تامپون بینی چیست؟ آیا درد دارد؟

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی (تغییر شکل بینی)، به‌منظور بهبود ظاهر بینی صورت می‌پذیرد، به‌نحوی‌که ظاهر بینی هماهنگی بیشتری با دیگر اجزاء صورت به دست آورد و عملکرد آن نیز حفظ یا بهتر از قبل ‌شود. در گذشته، یکی از جنبه‌های منفی عمل جراحی بینی، روند ناراحت‌کننده بهبودی آن بود. به‌منظور کنترل عوارض جانبی این روش، جراح از یک روش شناخته‌شده‌ای تحت عنوان “پانسمان بینی” استفاده می‌نمود. پانسمان بینی هر چند در ظاهر ناخوشایند بود اما پس از جراحی بینی امری متداول تلقی می‌گردید، خواه جراحی به‌ منظور زیبایی انجام شده باشد و خواه به ‌منظور بهبود عملکرد و رفع انسداد بینی، در این حالت بیمار مجبور بود با پانسمان بینی کنار بیاید تا نتیجه دلخواه به دست آید. برخی از افراد در طول استفاده از تامپون بینی، احساس ناخوشایندی دارند، ولی آن‌قدری نیست که بیمار نتواند تحمل نماید، بخصوص زمانی که قرار است بعد از جراحی ظاهر فرد زیباتر و متناسب‌تر گردد.

استفاده از تامپون بینی بعد از جراحی زیبایی بینی خطر خونریزی بعد از عمل را کاهش می‌دهد. دکتر سهرابی متخصص جراحی زیبایی بینی، استفاده از این روش را به‌منظور به دست آوردن بهترین نتیجه بعد از عمل جراحی توصیه می‌کنند. شاید استفاده از آن کمی ناراحت‌کننده باشد، اما برای مقابله با عوارض جانبی عمل بهتر است بیمار خود را با این شرایط وفق دهد، قطعاً بعد از آنکه نتیجه عمل را مشاهده نمایید، از دست‌یابی به اهداف خود خرسند خواهید شد. جراح زیبایی بینی شرایطی را که بعد از عمل زیبایی بینی تجربه می‌کنید، برای شما توضیح داده و این امر موجب کاهش استرس، و نگرانی شما در خصوص درد یا تورم بعد از عمل شده و گذراندن این دوران را برایتان ساده‌تر می‌کند. در صورتی‌که تمایل به دریافت رزرو نوبت یا مشاوره می‌توانید با شماره‌های 36274746– 36264272 تماس حاصل فرمایید.

tamponbini

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

رینوپلاستی یک روش جراحی است که به‌ منظور زیبایی یا بهبود عملکرد بینی و با ایجاد تغییر در ساختار خارجی بینی انجام می‌شود. معمولاً، بیماران خواستار تغییر در چند قسمت از بینی خود هستند. رایج‌ترین تغییر، اصلاح قوز بینی است که در پی آن بینی، صاف‌تر، کوچک‌تر، باریک‌تر، یا زاویه‌دار می‌شود. به‌هرحال تمامی بیماران یک هدف مشترک دارند؛ ایجاد هماهنگی بیشتر بینی با دیگر اجزا صورت و درعین‌حال طبیعی بودن ظاهربینی. با این‌حال این روش شامل مراحلی است که می‌تواند برای برخی افراد ناراحت‌کننده باشد، مانند استفاده از تامپون بینی که شما می‌توانید به‌راحتی آن را تحمل نمایید.

  عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی


 

 

 

تامپون بینی

tamponbini1

تامپون بینی می‌تواند شامل یک گاز یا تکه پنبه‌ای استریل باشد که فشرده شده و داخل حفره بینی قرار داده می‌شود. و یا ممکن است به‌صورت فوم، گاز و یا پنبه از قبل طراحی‌شده باشد که پس از خارج کردن از بسته‌بندی مستقیماً وارد بینی می‌شود. برخی از انواع آن‌ها دارای یک زائده و یا نخی هستند که در بیرون بینی باقی می‌ماند و به کمک آن می‌توان تامپون را تغییر موقعیت داده و یا تعویض نمود. تامپون بینی ممکن است شامل لوله‌ای در وسط خود باشد تا هوا بتواند به‌راحتی از آن عبور کند.

پزشک تامپون بینی را به‌منظور کنترل خونریزی شدید وارد سوراخ‌های بینی می‌کند. هدف از به‌کارگیری تامپون، اعمال فشار مستقیم بر روی عروق خونی واقع شده در غشای بینی است. از پانسمان و تامپون بینی بعد از عمل جراحی بینی استفاده می‌شود تا از سپتوم بینی پشتیبانی به عمل آمده، خونریزی کنترل شود و ترشحات بینی جذب گردد.

انواع مختلفی از تامپون بینی وجود دارند و تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام نوع استفاده شود و یا اینکه اصلا استفاده شود یا نه، برای هر مورد خاص، متفاوت خواهد بود. استفاده از تامپون بسته به نوع رینوپلاستی انجام شده و علت عمل جراحی متفاوت است.

چه هنگامی از تامپون بینی استفاده می‌شود؟

استفاده از تامپون بینی

می‌توان گفت امروزه تنها در موارد خاص از تامپون بینی استفاده می‌شود. در واقع  می‌توان موقعیت تیغه بینی را در جای خود حفظ کرد بدون آنکه از تامپون استفاده نمود. این کار به کمک بخیه‌های ظریف در داخل بینی انجام می‌شود که بدون ایجاد ناراحتی برای بیمار خودبه‌خود جذب می‌شوند. پره‌های بینی نیز با استفاده از رادیوفرکانسی و یا روش‌های کم تهاجمی تحت درمان قرار می‌گیرند، در نتیجه جلوی خون‌ریزی گرفته خواهد شد و دیگر نیاز به استفاده از تامپون نمی‌باشد. به کمک روش‌های نوین جراحی امروزه در کمتر از 5  درصد موارد جراحی بینی از تامپون بینی استفاده می‌شود. در واقع تنها در مواردی از تامپون استفاده می‌شود که جراحی بینی شدید یا حجم زیادی از بینی را دربر بگیرد مانند اصلاح انحراف تیغه بینی.

آیا تامپون بینی دردناک است؟

tamponbini2

برداشتن تامپون بینی فرایند دردناکی نیست. امروزه حجم تامپون بکار گرفته‌شده توسط پزشکان کم‌تر از گذشته است، این باعث می‌شود فرایند برداشن تامپون آسان‌تر باشد. از آن مهم‌تر با هماهنگی پزشک و بیمار این فرایند بسیار ساده و بدون درد خواهد بود. برای کمک به کاهش پوسته‌پوسته شدن و سوزش در هنگام برداشتن تامپون، بهتر است بلافاصله پس از عمل از اسپری سالین استفاده شود. ممکن است به دلیل پوسته‌پوسته شدن بینی، برخی از بیماران مقداری ناراحتی جزئی در طول برداشتن پانسمان، تجربه نمایند. با این‌حال بسیاری از بیماران هنگام برداشت تامپون احساس خوبی دارند چرا که پانسمان می‌تواند انسداد خفیفی در آن‌ها ایجاد نماید. ممکن است پرستار یا پزشک مقداری یخ برای شما فراهم نماید. اگر دچار خونریزی شدید، موضوع را به پزشک یا پرستار اطلاع دهید. اگر پس از 30 دقیقه دچار خونریزی نشدید و پزشک یا پرستار به شما اجازه دهند، می‌توانید راه بروید.

  بینی زیبا و معیارهای زیبایی بینی

اما عامل کلیدی برای در آوردن بدون درد تامپون بینی بی‌حس کردن قسمت داخلی بینی است. این کار به آسانی با چکاندن چند قطره از بی‌حسی مایع در سوراخ‌های بینی انجام می‌شود که از آن طریق بی‌حسی عمیق‌تر به سمت راه‌های هوایی عبور می‌کند، و حدود پنج دقیقه طول می‌کشد تا اثر کند. بیماران از اینکه هنگام در آوردن تامپون، به دلیل ترکیب داروی مسکن خوراکی و داروی مسکن مایع که در قسمت داخلی بینی چکانده شده است، هیچگونه ناراحتی تجربه نمی‌کنند شگفت زده می‌شوند.

تمیز کردن بینی

tamponbini3

تمیز کردن بینی باید 24 ساعت پس از برداشت تامپون آغاز شود. تمیز کردن بینی در ماه اول دو بار در روز و ماه بعدی یک‌بار در روز انجام می‌شود. سپس می‌توان به ‌آرامی از پماد ” پولیسپورین ” یا “باسیتراسین” در داخل بینی استفاده نمود، این کار از خشک شدن بینی جلوگیری به عمل‌آورده و فرایند ترمیم را سرعت می‌بخشد. ممکن است گاهی اوقات مقداری لخته خون و یا خون خشک‌شده در هنگام تمیز کردن بینی مشاهده نمایید. ممکن است این موضوع برای شما نگران‌کننده باشد، اما طبیعی است. اگر متوجه بوی بد در بینی خود شدید، روزی 3 الی 4 بار داخل بینی را تمیز کنید.

عوارض

شایع‌ترین عارضه برداشت تامپون بینی، کاهش فشار بر روی بافت در حال ترمیم و در نتیجه آغاز خونریزی است. تامپون بینی می‌تواند در کسانی که در تنفس از طریق دهان مشکل دارند (مانند سالمندان)، باعث کمبود اکسیژن‌رسانی شود. در برخی موارد نیز احتمال بروز عفونت نیز وجود دارد.

ظاهر جدید بعد از عمل جراحی بینی

ظاهر جدید بعد از عمل جراحی بینی

انگیزه شما برای انتخاب انجام جراحی زیبایی بینی، نقش مهمی در تحمل و درک نتیجه عمل بازی می‌کند. اگر شما همیشه از ظاهر بینی خود ناراضی بوده‌اید و می‌خواهید ظاهر آن طبیعی گردد، متقاضی مناسبی برای عمل جراحی بینی محسوب می‌شوید، چرا که پس از عمل از نتیجه درمان رضایت بیشتری خواهید داشت. همچنین جراحی زیبایی بینی می‌تواند اثر مثبتی بر زندگی اجتماعی افراد داشته باشد و اعتمادبه‌نفس شما را در تعاملات اجتماعی افزایش خواهد داد. در طول دوره بهبودی ممکن است عوارض همچون کبودی و تورم را تجربه نمایید. نکته مهم این است که حس افسردگی پس از عمل جراحی بینی غیرمعمول نیست. به همین دلیل، ضروری است که شما به ‌دقت آمادگی خود را برای انجام این روش درمانی ارزیابی نمایید. افراد مبتلا به اضطراب، اختلالات شخصیتی، یا افسردگی قبل از جراحی زیبایی بینی، متقاضی مناسبی برای این روش درمانی محسوب نمی‌شوند. بنابراین در نظر گرفتن اهداف و نتیجه عمل جراحی به شما کمک کند تا عوارض و دوره نقاهت بعد از عمل را به‌خوبی تحمل نمایید و اضطراب شما کاهش یابد.

  بارداری و حاملگی قبل یا بعد از جراحی بینی؟

 

 

 

سوالات متداول درباره جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

هر زمان که عملی بر روی پره‌‌های بینی انجام شده باشد، تامپون استفاده می‌شود تا فشار اعمال شده و خطر خونریزی پس از عمل کاهش یابد. در صورتی که رینوپلاستی، یک عمل سیپتوپلاستی همزمان نداشته باشد در این شرایط نیازی به استفاده از تامپون نیست.

پس از درآوردن تامپون بینی کمی خون دماغ شدن طبیعی است. در صورتی که چنین اتفاقی رخ داد به مدت 5 دقیقه قسمت نرم بینی‌تان را محکم فشار دهید، و سرتان را بالا بگیرید. با انجام اینکار تقریبا همیشه خونریزی متوقف می‌شود.

معمولا چهار بار در روز به مدت دو هفته شما باید بینی خود را با آب شیر شستشو دهید. این کار به شسته شدن لخته‌های خون داخل بینی کمک می‌کند، و از ترشح بینی و سفت شدن و چسبیدن خون در داخل بینی جلوگیری می‌کند.

پس از در آوردن تامپون و شستن بینی، نباید با شدت فین کنید زیرا این کار باعث خون دماغ شدن می‌شود.

مقالات مرتبط

Call Now Buttonتلفن تماس