استفاده نماید. به هر حال، مقدار بهینه مصرف پروتئین 50 تا 60 گرم در روز برای خانم ها و 70 تا 90 گرم در روز برای آقایان است، یا باید در حدود نیم گرم پروتئین برای هر پوند وزن بدن توسط فرد مصرف شود.

مصرف ویتامین و مکمل های غذایی پیش از غذا

مصرف ویتامین و مکمل های غذایی پیش از غذا

استفاده از یک مولتی ویتامین مناسب، سه هفته قبل از عمل بینی مردان و زنان، می تواند به بهبود سریع تر زخم آنها کمک نماید. شما باید سطح ویتامین بدن خود را قبل از عمل جراحی در حد بهینه تنظیم نمایید و نباید یک ویتامین خاص را بیش از حد مصرف کنید. تنها استثنا برای این موضوع ویتامین سی (C) است. در واقع نتایج مطالعات انجام شده در این حوزه نشان می دهد مقدار زیاد ویتامین سی می تواند به بهبود سریع تر زخم کمک نماید. همچنین لازم است در این زمان در ارتباط با مصرف ویتامین ای (E) مراقب باشید. مقدار زیاد ویتامین ای (بیش از 400 میلی گرم در روز) می تواند احتمال ایجاد کبودی و خون ریزی بیمار را افزایش دهد. همچنین نباید در این دوره از مکمل های هومئوپاتی استفاده شود. در این رابطه بسیاری از مکمل ها می توانند باعث افزایش کبودی و خون ریزی بیمار شوند. در این حالت با وجود تبلیغاتی که نشان می دهد مصرف این مکمل ها برای حفظ سلامت شما مفید هستند، اما بسیاری از آنها می تواند در عمل جراحی اختلال و مشکل ایجاد نمایند.

شب قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

بسیاری از بیماران شب قبل از جراحی زیبایی بینی، عصبی و هیجان زده می‌شوند. از این زمان برای انجام برخی آماده سازی‌های نهایی استفاده کنید تا برای عمل خود در روز بعد آماده باشید. در اینجا چند نکته لازم الاجرا را بیان می‌کنیم.

 • نسخه خود را تهیه کنید - اگر ما به شما نسخه‌ای داده‌ایم، قبل از عمل آن را بپیچید. این به شما اجازه می‌دهد تا پس از عمل، به جای رفتن به داروخانه برای دریافت داروهای خود، مستقیم به خانه برگردید.
 • خوراکی‌هایی را در یخچال ذخیره کنید - یخچال خود را با غذاهایی که سریع و آسان پخته می‌شوند و نوشیدندی پر کنید.  روز بعد از جراحی ممکن است احساس کمی حالت تهوع داشته باشید، بنابراین غذاهایی ساده و آرامبخش در خانه داشته باشید. چیزهایی که می‌توانند برای بیمار خوب باشند شامل Jell-O، نوشابه‌ گازدار زنجبیل، کراکر، مخلوط میوه و پودینگ می‌باشد. ما مصرف غذاهای ساده و سبک را برای 24 ساعت اول توصیه می‌کنیم. از مصرف غذاهایی که گرم یا تند هستند و یا در طول دوره بهبودی، نیاز به مقدار زیادی جویدن دارند، اجتناب کنید.
 • تعدادی بالم لب تهیه کنید - دهان شما پس از جراحی زیبایی بینی بسیار خشک خواهد شد. برای حفظ رطوبت و راحتی لب‌ها، مرطوب کننده‌ها و نوشیدنی‌هایی را از قبل در خانه داشته باشید.
 • ملافه‌های خود را بشویید - به احتمال زیاد چند روز اول پس از عمل جراحی زیبایی، زمان زیادی را در رختخواب صرف می‌کنید. پس قبل از عمل، ملافه‌های خود را بشویید، به این ترتیب بعد از عمل راحت خواهید بود و در دوران نقاهت خود، نگران آنها نمی‌باشید. استفاده از بعضی از ملافه‌های قدیمی در دوران نقاهت که نسبتاً ارزان قیمت هم هستند، احتمالاً ایده خوبی است زیرا ممکن است خونریزی داشته باشید.
 • هیدرات - روز قبل از عمل جراحی، مقدار زیادی آب بنوشید. هیدراتاسیون خوب می‌تواند حالت تهوع را کاهش دهد و به شما پس از عمل جراحی کمک کند.
 • دوش گرفتن - شب قبل از جراحی، دوش بگیرد. تمام آرایش، لوسیون، دئودورانت و غیره را از صورت خود پاک کنید. پس از دوش، از هیچ چیز، از جمله لوسیون، برای پوست خود استفاده نکنید. اگر لاک ناخن دارید، آن را پاک کنید. همچنین از شما خواسته می‌شود که صبح روز عمل جراحی نیز برای بار دوم دوش بگیرید.

صبح روز عمل جراحی زیبایی بینی

صبح روز عمل جراحی زیبایی بینی

صبح روز عمل جراحی، وقت زیادی برای آماده شدن داشته باشید. ما از شما می‌خواهیم احساس آرامش و آمادگی داشته باشید، نه عجله و استرس. این راهنمایی‌ها به شما کمک می‌کند تا آماده سازی جراحی زیبایی بینی خود را به پایان برسانید.

 • یک تیشرت دکمه دار بپوشید – بعد از عمل نخواهید توانست از بالای سر خود لباس بپوشید، بنابراین یک تیشرت دکمه دار بپوشید. ما همچنین استفاده از شلوارهای راحت و کفش‌های آسان پوش را توصیه می‌کنیم.
 • چیزی نخورید - بعد از نیمه شب، در روز جراحی زیبایی بینی، هیچ چیزی نخورید یا نیاشامید. جراحی با معده خالی، امن‌تر است.
 • آژانس بگیرید - پس از عمل شما قادر به رانندگی نخواهید بود، پس با کسی هماهنگ کنید تا شما را از مرکز عمل به خانه ببرد. ما به آنها اطلاع خواهیم داد که شما چه زمانی آماده برگشتن به خانه هستید، اما چون عمل شما ممکن است چند ساعت طول بکشد، آنها ممکن است بخواهند وقتی منتظر هستند، بعضی دستورات را نیز اجرا کنند.

برنامه ریزی برای جراحی پس از عمل

برنامه ریزی برای جراحی پس از عمل

علاوه بر آماده شدن برای روز جراحی، مهم است که مراقبت‌های پس از عمل را برنامه ریزی کرده و اقدامات لازم را انجام دهید تا دوران بهبودی شما به راحت‌ترین شکل ممکن سپری شود. این مراحل راحتی شما را افزایش می‌دهد و بهبود سریع را ممکن می‌سازد.

 • اگر ممکن است، برای 48 ساعت اول پس از جراحی، یک پرستار داشته باشید
 • حمل و نقل قابل اعتمادی را برای خود ترتیب دهید
 • یک برنامه برای حداقل دو هفته دور بودن از محل کار داشته باشید
 • تعدادی بسته یخ برای کاهش ورم بعد از عمل جراحی تهیه کنید
 • قبل از جراحی، از انجام هرگونه کارهای سنگین و دشوار اجتناب کنید

روز جراحی

جراح شما دستورالعمل‌های خاص و اطلاعاتی در مورد عمل جراحی به شما ارائه خواهد داد. برخی از اقدامات نهایی که باید انجام دهید عبارتند از:

 • برای پاک کردن باکتری، صورت خود را به طور کامل بشویید
 • بعد از نیمه شب هیچ چیزی نخورید یا نیاشامید
 • از هیچ گونه لوازم آرایشی و بهداشتی در صورت یا مو استفاده نکنید
 • شب، خواب خوبی داشته باشید

در حالی که دستورالعمل‌های فوق تقریباً در تمام روش‌های جراحی زیبایی بینی استفاده می‌شوند، مهم است که در مورد نیازهای خاص خود با جراح صحبت کنید. احساس اعتماد به نفس در مورد جراحی نیز به همان اندازه مهم است، بنابراین مطمئن شوید که هر سؤالی را که دارید از جراح پرسیده‌اید. آمادگی کامل برای عمل ترمیم بینی، به طور قابل توجهی شانس جراحی ایمن و بهبود سریع و راحت را افزایش می‌دهد. در حالیکه عمل جراحی زیبایی بینی می‌تواند نتایج قابل توجهی برای بسیاری از افراد ایجاد کند، بهبود جراحی زیبایی بینی نیاز به صبر دارد. زمان بهبودی معمولی برای جراحی زیبایی بینی تقریباً دو هفته است. از آنجایی که جراحی ترمیمی بینی تغییرات قابل توجهی در استخوان و غضروف بینی ایجاد می‌کند، بدن برای بهبود و سازگاری با این تغییرات نیاز به زمان دارد. مهم است که در نظر داشته باشید که زمان بهبودی از یک بیمار به بیمار دیگر، بسته به چند عامل متغیر است، که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان تغییرات جراحی
 • کیفیت مراقبت بعد از عمل
 • سلامت کلی بیمار قبل از جراحی

خلاصه ای از اقدامات قبل از عمل جراحی بینی

در ادامه برخی از مهم ترین اطلاعات مربوط به آمادگی برای عمل جراحی بینی و اقدامات قبل از جراحی بینی آورده شده است:

 • تقریباً یک تا دو هفته قبل از عمل جراحی لازم است یک ارزیابی عمومی قبل از جراحی در مطب پزشک انجام شود که در این زمان همچنین از آزمایش خون و نوار قلب در صورت نیاز استفاده خواهد شد.
 • در این زمان لازم است تمام سوابق پزشکی بیمار توسط پزشک بررسی شود و برای این کار حتی اطلاعاتی که ممکن است به نظر شما اهمیت نداشته باشند نیز، مورد توجه قرار خواهند گرفت. در این مرحله حتی وضعیت چشم و سلامت آن نیز نقش حیاتی دارد. در صورتی که بیمار قبلاً عمل جراحی بینی انجام داده باشد، این شرایط می بایست با پزشک در میان گذاشته شده و قبل از درمان نباید از اسپری بینی یا داروهای ضد آلرژی استفاده کرد. علاوه بر این مشکلاتی همچون مسدود بودن مسیر هوای بینی، خر و پف کردن، یا وقفه تنفسی در این شرایط تاثیرگذار هستند.
 • پس از بررسی روش درمان و پاسخگویی به سوالات بیمار، به وی یک دستورالعمل مکتوب درباره داروها، ویتامین ها، یا مواد گیاهی که حداقل باید دو هفته قبل از عمل جراحی از مصرف آنها اجتناب شود، داده خواهد شد. این دستورالعمل شامل داروها یا ویتامین هایی است که مصرف آنها نیاز به نسخه پزشک ندارد و ممکن است باعث رقیق شدن خون و در نتیجه خون ریزی بیش از حد هنگام عمل جراحی یا بعد از آن شود. برخی از جراحان پیشنهاد می‌کنند برای کنترل کبودی و تجزیه بافت اسکار بهتر است بعد از عمل، به‌ آرامی بینی را ماساژ داد و یا فشار خفیفی روی استخوان بینی وارد کرد اما برخی با ماساژ بینی بعد از عمل کاملا مخالف بوده و معتقدند این کار منجر به مشکلات و آسیب‌های دیگر می‌گردد.
 • در صورت سیگاری بودن بیمار، به وی توصیه می شود مصرف سیگار خود را برای یک هفته قبل و بعد از عمل جراحی کاهش دهد، زیرا این شرایط می تواند در فرآیند بهبود بیمار اختلال ایجاد کند.
 • در این زمان توصیه های لازم برای مصرف داروهای مسکن، آنتی بیوتیک، و ضد تهوع به بیمار ارائه می شود. به این ترتیب لازم است بیمار قبل از عمل جراحی این داروها را تهیه نماید.
 • قبل از عمل بینی باید وضعیت خانه به منظور استراحت و ریکاوری پس از عمل جراحی به نحو مناسب مرتب شود تا به این ترتیب مشکلی در ارتباط با انجام کارهای خانه پس از عمل برای بیمار ایجاد نشود.
 • لازم است بیمار بسته مواد غذایی یخ زده یا کمپرس سرد، آماده داشته باشد تا در صورت نیاز از آنها پس از عمل جراحی استفاده کند.
 • به منظور راحتی بیشتر بیمار، بهتر است برای تخت محل استراحت وی تعداد زیادی بالش یا کوسن در نظر گرفته شود. به این ترتیب بیمار می تواند سر خود را در زمان استراحت بالا نگه داشته و احتمال ایجاد ورم بینی بعد عمل و درد در ناحیه تحت درمان را کاهش دهد.
 • پس از جراحی نباید از عینک های سنگین که باعث وارد شدن فشار به بینی می شود، استفاده کرد.
 • قبل از عمل جراحی لازم است با یک فرد قابل اعتماد که ترجیحاً یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک بیمار است، هماهنگی لازم برای رساندن بیمار به کلینیک و برگرداندن وی به خانه انجام شود. این فرد می بایست بتواند شب بعد از عمل جراحی در کنار بیمار بوده و به وی در انجام فعالیت های مورد نیاز کمک کند. در صورتی که بیمار به چنین فردی دسترسی نداشته باشد، لازم است در این رابطه با پزشک صحبت شود تا به این ترتیب بتوان به بیمار راهکارهای جایگزین را پیشنهاد داد.
 • در روز عمل جراحی لازم است از لباس و کفش های آزاد و راحت استفاده شود. بطور خاص، بهتر است از لباس هایی که از جلو پوشیده می شوند، استفاده کرد تا به این ترتیب از وارد کردن فشار به سر در زمان پوشیدن لباس پس از عمل جراحی دوری کرد.
 • هشت ساعت قبل از عمل جراحی، بیمار نباید به غیر از داروهای خود مواد غذایی خورده یا نوشیدنی مصرف نماید.
 • در روز عمل جراحی نباید از لوازم آرایشی، کرم های صورت، یا عطر استفاده شود. صبح روز عمل لازم است دوش گرفته و موها با شامپو شسته شود، تمام لوازم جانبی زیبایی از ناحیه پلک و ابرو برداشته شود، و از ژل یا روغن مو استفاده نگردد.
 • تمام داروهای تجویز شده لازم است در هنگام عمل جراحی همراه بیمار باشد.
 • در زمان جراحی نباید از گردن بند، حلقه زبان، گوشواره، ساعت مچی، کلاه گیس، مژه مصنوعی، یا لنزهای چشمی و هر گونه جواهرات استفاده شود.

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است