ورزش بعد از عمل زیبایی بینی: بهترین زمان شروع و میزان شدت ورزشها

ورزش

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی نوعی عمل جراحی است که در آن شکل بینی را برای اصلاح قوز و نوک بینی، یا سایر عیوب مانند کجی بینی تغییر میدهند. پزشک جراح بعد از عمل جراحی به شما توصیه خواهد کرد که از انجام ورزش‌های سنگین اجتناب کنید. اما تعداد کمی از بیماران، با اینکه آموزش‌های لازم و کامل درباره کارهایی که بعد از عمل زیبایی بینی نباید انجام دهند به آنها داده شده، اما باز هم نمیدانند که چه کاری را میتوان و چه کاری را نمیتوان انجام داد.

هیچ‌گونه نگرانی درباره خونریزی بینی وجود ندارد. زیرا احتمال خونریزی جدی بعد از عمل بسیار پایین است و به احتمال زیاد بیشتر از چند روز طول نمیکشد. برای جلوگیری از ورم بینی  چه کارهایی باید انجام دهیم؟ مقدار زیادی از ورم بینی در عرض یک هفته از بین خواهد رفت، همچنین کارهای سبک مانند راه رفتن نیز میتواند به حرکت این مایعات میان‌بافتی و از بین رفتن هرچه سریع‌تر تورم کمک کند. اما حرکات و فعالیت‌های خیلی شدید در روزهای اول بعد از جراحی باعث میشود که مایعات بیشتری به سمت صورت یا بینی حرکت کند و تورم بیشتر شود. اما با گذشت زمان و کمتر شدن تورم، دیگر مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.

دکتر سهرابی با تخصص و تجربه فراوان در زمینه جراحی زیبایی بینی میتواند راهنما و مشاور خوبی برای شما باشد. جهت ارتباط با ایشان، انجام مشاوره و یا رزرو نوبت از راه های ارتباطی زیر اقدام کنید.

آغاز ورزش بعد از رینوپلاستی و جراحی بینی

 

ورزش

 

عمل زیبایی بینی باعث میشود رگ‌های خونی بینی بسیار حساس شود، به طوری که هرچیزی که ضربان قلب را بالا ببرد باعث خونریزی بینی میشود و ممکن است بر نتیجه عمل نیز تاثیر منفی بگذارد. به طور کلی شما میتوانید بلافاصله بعد از عمل به آرامی راه بروید، اما از انجام هر کاری که تنفس را برایتان سخت کند یا فشار خونتان را بالا ببرد پرهیز کنید. نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که استخوان بینی 6 هفته طول میکشد تا بهبود یابد و هرگونه کوفتگی یا آسیب‌دیدگی آن در این دوره میتواند در شکل نهایی بینی تاثرگذار باشد و حتی ممکن است به یک جراحی ترمیمی نیز نیاز پیدا کنید.

بهترین زمان شروع ورزش بعد از جراحی زیبایی بینی

 

 

ورزش

تا دو هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی باید از فعالیت‌های شدید دوری کنید و هنگام خواب سر خود را در حالت شیبدار نگه دارید. دوره مراقبت بعد از عمل بسیار مهم است زیرا بینی باید در این مدت بهبود یابد و ورم آن به کمترین میزان ممکن برسد. بیمار بعد از دو هفته، در صورتی که روند بهبودی بینی به درستی طی شده باشد و بینی به وضعیت مطلوبی رسیده باشد، میتواند تند راه برود و ورزش‌های سبک انجام دهد. یک ماه بعد از عمل بیمار میتواند به فعالیت‌های شدید و ورزش سنگین قبل از عمل ادامه دهد و اجسام سنگین بلند کند. در زیر مطالب بیشتری را درباره ورزش بعد از عمل زیبایی بینی توضیح داده‌ایم:

تمرین‌های ورزشی سبک

پزشکان معمولا بیمارانشان را 3 تا 7 روز بعد از عمل رینوپلاستی به پیاده‌روی‌های سبک تشویق میکنند. تحرک مداوم و طولانی‌مدت به بهبود جریان خون کمک میکند که میتواند باعث از بین رفتن کبودی و تورم بعد از عمل شود. معمولا توصیه میشود بعد از عمل زیبایی بینی کاری انجام ندهید، بجز پیاده‌روی آرام و سبک در هفته اول به مدت 15 تا 20 دقیقه در روز.

از سر گرفتن مصرف ویتامین‌ها/مینرال‌ها و مکمل‌های ورزشی

اگر مصرف تمام مکمل‌های ورزشی خود را به 48 ساعت بعد از عمل جراحی موکول کنید خوب است. اما همانطور که در بالا اشاره شد، در هفته اول از رفتن به باشگاه خودداری کنید. بنابراین بهتر است مصرف مکمل‌های ورزشی را بعد از 7 روز شروع کنید.

شروع دوباره باشگاه

توصیه میشود بعد از باز کردن آتل از روی بینی، تا 24 ساعت ورزش نکنید. پس از این مدت زمان کوتاه میتوانید به باشگاه برگردید. استفاده از دستگاه استپ، تردمیل، و پارویی برای شروع بسیار مناسب هستند. به خاطر داشته باشید که هرگونه تمرین ورزشی شدید در مدت زمان 8 تا 21 روز بعد از عمل رینوپلاستی میتواند جریان خون را افزایش دهد و بنابراین احتمال خونریزی بینی بالا میرود. هنگام تمرین خوب تنفس کنید، آب زیاد مصرف کنید، و سبک تمرین کنید.

وزنه برداری (تمرینات ورزشی سنگین)

استفاده از وزنه‌ها و کار کردن با هرگونه دستگاهی که با شدت زیاد روی ماهیچه‌های خاصی کار میکند باید به مدت 4 تا 6 هفته بعد از عمل رینوپلاستی انجام نشود. قبل از شروع ورزش سنگین، استفاده از وزنه‌های سبک‌تر با تعداد دفعات کمتر خوب است، اما به طور کلی دست کم در 4 هفته اول بعد از عمل زیبایی بینی روی بهبود بینیتان تمرکز کنید و استفاده از وزنه و ورزش‌های سنگین را فراموش کنید.

شنا/سونا و استخر


پزشکان توصیه میکنند که به مدت 4 تا6 هفته از شنا کردن بپرهیزید و در طول این مدت از هرگونه ورزش که درون استخر انجام میشود خودداری کنید. در 4 هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی شنا کردن، سونا، و اتاق بخار، همگی احتمال خونریزی بینی را به دلیل وجود هوای داغ افزایش میدهند و ممکن است بینی از طریق باکتری‌های موجود در آب دچار عفونت شود. هرگونه فشاری میتواند باعث تورم در اطراف بینی شود که همین امر روند بهبودی را به تعویق می‌اندازد. به همین دلیل بهتر است که به خودتان فرصت دهید و بعد از بهبودی کامل به برنامه‌های روزمره خود بازگردید. بعد از مدتی که پزشک برای استراحت شما تعیین کرده، میتوانید به برنامه‌ها و کارهای دلخواهتان بپردازید.

پرواز کردن

عمل کردن به توصیه‌های پزشکان برای مراقبت بعد از عمل زیبایی بینی یا هر عمل دیگری از اهمیت زیادی برخوردار است. کسانی که عمل رینوپلاستی انجام میدهند تا یک هفته باید از سفرهای هوایی خودداری کنند، زیرا اختلاف فشار و ارتفاع باعث پاره شدن رگ‌های خونی بینی و بروز خونریزی خفیف میشود. نگرانی دیگری که در رابطه با پرواز بعد از عمل جراحی وجود دارد خشکی هوا است، بنابراین توصیه میشود در طول مدتی که در هواپیما هستید چند بار بینی خود را استریل کنید، اسپری‌های بینی در این شرایط میتوانند بسیار مفید باشند. بیماران در هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی میتوانند پرواز داشته باشند اما باید قبل از آن جراح وضعیت آتل و بخیه را بررسی و داروهای لازم مانند اسپری بینی را تجویز کند و در صورت مناسب بودن شرایط شما اجازه دهد که سوار هواپیما شوید.

افسانه ورزش بینی!

در خصوص ورزش بعد از عمل زیبایی بینی، پزشکان گاهی با سوال‌های عجیبی درباره ورزش بینی مواجه میشوند. مثل حرکت دادن بینی به سمت بالا و پایین برای ثابت نگه داشتن جریان خون در بینی و افزایش سرعت بهبود بعد از عمل. این‌ها هیچکدام روش‌های اثبات شده‌ای نیستند. بهتر است صبر کنید تا دوره بهبودی شما کامل شود و از دست زدن به بینی و انجام هرگونه درمان خودسرانه خودداری کنید.

ورزش هایی که بلافاصله بعد از جراحی بینی باید از آنها اجتناب شود

در اینجا تعدادی از ورزش‌هایی را توضیخ داده‌ایم که باید برای مدتی بعد از عمل بینی از آنها اجتناب شود.

دویدن، تند راه رفتن  و هرگونه فعالیت هوازی در هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی ممنوع است. در ابتدا باید از حرکات هوازی سبک شروع و به آهستگی به برنامه روزانه افزوده شود. در ضمن، علاوه بر اینکه برای محافظت از بخیه‌ها و دادن فرصت به استخوان‌ها برای بهبودی کامل باید از ورزش کردن در هفته اول خودداری کرد، تنفس بیمار نیز به علت تورم بینی مسدود است و ورزش کردن در این شرایط بسیار دشوار خواهد بود.

هرگونه فعالیتی که نیاز به خم شدن داشته باشد باید در هفته اول بعد از عمل زیبایی بینی از آن پرهیز شود. مثل لمس کردن انگشتان پا، کرانچ و بلند کردن وزنه. دست  کم به مدت یک هفته پس از عمل از بلند کردن اجسام بیش از 4.5 کیلوگرم مانند بچه‌های کوچک خودداری کنید. فشار ناشی از برداشتن اجسام سنگین و خم شدن باعث پاره شدن بخیه و کند شدن روند بهبودی میشود.

هرگونه ورزش تماسی در 5 تا 6 ماه اول بعد از عمل زیبایی برای جلوگیری از بوجود آمدن مشکل در ناحیه ضعیف بینی ممنوع است. بیمارن در طول دوره نقاهت باید از انجام فعالیت و ورزش در آفتاب خودداری کنند زیرا هرگونه آفتاب‌سوختگی مانع از پیشرفت طبیعی روند بهبودی و باعث تورم مضاعف بینی میشود. بیمار باید هر زمان که در معرض آفتاب قرار میگیرد از ضدآفتاب استفاده کند


به این پست امتیاز دهید.
ورزش بعد از عمل زیبایی بینی: بهترین زمان شروع و میزان شدت ورزشها
5 از 1 رای