ورم بینی بعد از عمل جراحی زیبایی و راه های کاهش آن

ورم بینی بعد از عمل جراحی زیبایی و راه های کاهش آن

گرفتن نتیجه فوری پس از جراحی زیبایی بینی ایده‌ آل خواهد بود، اما این آرزویی بیش نیست. عمل زیبایی بینی می‌تواند نتایج چشمگیری داشته باشد، با این حال مشاهده نتایج آن یک هزینه نیز دارد، زیرا از آنجا که این عمل پیچیده و نسبتاً تهاجمی است، پس از انجام آن به گذراندن یک دوره بهبودی اولیه به مدت حدوداً دو هفته نیاز است. در طول این دوره ناحیه عمل شده کبود و متورم می‌شود، که این باعث می‌شود ظاهر بینی شباهت ناچیزی با نتیجه نهایی که بعد ظاهر می‌شود داشته باشد. اگر چه بخش اعظم کبودی بینی بعد از عمل زیبایی پس از چند هفته از بین می‌رود، با این حال پس از این دوره بهبودی نیز نتایج عمل جراحی بینی به طور کامل مشخص نخواهد شد، زیرا در این عمل جراحی چند نوع بافت دستکاری می‌شوند که همین باعث می‌شود بینی به مدتی طولانی به مقدار قابل توجهی ورم کند. با توجه به این موضوع آنچه باید بدانید این است که، چه حقایقی در مورد ورم بینی بعد از عمل وجود دارد، و چگونه می‌توانید شدت تورم را به حداقل برسانید؟

تورم صورت و بینی پس از جراحی رینوپلاستی کاملاً طبیعی است که ممکن است در روزهای اول پس از جراحی تورم بینی آنقدر زیاد باشد که بسیار بزرگ به نظر برسد. تا ۲ هفته پس از جراحی، تورم بینی کاملا قابل مشاهده است اما پس از هفته دوم از میزان آن کاسته خواهد شد و کمتر جلب توجه خواهد کرد. اما ممکن است تا چند ماه همچنان بینی بزرگ و پف دار به نظر برسد. باید چهار ماه پس از جراحی بخش زیادی از تورم بینی از بین برود اما معمولاً حدود یک سال طول می‌‌کشد تا تورم بینی به طور کامل کاهش یابد و شما بتوانید نتیجه نهایی حاصل از جراحی بینی خود را مشاهده کنید. دکتر حمید رضا سهرابی،جراح و متخصص گوش و حلق و بینی عضو ثابت و رسمی جامعه جراحان پلاستیک بینی آمریکا، میتواند در این خصوص با ارائه راهکارهای مراقبتی به شما در کاهش ورم بعد از جراحی کمک کند. جهت ارتباط با ایشان میتوانید از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید.

03136274746 

03136264272

چرا ورم رخ می‌دهد؟

ورم بینی بعد از عمل تقریباً درست بعد از پایان عمل شروع می‌شود. آسیب وارده به بافت‌ها باعث بروز تورم اولیه می‌شود. تورم ثانویه نیز ناشی از تجمع مایع بوده و می‌توانند چندین ماه دوام داشته باشد. بخش اعظم تورمی که بعد از دوره بهبودی اولیه باقی می‌ماند ناشی از تجمع مایع و تورم پوست است.

 

 

 

فرایند تورم

فرایند تورم

ورم به تدریج از بین می‌رود، اما طبیعی است که در روزهای اول بعد از جراحی در شدیدترین حد خود باشد. احتمالاً در طول هفته اول بعد از عمل ظاهر بینی‌تان خیلی بدتر از قبل از انجام عمل بینی خواهد بود، که البته نباید به هیچ وجه نگران شوید، زیرا این وضعیت موقتی است. در طول این زمان، ناحیه عمل شده حساس به لمس، قرمز و متورم خواهد بود و همچنین ممکن است وقتی آن را لمس می‌کنید گرم باشد. کبودی در حدود دو هفته دوام خواهد داشت و پس از آن به تدریج به رنگ زرد در می‌آید، تا زمانی که کاملاً از بین برود. در دوره بهبود اولیه، باید مراقب بروز نشانه‌های عفونت مانند تب، چرک کردن و یا درد شدید باشید. برای حدوداً 5 تا 6 هفته بعد از عمل، بدن در حال تولید بافت‌های اسکار در بینی خواهد بود، و پس از این مدت نشانه‌هایی از نتایج نهایی را مشاهده خواهید کرد. حساسیت به لمس و ورم بینی به تدریج کم می‌شود، اما هنوز هم بینی آسیب‌پذیر است و باید در طول این مدت نیز به خوبی مراقب آن بود.

  بارداری و حاملگی قبل یا بعد از جراحی بینی؟

پس از چند ماه، مقدار زیادی از ورم پل بینی از بین می‌رود و به خوبی قادر خواهید بود حدس بزنید که شکل نهایی بینی‌تان چگونه خواهد بود. اگرچه قدری تورم باقی خواهد ماند، اما تغییراتی که بعد از آن در بینی رخ می‌دهد ناچیز خواهد بود. ورم نوک بینی آخرین ورمی است که از بین می‌رود و می‌تواند تا 18 ماه دوام داشته باشد. خوشبختانه، ورمی که بعد از حدود 4 ماه باقی می‌ماند در کل ناچیز بوده و در اکثر موارد دیگران متوجه آن نمی‌شوند، مگر آنکه خودتان به آن اشاره کنید. معمولاً تورم در افرادی با پوست چرب یا ضخیم بیشتر به چشم می‌آید.

روش هایی برای کاهش و رفع ورم

روش هایی برای کاهش و رفع ورم

چندین روش خانگی برای کاهش سریع و رفع ورم بینی بعد از عمل و کمک به فرد برای مقابله بهتر با موقعیت بعد از عمل وجود دارد. این‌ها روش‌های ساده‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را در خانه انجام داد و تا کنون هیچ عوارضی برای آن گزارش نشده است.

سرتان را بالا نگهدارید

بالا قرار دادن سر، گردش خون به ناحیه صورت را بهبود می‌بخشد که این می‌توان تا حد زیادی ورم کنار بینی و دور چشم‌ها را کاهش دهد. هنگامی که دراز می‌کشید می‌توانید با گذاشتن بالش زیر سرتان، آن را در سطحی بالاتر از قلبتان قرار دهید تا گردش خون افزایش بیابد. استفاده از یک مبل ریکلاینر (مبل ریلکسی) یا یک پشتی طبی گزینه بهتری است، چرا که در هنگام خواب احساس راحتی بیشتری به شما می‌دهند. به خاطر داشته باشید که سرتان را در زاویه‌ای حدوداً 30 تا 45 درجه‌ای نسبت سطح زمین نگهدارید تا عضلات گردنتان بیش از حد کشیده نشوند. رسیدن مداوم خون به ناحیه صورت سرعت فرایند بهبود را افزایش داده و درد را کاهش می‌دهد، و به این ترتیب از شدت مشکلتان کم می‌کند.

کمپرس سرد

کمپرس سرد یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کاهش و جلوگیری از تورم و همچنین کاهش احساس درد ناشی از عمل است که می‌توان آن را در خانه انجام داد. برای انجام کمپرس سرد، می‌توانید مکعب‌های یخ را در یک حوله نخی نرم بپیچید و آن را روی نواحی اطراف بینی و چشم‌ها قرار دهید. این کار را روزی دو تا سه بار و هر بار به مدت حدوداً 25 دقیقه انجام دهید. برای این کار می‌توانید از یک کیسه یخ نیز استفاده کنید. مراقب باشید که هنگامی که بانداژ هنوز روی صورتتان است از کیسه یخ استفاده نکنید. استفاده از کمپرس سرد بر روی جایی از بینی که روی آن عمل جراحی انجام شده توصیه نمی‌شود. گاهی اوقات کیسه یخ بیش اندازه سرد است و به جای تسکین درد باعث احساس ناراحتی می‌شود. در چنین مواردی، می‌توانید از یک بسته نخود فرنگی یخ زده یا هرگونه سبزیجات یخ‌زده دیگر استفاده کنید. برای حافظت از صورتتان در برابر سرما بسته سبزیجات یخ زده را با حوله بپوشانید.

از حمام کردن با آب داغ اجتناب کنید

خیلی از افراد بعد از یک عمل جراحی با آب داغ حمام می‌کنند، زیرا گفته می‌شود که این کار باعث بهبود زودتر زخم‌ها می‌شود. البته، ما حمام آب داغ را توصیه نمی‌کنیم زیرا می‌تواند باعث تشدید تورم شود. همچنین حما‌م‌های آب داغ می‌توانند دوره بهبودتان را طولانی‌تر کنند، به همین دلیل بهتر است از این کار اجتناب کنید مگر آنکه پزشک آن را توصیه کرده باشد. در عین حال، حمام‌های آب گرم به شدت برای درمان التهاب و کاهش درد ناشی از جراحی مفید هستند. همچنین می‌توانید زیر دوش آب گرم بروید و به اندازه کافی به ناحیه عمل شده بخار و گرما بدهید. حمام‌های آب گرم محرک بهبود زخم‌ها و همچنین کاهش دهنده ورم نزدیک بینی و چشم‌ها هستند. یک کمپرس گرم‌ هم نتیجه‌ای مانند یک حمام آب گرم دارد. البته قبل از این کار حتماً با جراح زیبایی‌تان مشورت کنید تا به عوارض جراحی پلاستیک بینی دچار نشوید. در هر صورت، تمام این کارها باید بعد از برداشتن اسپلینت و بانداژ انجام شوند.

  درمان گودی زیر چشم با تزریق چربی

از داروهای ضد التهاب که بدون نسخه عرضه می‌شوند استفاده کنید

 به طور کلی پزشک از شما می‌خواهد که قبل از جراحی از مصرف داروهای ضد التهاب خودداری کنید اما می‌توانید در دوران بهبود با اجازه پزشک از این داروها استفاده کنید تا از میزان التهاب بینی شما کاسته شود. در صورتی که از میزان تورم بینی کاسته شود سطح درد نیز کاهش خواهد یافت. انتخاب بهترین داروی مسکن به نظر پزشک بستگی دارد. اگر شما قبل از جراحی از انواع خاصی از قرص مسکن استفاده می‌کردید باید پس از جراحی با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید تا اطمینان حاصل نمایید که مصرف آن دارو مشکلی را برای شما ایجاد نخواهد کرد.

مصرف سدیم را کم کنید

هنگامی که دچار هرگونه التهاب هستید، سدیم می‌توانید باعث بروز عوارض بسیاری شود. در چند هفته اول بعد از جراحی بینی هم دچار نوعی ورم می‌شوید و به همین دلیل باید در طول این دوره از خوردن نمک یا هرگونه غذایی که حاوی مقدار زیادی سدیم است خودداری کنید، چرا که سدیم به تجمع مایع در بدن کمک کرده و باعث بدتر شدن تورم می‌شود. خوردن نمک یا سدیم را به حداقل ممکن برسانید، و در صورتی که دچار تورم شدید هستید چند روزی از خوردن آن‌ها اجتناب کنید. برخی از مواد غذایی دارای خاصیت ضد التهابی هستند که به کاهش التهاب بینی کمک می‌کنند. مصرف سبزیجات برگ سبز یک انتخاب عالی است که می‌توانید در دوران بهبود از آنها استفاده کنید و میوه و ماهی‌های چرب را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید. مغزها یکی دیگر از منابع عالی پروتئین محسوب می‌شوند که می‌‌توانید از مصرف آنها لذت ببرید. سعی کنید میزان مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید. مصرف برخی از مواد خوراکی از قبیل غذاهای سرخ کردنی باعث افزایش التهاب می‌شود بنابراین سعی کنید مصرف آن‌ها را محدود نمایید. مصرف مواد خوراکی حاوی قند باعث بروز مشکل خواهد شد به این ترتیب از مصرف آنها خودداری کنید. ممکن است حذف قند از رژیم غذایی دشوار باشد زیرا معمولاً در اکثر مواد غذایی وجود دارد بنابراین سعی کنید سطح قند را در رژیم غذایی خود محدود نمایید.

از اسپلینت استفاده کنید

اکثر افرادی که جراحی بینی انجام داده‌اند مجبورند، تا زمانی که زخم‌های جراحی شروع به خوب شدن کنند، چند روزی از بانداژ یا اسپلینت استفاده نمایند. گذاشتن اسپلینت یا نوار چسب به کاهش ورم کمک می‌کند، که به همین دلیل استفاده از آن‌ها یکی از بخش‌های اصلی فرایند بهبودی است. حتماً باید اسپلینت تا زمانی که پزشک توصیه کرده روی بینی بماند و همچنین از آن مراقبت شود تا در زمانی که بر روی بینی قرار دارد حداکثر بهبودی حاصل شود. در تمام دوره استفاده از اسپلینت باید آن را خشک نگهدارید تا از بروز عفونت و تورم جلوگیری شود. در زمان استفاده از اسپلینت از هیچ‌گونه کمپرس سرد یا گرم استفاده نکنید زیرا این کار نیز می‌تواند باعث عفونت شود.

  تامپون بینی چیست؟ آیا درد دارد؟

حرکت و فعالیت‌هایتان را محدود کنید

پس از جراحی بینی باید از انجام فعالیت‌هایی که باعث می‌شوند خون به نواحی مختلف صورت هجوم بیاورد اجتناب کنید. دست کم باید یک ماه از انجام فعالیت‌هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن و غیره اجتناب کنید، تا از بروز تورم و کاهش سرعت بهبود زخمتان جلوگیری شود. در عین حال توصیه می‌شود که فوراً پس از انجام جراحی فعالیت‌های سبکی مانند پیاده‌روی را انجام دهید زیرا باعث افزایش گردش خون و افزایش سرعت بهبودی می‌شوند. روزی چند دقیقه پیاده‌روی کنید، زیرا پیاده‌روی مستقیماً فشاری به ناحیه جراحی شده وارد نمی‌کند و به همین دلیل برای بهبود و جلوگیری از تورم مفید است.

صبور باشید

ورم اجتناب‌ناپذیر است، پس بهترین راه مقابله با این بخش ناراحت کننده از جراحی بینی داشتن صبر است. اگر پیش از عمل متوجه شوید که نتیجه نهایی عمل جراحی‌تان را بعد چندین ماه خواهید دید، بهتر می‌توانید دوره بهبودی را سپری کرده و انتظار دیدن نتیجه نهایی را تحمل کنید. خیلی مهم است که انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتیجه جراحی بینی‌تان داشته باشید. جراحی می‌تواند نتایج بسیاری خوبی به همراه داشته باشد که پس از چند ماه قابل مشاهده خواهند بود، یعنی هنگامی که تورم شروع به کاهش می‌کند؛ البته انتظار اینکه نتیجه جراحی بدون نقص باشد غیرواقع‌بینانه است. جراحی اصلاحی نیز تنها زمانی باید انجام شود که مشخص شود نتیجه عمل نهایی شده و متوجه شوید که از نتیجه بسیار ناراضی هستید؛ خواه این نارضایتی از زیبا نبودن بینی باشد و خواه از بدشکلی آشکار آن باشد.

جراحی سینوس طی سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است. در گذشته جراحی سینوس از طریق ایجاد برش‌های خارجی، یعنی بریدگی‌های روی صورت و دهان، انجام می‌شد و به پانسمان گسترده بینی نیاز داشت، برای مثال گاز پانسمان یا مواد دیگر برای کنترل خونریزی پس از جراحی در بینی قرار داده می‌شد، بیمار پس از عمل سینوس درد و ناراحتی قابل توجهی را تحمل می‌کرد و دوران بهبود نیز غالباً طولانی بود. اما امروزه جراحی سینوزیت با بهره‌گیری از پیشرفت‌های اخیر تکنولوژی، از جمله آندوسکوپی بینی، عملی است که به راحتی بر روی بینی انجام می‌شود بدون این که برشی روی صورت یا دهان ایجاد شود. جراح با استفاده از آندوسکوپ می‌تواند از طریق دوربین فیلمبرداری خاص متصل به آندوسکوپ داخل بینی و سینوس‌ها را ببیند. عمل آندوسکوپی سینوس در حال حاضر با حداقل نیاز به پانسمان بینی، درد خفیف و دوران بهبود کوتاه پس از عمل انجام می‌شود.

بروز درد و ناراحتی و تورم پس از جراحی کاملاً طبیعی است اما شما باید پس از گذشت چند روز به طور کامل بهبود بیابید. در صورتی که احساس کردید تورم بینی شما بدتر شده یا اصلا تغییری نکرده است با پزشک خود مشورت نمایید. در برخی موارد تزریق داروی استروئیدی در موضع تحت درمان برای تسریع فرآیند بهبود بازگشت بینی به حالت طبیعی ضروری خواهد بود. به طور کلی نمی‌توان پس از جراحی بینی از ایجاد تورم آن جلوگیری کرد. اما روش‌های بسیار زیادی برای کاهش درد و عوارض جانبی پس از جراحی وجود دارد. پس از اتمام دوران بهبود مشاهده نتیجه نهایی حاصل از جراحی شما را شگفت زده خواهد کرد، اما باید یک سال صبر کنید تا تورم بینی به طور کامل از بین برود. طی مدت یک تا سه هفته پس از جراحی بخش قابل توجهی از تورم بینی از بین خواهد رفت و شما می‌‌توانید شاهد تغییرات ایجاد شده باشید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مقالات مرتبط

Call Now Buttonتلفن تماس